Jump to content

Građevinski radovi i buka zvona crkve


Frenkie

Preporučene objave

Muče me dva problema vezana za buku.

 

1. U zgradi do moje u tijeku su građevinski radovi. Preko tjedna rade od 7 ujutro do kasno poslijepodne. Subotom počinju od 8 ujutro. Do sada nisu radili nedjeljom, međutim danas od 9 ujutro rade uz poprilično glasnu buku, razbijanja i loma.

 

Zanima me postoji li neko propisano vrijeme u kojem mogu raditi vikendom? Da li je mir pravno zaštićen, imamo li pravo u miru provesti vikend?

Kome se obratiti i kako reagirati?

 

2. Crkva u mom gradu nalazi se u centru grada i okružena je stambenim zgradama i kućama. Ja stanujem 100 metara zračne linije od crkve.

Glasna zvonjava počinje u 6 ujutro i traje 1-2 minute. Sljedeća glasna zvonjava je u 9 ujutro i traje nekoliko minuta.

Vikendom ista stvar, sve počinje u 6 ujutro, s time da nedjeljom kada je nekoliko jutarnjih misa zvonjava se pretvara u vrlo pretjeranu buku nekoliko puta prije podneva.

I u ovom slučaju molim informaciju što zakon kaže o ovome? Postoji li kakva odredba vezana za zvonjavu crkvenih zvonika, postoji li kakav zakon koji bi morali poštivati vezano za buku?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moje mišljenje je bolje da vam rade cijeli dan, pa da završe ćim prije sa radovima, nego da vam svaki dan po 2 sata razbijaju i tako mjesec dana.

 

A drugo crkva je bila na tom mjestu i kad ste kupili stan ili se doselili pa kako vam onda nije smetalo, tako da čete teško uspjeti smanjiti buku zvona crkve ipak je ona kod nas na vlasti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mapa je napisao:

Moje mišljenje je bolje da vam rade cijeli dan, pa da završe ćim prije sa radovima, nego da vam svaki dan po 2 sata razbijaju i tako mjesec dana.

 

A drugo crkva je bila na tom mjestu i kad ste kupili stan ili se doselili pa kako vam onda nije smetalo, tako da čete teško uspjeti smanjiti buku zvona crkve ipak je ona kod nas na vlasti.

 

Gledajte, ja sam zamolio za pravni savjet a ne za primitivne narodne mudrolije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

U NN 145/04 izašao je Pravilnik o najvišim dopuštenim razinama buke u sredini u kojoj ljudi rade i borave te je bitan i članak 110. Zakona o vlasništvu koji govori o imisijama buke. Pozovite se na te propise i zahtijevajte od sanitarnog inspektora da donese rješenje kojim se odrđuje odnosnoj instituciji da smanji buku na dopuštenu razinu. Odnesite osobno dopis u gradsku uparvu, neka vam ga tamo urudžbiraju i čekajte rezultate. Osobno živim 100 m od crkve čiji župnik je morao smanjiti glasnoću zvona.

 

Jedan mali komentar na račun Crkve:

Bog sve vidi i čuje, ali zvona su svejedno glasna, kao da je Bogu to važno. Bogu su važna djela, a ne marketing.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

upitnik je napisao:

U NN 145/04 izašao je Pravilnik o najvišim dopuštenim razinama buke u sredini u kojoj ljudi rade i borave te je bitan i članak 110. Zakona o vlasništvu koji govori o imisijama buke. Pozovite se na te propise i zahtijevajte od sanitarnog inspektora da donese rješenje kojim se odrđuje odnosnoj instituciji da smanji buku na dopuštenu razinu. Odnesite osobno dopis u gradsku uparvu, neka vam ga tamo urudžbiraju i čekajte rezultate. Osobno živim 100 m od crkve čiji župnik je morao smanjiti glasnoću zvona.

 

Imam isti problem. Živim u Zagrebu, kvart Trnovčica, gdje je od prošlog petka počela tortura crkvenim zvonima. Zvoni u 6 ujutro zdravomariju + 4 otkucaja za puni sat + 6 otkucaja za broj sati.

Onda cijeli dan svakih 15 minuta otkucava zvono. Za popizdit.

Jednom na 15 minuta, dva puta na pola sata, 3 puta na 45 minuta i 4 puta na puni sat.

 

Ali to nije sve. Na puni sat još otkucava i broj sati.

Ni to nije sve. Tako otkucava do 22:00 sata. Znači cijeli dan svakih 15 minuta ja čujem zvono.

 

I još zdravomariju zvoni u podne i 6 popodne.

 

Reci, koliko si čekao intervenciju sanitarnog inspektora? Pitam jer sam na rubu snaga. Budim se u 6 i ne mogu zaspati prije ponoći dok malo dođem k sebi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija