Jump to content

Zaposleničko/sindikalno/radničko vijeće u OŠ


algida

Preporučene objave

ZV zamijenjeno sindikalnim povjerenikom/povjerenicima birano je u svibnju!!! 2008. godine u OŠ.

Isteklo je tri godine mandata u kojemu nije poštovan čl. 140. sada, prije 141. o ravnomjernoj zastupljenosti svih org. jedinica i skupina zaposlenika, niti čl. 140. sada, 143. prije.

I dalje sindikalni vijećnici, s obzirom da tada nije izabrano Zaposleničko vijeće, primaju naknade za "dužnosti" u vidu 3 sata prekovremenih po tjednu (ne 6 kako jer su se dogovorili i podijelili??? Mutno je i to jer svaki ima pravo na 6 sati tjedno).

 

Najprije, jesam li u pravu s navedenim?

Ako jesam, a vjerujem da jesam, kako dalje postupiti?

 

I još:

Ovlasti Zaposleničkog vijeća u smislu sindikalnog povjerenika ima sindikalni povjerenik koji je takvim postao zbog neizabranog ZV u školi SAMO u mandatu Zaposleničkog/Radničkog vijeća ili ...

 

Sindikalni povjerenik ima mandat na 4 godine, onaj koji je sindikalni predstavnik?! A ostali nazvani povjerenici, s obzirom da su sind. vijećnici u mandatu Zaposleničkog vijeća?

Pojednostavljeno, izabran je sindikalni povjerenik.

S obzirom da nije utemeljeno RV ovlasti i prava preuzeo je sindikat pa je shodno ZOR-u izabrano još djelatnika, koji su postali vijećnici, a samim time i sind. povjerenici.

 

Objasniti ne zna ni pravnica u SHU!!!

 

MOLIM pomoć Vas stručnjaka, hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za zakonitost rada u školskoj ustanovi odgovoran je ravnatelj. On mora znati tko i kako može biti sindikalni povjerenik sa ovlastima radničkog vijeća, kako ga se imenuje ili kako se bira radničko vijeće.

Za kontrolu zakonitosti rada iz područja i radnih odnosa nadležna je prosvjetna inspekcija.

Dakle, možete se obratiti zahtjevom za obrazloženje stanja ravnatelju, a i možete prijaviti i zatražiti nadzor inspekcije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, možete se obratiti zahtjevom za obrazloženje stanja ravnatelju, a i možete prijaviti i zatražiti nadzor inspekcije.

 

BTW: Kako idu prijave inspekciji?

Pisanim potpisanim ili ne podneskom, telefonskim prigovorom ili mejlom??? Na što najbrže i najviše raegiraju u smislu provjere navoda?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prijave inspekciji bi trebale ići i anonimno, iako sam čula da oni više nisu dužni izlaziti na anonimne prijave. Možete probati anonimno prijaviti (sjedište im je po županijama), a ako ne ide, prijavite pod imenom i prezimenom.

Svaka škola provodi te izbore po vlastitom tumačenju, a kako nema učinkovite kontrole, sati predviđeni za rad zaposleničkog vijeća dijele se svakako. Ljudi u sindikatima također tumače svatko svoje, čini mi se da pravih odgovora ne možete dobiti od nikog unutar sustava školstva. Dobar pokazatelj ozbiljnosti sindikalnog djelovanja je objava KU za OŠ koji je potpisan od dva od tri potpisnika, a ipak je objavljen s debelim zakašnjenjem u NN i nisam čula da je nepotpisani potpisnik rekao i "a".

Poštovani, ne znam zašto vam je bitna cijela priča koja mi je iz vašeg posta relativno i nejasna, ali sidnikalni povjerenik je osoba koja vas ionako ne može zaštititi od ničega što vam se događa u radnom odnosu, pa vam je irelevantno tko je to i koliko mu sati porezni obveznici za to plaćaju. Ako imate donkihotovske porive da ispravljate nepravde, sretno vam bilo, ali ako ste malo praktičniji - ispišite se iz udruge koja vam uzima članarinu za nepoznate svrhe i okrenite se ljepšim temama u životu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

anamih je napisao:

Poštovani, ne znam zašto vam je bitna cijela priča koja mi je iz vašeg posta relativno i nejasna, ali sidnikalni povjerenik je osoba koja vas ionako ne može zaštititi od ničega što vam se događa u radnom odnosu, pa vam je irelevantno tko je to i koliko mu sati porezni obveznici za to plaćaju. Ako imate donkihotovske porive da ispravljate nepravde, sretno vam bilo, ali ako ste malo praktičniji - ispišite se iz udruge koja vam uzima članarinu za nepoznate svrhe i okrenite se ljepšim temama u životu.

 

Moram priznati kako ni meni nije jasna cijela priča s potpisivanjem novog KU; pratila sam i stranice Preporoda i ostah uskraćena za isto.

O povjerenicima znam isto i još to da su većinom (i kod mene povjerenik) birani samo da sebe zaštite pred neupućenim djelatnicima i poslodavcima. Jer samo takvima mogu prezentirati što im odgovara i pogoduje.

 

Nasmijah se komentaru o mojem donkihotstvu 8-)

No ne mogu drugačije kad mi se maše "pred nosom" sa sindikalnim vijećništvom (u gore napisanim uvjetima) kojim se nerazjašnjenom i netumačenom primjenom KU i ZOR-a ista poziva na veća prava od mojih zbog čl.112. KU-a. Moram stoga sve istražiti :-D

Hvala anamih na odgovorima. Nekako imam još uvijek potrebu doći do svih postavljenih odgovora, kako god mi oni nagrđivali dane. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Preporod je valjda "postigao sporazum" sa resornim ministrom, jer od silnih prijetnji da će sve prijaviti europskim institucijama radnog prava baš i ne vidjesmo da se nešto događa. Zanimljivo će biti pratiti razvoj situacije dalje, barem zato da vidimo koliko će sličiti ranije "postignutim sporazumima" drugih sindikata. Priča iz Hrvatske, zar ne? Želim vam dobro zdravlje, sve drugo je dobro ako vi želite tako percipirati. Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija