Jump to content

ovrha na nepostojećim sredstvima?


Ace_Rimmer

Preporučene objave

Daklem, prvo da pojasnim stanje stvari (kronološki):

- stanje na tekućem računu je -150,00 Kn (naravno, radi se o nedozvoljenom minusu budući da nemam dozvoljeni minus);

- sjeda mi FINA sa blokadom računa radi ovrhe na novčanim sredstvima (ZABA)

- na račun sjeda određeni iznos od poslodavca...recimo da je to 1500,00Kn

- stanje računa je +1350,00Kn

- fina skida sa računa 1500,00Kn (kompletni priljev) i ja odlazim u nedozvoljeni minus od 150,00Kn

- banka šalje opomenu za nedozvoljeni minus i naplaćuje istu 50kn

...

Sad ja imam par pitanja ako mi itko može pojasniti:

1. kako je moguće da mi se temeljem rješenja o ovrsi sa računa skidaju sredstva koje nemam. Naime, stanje mog računa je 1350Kn, a ne 1500Kn koliko je fina skinula. Koliko sam ja upućen, dozvoljeni/nedozvoljeni minus nisu moja novčana sredstva i ne vidim kako mogu biti podložna ovrsi.

2. kako da se ja izvučem iz nedozvoljenog minusa? ako uplatim tih 150 (odnosno nakon opomene 200kn)...fina će uzet i te novce i ja ću i dalje biti u istoj situaciji. Hmmm, za mene potpuna enigma

 

i da, u banci (HYPO) su rekli da je cjelokupni priljev na tekući račun podložan ovrsi, bez obzira na stanje samog računa.

molim pomoć nekog pametnijeg od mene

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon nalaže da se sav priljev novčanih sredstava koristi isključivo za izvršenje tj namirenje ovrhe (osnove za plaćanje) zbog kojeg je ovršenikov račun blokiran, sve do izvršenja osnove za plaćanje. To znači da koliko god novaca stiglo na račun prvo se namiruje dug po ovrsi, pa tek kada se namire ovrhe i ukoliko ostane novaca banka će namiriti svoje potraživanje. Jedini izuzetak će biti ukoliko imate neke od navedenih primanja, naknada i iznosa koji su izuzeti od ovrhe, tada ih morate prijaviti i tražiti otvaranje posebnog računa na koji će pristizati sredstva koja su izuzeta od ovrhe.

Što se tiče minusa na koji kako kažete inače nemate pravo, a evidentno sada odjednom imate pravo na minus, nije na odmet provjeriti što piše u skolopljenom ugovoru o tekućem računu i ugovoru s bankom. Ako su htjeli naplatiti neku svoju naknadu i proknjižili je mimo ugovora, pošaljite im dopis i zahtjevajte očitovanje zbog kršenja sklopljenog ugovora, povlačenje naplate i poništenje posebnih kamata koje obračunavaju kada se ulazi u nedozvoljeni minus.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija