Jump to content

Otvaranje obrta


Cukre

Preporučene objave

Kao novopečeni korisnik ovog foruma želim pzdraviti sve članove i čectitati im na zanimljivim pitanjima i odgovorima.

Ukratko.... želim viditi dali mi se isplati ulaziti u obrtničke vode? Naime ja kao glazbenik i osnivač svoga benda živim i uzdržavam svoju tročlanu obitelj već preko 10 god. samo od svirke.Zadnjih nekoliko godina razmišljam kako da legaliziram svoju djelatnost i proširim je.80% gaža se plaća na ruku a ostalo preko ugovora o autorskom (izvođačkom) honoraru umjetnika sa potvrdom hgu-a (zbog manjeg poreza). Zadnjih pola godine za svaku gažu moram praviti ugovor preko druge firme (agencije) osim ako ugovaratelj gaže nije pravna osoba ,dodatna komplikacija i trošak. Slijede pitanja.

1. Dali mogu otvorit obrt i izdavati sam račune svojim klijentima?

2.Mogu li zaposliti svoje kolege glazbenike kao stalne ili honorarne radnike ili suradnike (ovisi o njihovoj želji)?

3.Dali mogu iznajmljivati svoju opremu (instrumente,vozilo itd.)za druge invente?

4.Mogu li angažirati druge kolege (izvođače) koji nisu dio moga tima i organizirati im nastupe?

5.Koliki je godišnji trošak obrta tj. koliko moram platiti državi sa obzirom daje prihod benda oko 400000 kn godišnje minus razni troškovi (gorivo ,održavanje opreme....).

 

Za početak toliko od mene ,samo da vidim jeli mi dobra računica.

Tenx

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

O uvjetima otvaranja obrta i obvezama obrtnika imate pojašnjenja u temi "Otvaranje obrta nekoliko pitanja".

 

Prije svega, Vaša bi djelatnost mogla da se registrira kao samostalna djelatnost a ne obrt.

Samostalna djelatnost umjetničkog stvaralaštva odnosi se i na glazbenike, pa prolistajte malo i Narodne novine br.43/96 "Zakon o pravima samostalnih umjetnika i poticanju kulturnog i umjetničkog stvaralaštva".

Sukladno tom Zakonu, samostalni umjetnici su "umjetnici izvan radnog odnosa kojima je umjetničko stvaralaštvo i djelovanje jedino i glavno zanimanje".

 

Također razmotrite i otvaranje udruge.

 

Javite što Vam je interesantnije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija