Jump to content

Dao sam svoj suvlasnički dio - tuži me za alimentaciju!!


velebit46

Preporučene objave

Poštovani!

Razišao sam se sa bivšom suprugom prije 7 godina. U drugom gradu sam potom zasnovao izvanbračnu zajednicu u kojoj imamo jednogodišnje dijete. U međuvremenu sin iz prvog braka završio je petogodišnji studij a sadašnja izvanbračna supruga i ja smo mu mjesečno slali po 2000Kn a i on i sestra mu po meni su imali braniteljsku stipendiju po 1000 Kn. Supruzi iz prvog braka sam netom nakon razlaza prepisao polovinu vlasništva nad nekretninama a ostale su im i sve pokretnine. Djecu je i do tada odgajala na način da samo njoj vjeruju što se pretvorilo u sveopću mržnju prema meni. Unatoč svim davanjima i činjenici da je sin završio faks isključivo našim novcem, što je kćerka imala i još ima (upisuje upravo 4. godinu studija) navedenih 1000 Kn - ispunjavam i svoje obećanje da ću djeci, čim završe fakultete dati svoju polovinu vlasništva. O tome smo potpisali i ovjerili i Sporazum o međusobnom riješavanju tj razriješenju općenito kojim se djeca od oca odriču svih daljnjih potraživanja (obzirom na dijete u ovoj zajednici i njega moram zaštititi..).

No, sada je bivša počela nazivati i tražiti odnosno za sada samo najavljivati da sam i dalje dužan uzdržavati djecu tj jednu godinu nakon faksa davati alimentaciju. Sin ne želi da mu pomognem da se zaposli - kaže mu mati da je to normalno "kad te ne može smisliti".

Zanima me, prema zakonskim propisima Obiteljskog zakona i osobito vezano za alimentacije: ako me tuže za alimentacije

(kojih sam svjestan da ako mi ih zakon nalaže da ih unatoč svemu što sam im darovao budem morao plaćati), da li ću se moći u sudskom postupku pozivati na činjenicu da sam se svega svojega vlasništva odrekao u njihovu korist a oni su se odrekli " svih daljnjih potraživanja"???? Hoću li, unatoč navedenome Sporazumu ipak imati zakonsku obvezu plaćanja alimentacije??

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u startu je učinjena greška .

svoju 1/2 ne vlasništva nad nekretninama si trebao upisati (darovati )djeci.

djeca bi imala svoju nekretninu i obveza uzdržavanja bi bila manja.

bivša više nemože ništa tražiti .

mogu tražiti djeca koja su punoljetna i ako se redovito školuju.

uzdržavanje se treba plaćati dok sud ne donese odluku da prestaje pravo na uzdržavanje.

treba podnijeti tužbu radi prestanka uzdržavanja (za djete koje je završilo sa školovanjem)

ako imaš uplatnice

djeca (a ni majka u njihovo ime )nemogu se odreči prava uzdržavanja .mogu samo netražiti svoje pravo (uzdržavanje )

činjenica da su živili u nekretnini a nisu plaćali najam bi trebala biti uvažena kao davanje za uzdržavanje .

ostvarena stipendija je ostvaren prihod zbog kog bi uzdržavanje moglo biti smanjeno.

potpisani ugovor je ništetan jer je pprotivan propisima RH

Odsjek 4.

NEVALJANOST UGOVORA

I. NIŠTETNI UGOVORI

Ništetnost

Članak 322.

(1) Ugovor koji je protivan Ustavu Republike Hrvatske, prisilnim propisima ili moralu društva ništetan je, osim ako cilj povrijeđenog pravila ne upućuje na neku drugu pravnu posljedicu ili ako zakon u određenom slučaju ne propisuje što drugo.

Posljedice ništetnosti

Članak 323.

(1) U slučaju ništetnosti ugovora svaka ugovorna strana dužna je vratiti drugoj sve ono što je primila na temelju takva ugovora, a ako to nije moguće, ili ako se narav onoga što je ispunjeno protivi vraćanju, ima se dati odgovarajuća naknada u novcu, prema cijenama u vrijeme donošenja sudske odluke, ako zakon što drugo ne određuje.

Bitna zabluda

Članak 280.

(1) Zabluda je bitna ako se odnosi na objekt ugovora, bitna svojstva objekta ugovora, na osobu s kojom se sklapa ugovor ako se sklapa s obzirom na tu osobu, a i na okolnosti koje se po običajima u prometu ili po namjeri strana smatraju odlučnim, a strana koja je u zabludi ne bi inače sklopila takav ugovor.

(2) Strana koja je u zabludi može zahtijevati poništaj ugovora zbog bitne zablude

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija