Jump to content

pravo na zaštitu posjeda


unlimited

Preporučene objave

Molim za pomoć, radi se o prijateljici koja je imala iznajmljen stan, uredan ugovor i plaćanje režija. Čak je brinula o stanu i održavala ga. Nakon isteka godine dana na koliko je potpisan ugovor, ona je htjela produžiti ugovor no vlasnik ne želi i zahtjeva da se iseli, bez ikakvih posebnih razloga. prijeteljica je ostala u stanu, tvrdi da je bila miran posjednik i da ima na to pravo, čak i dalje plaća režije. Od toga je prošlo već tri mjeseca i sada joj je vlasnik isključio struju!!! ima li ona ikakva prava,ako da koja i što može učiniti za zaštitu svog posjeda i u kojim rokovima? hvala na savjetu svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prijateljica nije, niti je bila miran posjednik.

Bila je posredni posjednik, temeljem ugovora o najmu. Najam je istekao, i ona stan koristi bez osnove. Posjed nije miran, jer ju vlasnik nastoji izbaciti.

Ovisi i kako je sročen ugovor, ali činjenica je da je prestala plaćati najam.

 

Ako je vlasnik imalo sposoban, prijateljica će na kraju biti izbačena iz stana , i dugo vremena imati plaću pod ovrhom zbog dugova - nastale štete i sudskih troškova.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno na odgovoru. NIsmo ni jedna ni druga dobro upućene u te sfere, ali ona je tvrdila da je miran posjednik jer je održavala stan i čak je nastavila plaćati najamninu i režije bez obzira što je ugovor istekao. Ona još uvijek sve plaća, zato misli da joj nije smio isključiti struju. Iako bih ja rekla da on ima sva prava jer je vlasnik i to je najbitnije. :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

30-ak dana prije istjeka godinu dana

vlasnik stana trebao je poslati otkaz ugovora o najmu u skladu sa Zakonom o najmu stanova NN 91/96.

ako nije poslao otkaz ugovora smatra se da je ugovor produžen na još godinu dana .

 

obratiti se Općinskom državnom odvjetništvu zbog iskopćanja struje.

 

ali sve je u biti trebalo biti regulirano ugovorom o najmu .

pročitajte ugovor ,navedeni zakon

i odlučite

za pravilnu informaciju potrebno je znati sadržaj ugovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

unlimited je napisao:

čak je nastavila plaćati najamninu i režije bez obzira što je ugovor istekao.

 

U prvom postu niste spomenuli da prijateljica i dalje plaća najamninu,nego samo režije. Pa sam zaključio da plaća samo režije, tako sam i naveo u postu 2#. Neplaćanje najma bio bi razlog za raskid ugovora bilo kada.

 

Ako vlasnik nije uručio otkaz ugovora, ako u ugovoru nije navedeno da najam prestaje točno određenim datumom i ne može se više produljiti, i ako je vlasnik prihvatio plaćanje najma tri mjeseca, može se pretpostaviti da je ugovor automatizmom produljen na isto razdoblje.

 

 

Bez obzira na sve ovo, moj savjet bi bio da se prijateljica dogovori sa vlasnikom i mirno iseli. Konflikt je predaleko otišao, a nikada ponuda lijepih stanova nije bila veća i najam povoljniji.

Svakako bi uvjet za iseljenje trebala biti pisana potvrda vlasnika da je stan pregledao i da nema nikakve štete, tj. nikakvog potraživanja glede štete, najma ili neplaćenih režija.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

U prvom postu niste spomenuli da prijateljica i dalje plaća najamninu,nego samo režije. Pa sam zaključio da plaća samo režije, tako sam i naveo u postu 2#.

 

Pardon, greškom sam izostavila taj podatak u prvom postu, a očito puno znači u cijeloj priči.

 

Hvala svima na odgovorima,sada mi je jasnija situacija.

 

Probat ću razgovarati s njom pa da riješi to bez daljnjih konflikata, ovo nema smisla a ide li dalje na sudu bi moglo potrajati godinama i pitanje kako bi završilo.

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija