Jump to content

poslodavac isplačuje samo osnovicu bez pripadajučih kamata


Smille

Preporučene objave

Bio sam u jednom sporu koji je započeo 2000god. naime radio sam u firmi na ugovor o radu na 3mj. i pošto se firma raspala nije mi isplatila te 3 zarađene plaće po ugovoru ali u međuvremenu je firma svu imovinu prepisala na grad Osijek kao sljednik iste.Svi djelatnici podižu zajedničku tužbu koja je trajala cca 10god. i na svim distancama smo dobili sud(Opčinski,Okružni,Trgovački te se nisu žalili na konačnu presudu) i izrečena ke konačna presuda u našu korist te smo čekali samo isplatu svih iznosa za sve djelatnike(jer smo svi bili zakinuti za određeni novčani iznos).Sad ide ono najbitnije navedeni sljednik neželi/nemože isplatiti znači kompletno potraživanje glavnice sa svim pripadajučim kamatama te ucjenjuje sve i želi isplatiti samo glavnicu(trebala bi biti sutra isplačena) naravno jedan dio djelatnika se neslaže i traži kompletan iznos te sam i ja među njima.Dakle usprkos mojoj izjavi neslaganja kod odvjetnika koji je vodio naš spor ja ću morati podići glavnicu i za ostali iznos pripadajučih mi kamata se nastaviti tužiti tj. podići tužbu bez obzira što imamo konačnu presudu u našem interesu.

 

Koja su moja prava i sljedeće postupanje postoji li neka mogučnost da s dobivenom presudom idem na ovrhu putem FINE za pripadajuće kamate i kako dalje.

 

Puno hvala na pomoći. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Smille je napisao:

Bio sam u jednom sporu koji je započeo 2000god. naime radio sam u firmi na ugovor o radu na 3mj. i pošto se firma raspala nije mi isplatila te 3 zarađene plaće po ugovoru ali u međuvremenu je firma svu imovinu prepisala na grad Osijek kao sljednik iste.Svi djelatnici podižu zajedničku tužbu koja je trajala cca 10god. i na svim distancama smo dobili sud(Opčinski,Okružni,Trgovački te se nisu žalili na konačnu presudu) i izrečena ke konačna presuda u našu korist te smo čekali samo isplatu svih iznosa za sve djelatnike(jer smo svi bili zakinuti za određeni novčani iznos).Sad ide ono najbitnije navedeni sljednik neželi/nemože isplatiti znači kompletno potraživanje glavnice sa svim pripadajučim kamatama te ucjenjuje sve i želi isplatiti samo glavnicu(trebala bi biti sutra isplačena) naravno jedan dio djelatnika se neslaže i traži kompletan iznos te sam i ja među njima.Dakle usprkos mojoj izjavi neslaganja kod odvjetnika koji je vodio naš spor ja ću morati podići glavnicu i za ostali iznos pripadajučih mi kamata se nastaviti tužiti tj. podići tužbu bez obzira što imamo konačnu presudu u našem interesu.

 

Koja su moja prava i sljedeće postupanje postoji li neka mogučnost da s dobivenom presudom idem na ovrhu putem FINE za pripadajuće kamate i kako dalje.

 

Puno hvala na pomoći. :palac:

 

 

Vaše pitanje je nejasno

 

da li ste imali odvjetnika koji je Vas sve radnike zastupao u skupnoj tužbi protiv bivše firme i dobio spor pa vam je bivša firma dužna isplatiti plaće (glavnicu) sa kamatama pa je taj isti odvjetnik pristao samo da se radnicima isplati glavnica bez kamata (nagodba)

 

ili ste dobili spor pa Vam bivša firma ne želi isplatiti kamate već samo glavnicu pa ste vi bili kod nekog odvjetnika i izjavili da se ne slažete s tim i da ćete i dalje tužiti za kamate?

 

 

pojasnite mi to pa cu onda moć odgovorti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ispričavam se na nejasno postavljenoj situaciji.

Da, imali smo svog odvjetnika(neznam da li je isti smio to napraviti jer ipak nismo svi pristali na tu nagodbu što mu je osobno i rečeno glede neslaganja) koji nas je zastupao i svi sporovi su dobiveni u našu korist.Međutim od 50-ak osoba samo nas dvoje nismo se složili glede isplate same glavnice bez pripadajuće kamate(kamate višestruko premašuju glavnicu s obzirom da se radi na period od 10god te je taj iznos u visini cca 7.500kn nešto i značio 2000god. dok je ta vrijednost sada skoro pa nikakva) te se pristalo na nekakvu nagodbu. U toj nagodbi je navedeno naše nepristajanje na takvu situaciju, te je u posebnom dopisu(koje je izdao grad Osijek tj. tajništvo s potpisom gradonačelnika) navedeno naše neslaganju te da mi nepristajemo na to.Isplačeno nam je osnovno potraživanje dakle 3 plaće bez pripadajučih kamata.Imam komplet sudski spis i I stupanjsku i II stupanjsku presudu gdje je vidljivo da smo dobili spor.Odvjetnik nam je rekao da sad možemo vršiti potraživanja ostalog djela tj. pripadajuće kamate.

 

Sad nas zanima što možemo učiniti i kakav bi bio sljedeći korak.Postoji li mogučnost da putem FINE(odnesemo presude sa svim naznačenim iznosima i tražimo ovrhu na temelju istog) ili opet moramo naći drugog odvjetnika i opet pokrenuti spor glede pripadajučih nam kamata.

Negdje sam pročitao da se može na temelju sudske odluke/rješenja zatražiti ostala potraživanja(kao što rade državne institucije ukoliko se neplate računi(HEP,PLIN,T-com i dr.), ode se kod javnog bilježnika i zatraži ovrha bez suđenja i odlaska na sud).

 

Unaprijed hvala na savjetu i pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako je odvjetnik u vaše ime potpisao nagodbu to je gotova stvar.

pitanje je šta je dobio odvjetnik da potpiše nagodbu.

 

kod naznake da bi odvjetnik mogao potpisati nagodbu

trebali se odvjetniku otkazati punomoć i pismena dostaviti sudu.

 

odvjetniku ste potpisali neograničenu punomoć o zastupanju

sve što prihvati u vaše ime je legalno kao da ste i sami prihvatili nagodbu.

 

čini mi se da je odvjetnik uskratio svakog od klijenata za odo 12000,00 kuna na ime kamata

lijepu sumu je dobio od tuženika zato što je prihvatio nagodbu.

 

Zakon o obveznim odnosima

Uračunavanje kamata i troškova

Članak 172.

Ako dužnik pored glavnice duguje i kamate i troškove, prvo se namiruju troškovi, zatim kamate i napokon glavnica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija