Jump to content

Valjanost osobne iskaznice nakon isteka ??!!


Bore

Preporučene objave

Postovanje,

 

Da li se nakon isteka valjanosti osobne iskaznice ista moze koristiti jos neko vrijeme ?

 

Ako je npr.istekla jucer da li je jos mogu koristiti 7 ili 15 dana nakon isteka odnosno da li su je duzni po zakonu prihvatiti pravni subjekti kao valjanu ?

 

Ako me zaustavi policajac i vidi da je istekla jucer da li moze napisati kaznu ?

 

Koji je zakonski rok za izmjenu iste od dana isteka ?

 

U kojim NN je napisano ovo gore ako je ??

 

Koji clanak i kojeg zakona ili uredbe ?

 

Nadam se da nije komplicirano pitanje.

 

Pozdrav.

 

:-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

malo sam pregledala što nam zakoni i pravilnici "nude" pa ni ja ne nađem ono što tebe zanima..

ispada da zakonom nisu sankcionirani ovakvi slučajevi..

našla sam i stari zakon o osobnoj iskaznici i u njemu je bilo točno navedena novčana kazna za korištenje iskaznice kojoj je istekao rok važenja, ali u ovom sada važećem toga nema..

ima samo nešto što me onako kopka, pa možda bi se to moglo nekako podvesti pod to:

čl.5. zakona o osobnoj iskaznici

st.1. pod t.3. .....ili iz bilo kojega drugog razloga ne služi svrsi.

 

ali opet,, ovo - služiti svrsi..? da li to znači da ona zbog proteka roka više ne služi svrsi? mislim da ipak nije tako, jer identitet se može utvrditi i iz takve iskaznice...

 

i onda dalje stoji:

Osoba je dužna podnijeti zahtjev za izdavanje osobne iskaznice u roku od 15 dana od dana nastupanja okolnosti iz stavka 1. ovoga članka.

tu je ovaj rok od 15 dana..

 

u člancima 24., 25. i 26. zakona o osobnoj iskaznici - kaznene odredbe - nije uopće ovako što predviđeno, sve druge varijante jesu..

ne znam, ja ne nađem ništa, pa bi bilo dobro da se javi netko tko je bio u takvoj situaciji i konkretno navede temeljem čega je bio/ako je bio, sankcioniran...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A valjda je tako kako je rekao gospon policajac,valjda on zna iz prakse.

 

A gle sad ovu nelogicnost zakona o osobnoj iskaznici a glasi ovako :

 

VI. KAZNENE ODREDBE

 

Članak 24.

 

Novčanom kaznom od 3.000,00 do 4.500,00 kuna kaznit će se za prekršaj osoba:

 

3. koja zakonom ovlaštenoj osobi odbije dati na uvid osobnu iskaznicu (članak 15. stavak 1.),

 

i onda pise u istom zakonu sljedece :

 

Članak 26.

 

Novčanom kaznom od 100,00 kuna kaznit će se za prekršaj osoba koja uz sebe nema osobnu iskaznicu (članak 15. stavak 1.).

 

I drugi puta kad te zaustavi policajac ispada da je bolje reci "da nemas osobnu uz sebe" nego odbiti je dati !!! :-?

 

Pa ti sad vidi tko nam pise zakone. :-P

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija