Jump to content

Molila bih objašnjenje.Hvala


Tatjana1212

Preporučene objave

Majka mi zbog nedovoljnih sredstava za život želi napravit dogovor sa trečom osobom o uzdržavanju u zamjenu za nekretninu i zemljište.Ja sam joj kao kčer jedini pravni nasljednik i prijavljena sam na toj nekretnini da zivim cijelo vrijeme,prijavljena su i moja dijeca.Dali se meni mora pitat za bilo kakvu suglasnost ili dali imam pravo na nuzni dio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ugovor o doživotnom uzdržavanju

 

Ugovor kojim se jedan ugovornik obvezuje uzdržavati doživotno drugog ugovornika, ili neku

treću osobu, a u kojemu drugi ugovornik izjavljuje da mu prenosi u vlasništvo u času svoje smrti

svu svoju imovinu ili jedan njezin dio nije ugovor o nasljeđivanju, nego ugovor o otuđenju uz

naknadu imovine koja pripada primatelju uzdržavanja u vrijeme sklapanja ugovora, ili određenog

dijela te imovine čija je predaja davatelju uzdržavanja odgođena do smrti primatelja uzdržavanja

(ugovor o doživotnom uzdržavanju).

 

Ugovor o doživotnom uzdržavanju valjan je samo ako je sastavljen u pisanom obliku i:

- ovjeren od suca nadležnog suda, ili

- sastavljen u obliku javnobilježničkog akta, ili

- potvrđen (solemniziran) po javnom bilježniku.

 

Ugovorne strane mogu sporazumno raskinuti ugovor o doživotnom uzdržavanju i pošto je

počelo njegovo izvršenje.

Ako prema ugovoru o doživotnom uzdržavanju ugovornici žive zajedno, pa se njihovi odnosi

toliko poremete da zajednički život postane nepodnošljiv, svaka strana može tražiti od suda raskid

ugovora.

Svaka strana može tražiti raskid ugovora ako druga strana ne izvršava svoje obveze.

U slučaju raskida ugovora svaka strana zadržava pravo da od druge strane traži naknadu koja joj

pripada po općim pravilima obveznog prava.

 

 

Pravo nužnog nasljednika

 

Pravo na nužni dio jest nasljedno pravo, a dio koji pripada pojedinom nužnom nasljedniku

naziva se nužni dio.

Raspolaganja za slučaj smrti koja su suprotna nečijem pravu na nužni dio pobojna su.

Nužni dio potomaka, posvojčadi i njihovih potomaka te bračnog druga iznosi jednu polovicu, a

nužni dio ostalih nužnih nasljednika jednu trećinu od onoga dijela koji bi svakom pojedinom od njih

pripao po zakonskom redu nasljeđivanja.

Nužni nasljednik na svaki način ima pravo na ime svoga nužnog dijela dobiti onoliku vrijednost

koliko na njega otpada kad se obračunska vrijednost ostavine podijeli s veličinom njegova nužnoga

nasljednog prava (vrijednost nužnog dijela).

Nužni je dio povrijeđen kad je ukupna vrijednost raspolaganja oporukom i/ili vrijednost darova

tolika da zbog nje nužni nasljednik ne bi dobio punu vrijednost svoga nužnoga dijela

 

Kad je povrijeđen nužni dio, raspolaganja oporukom umanjit će se, a darovi će se vratiti koliko je

potrebno da bi se dopunio nužni dio. Prvo se umanjuju raspolaganja oporukom, pa ako nužni dio

time ne bi bio podmiren, vraćaju se darovi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija