Jump to content

prava jamca/suduznika


hjasminka

Preporučene objave

Lijepo Vas molim za hitan savjet!!!

Moja je mama potpisala stambeni kredit clanu obitelji, prije nekih 7 godina..Duznik je prestao placati kredit, sad su mojoj mami poceli uzimati od penzije dio za kredit..Da li je moguce da joj oduzmu i vise od penzije, iako u ugovoru stoji ne vise od 1/3, u slucaju ne placanja kredita.Da li je uopce bilo legalno da je se sa 68 godina starosti uzmu za jamca? Sto ce se desiti sad kad ona ne moze placati sve te zaostatke??? Ona je starija i bolesna zena.(na zalost ja joj malo mogu pomoci). unaprijed hvala,

jk

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pravo jamca je da vraća dug (kredit)ako to neće ili nemože dužnik.

 

ako jamac umre nasljednici nisu dužni vračati dug nastao jamstvom .dug jamca ima osobno svojstvo.

nasljednici nesmiju nikako priznati dug

(izjava,otplataitd.)

ako priznaju dug dužni su i vraćati isti dug.

banku uputiti da u sudskom postupku traže naplatu duga a što neće učiniti .

 

jamac može tužbom tražiti od dužnika povrat isplačenoga na ime duga. treba voditi računa o zastari.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bovu ...

 

evo upravo tražim ovaj odgovor, čak sam i otvorio novu temu pod forum - nasljedno...

 

Sve mi je jasno.. međutim baš mi i nije jasno.. evo upravo imam takav primjer.. Banka tuži ženu jamca.. Dakle, žena je nasljedila supruga koji je tamo nekom bio jamac..

 

Zakon kaže da je jamstvo osobno... ali ??

 

Pitanje dalje, što ako je jamac počeo otplaćivati već dug dužnika...? i sada umre.. da li su nasljednici dužni nastaviti plaćati taj dug?

 

Hajde puno ćeš mi pomoći... hvala...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija