Jump to content

Prelazak granice u Neumu s isteklom osobom


daniel_che

Preporučene objave

Pozdrav svima,

 

Molim vas za savjet. Nedavno sam prelazio granicu u Neumu i tek na

graničnom prijelazu ustanovio da mi je istekla osobna, tocnije 12 dana od

datuma isteka. Isao sam za Pelješac, rekli su mi da ću dobiti kaznu i ipak su me pustili da izađem u HR i uđem u BIH.

 

Na izlasku iz BIH, na graničnom prijelazu mi je granični HR policajac rekao da imam pravo korisiti osobnu iskaznicu 15 dana od isteka tj. da u tom roku moram dati zahtjev za novu, te su me bez ikakvih problema pustili i savjetovali da se žalim. Odmah pri povratku doma, dao sam zahtjev za novu osobnu.

 

Na stranici Mup-a naisao sam na zakon o osobnoj

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2002_02_11_276.html

 

Danas sam dobio kaznu na 1000 kn + 100 kn troskova i prekršaj se temelji na članku 5, točkom 3 gdje piše: Osoba se ne smije služiti osobnom iskaznicom ako: 3. je oštećena ili iz bilo koje­ga drugog razloga ne služi svrsi.

 

Ispod toga stoji: "Osoba je dužna podnijeti zahtjev za izdava­nje osobne iskaznice u roku od 15 dana od dana nastupa­nja okolnosti iz stavka 1. ovoga članka."

 

Imam li osnove za žalbu? Molim vas za preporuku i savjet što mi je činiti.

 

Puno hvala!

 

Daniel

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osobnom iskaznicom koja je istekla do 15 dana se možete koristiti u RH, za prelazak granice treba imati važeću putnu ispravu, kako to nalažu odredbe drugih zakona.

 

Netočno ste naveli po kojem ste zakonu dobili prekršajni nalog ili je policija pogrešno napisala, jer se radi o prekršaju iz članka 26. Zakona o nadzoru državne granice.

 

Onu vašu drugu temu sam obrisao, nastavite sa pitanjima u ovoj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zahvaljujem na odgovoru! možete li mi molim vas pronaći u kojem pravilnku stoji taj zakon, kako bih ga mogao priložiti uz žalbu

 

u prekršajnom nalogu kojeg sam dobio, se spominje izričito:

 

- čime je počinio prekršaj iz čl. 5 st. 1 toč. 3 zakona o osobnoj iskaznici,

kažnjivo po čl. 24. st. 1 toč. 1 istog Zakona

 

-pa se temeljem istog propisa uz primjenu čl. 37 Prekršajnog zakona RH

 

izriče NOVČANA KAZNA u iznosu od 1.000,00 kn

TROŠKOVI POSTUPKA u iznosu od 100,00 kn

 

pa zasto su me onda ipak pustili ako se nisam smio korisiti takvom osobnom na graničnom prijelazu? još mi policajac veli da se žalim i ispričava što mi je provukao osobnu..

 

postoji li mogućnost da dobijem još veću kaznu ako uložim žalbu?

koliko znam kazna prema čl.24 st. 1 toč. 1 je predviđena između 3.000,00 kn do 4.500,00 kn, a ja sam dobio na 1.000,00kn...kakvog to smisla ima?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja vam preporučam da to platite.

 

Došlo je do očite greške, sad se vi napravite ludi i to platite.

 

Da se idete žaliti sudu u najboljem slučaju se kazna može smanjiti opet na tih 1.000 kuna.

 

U prekršajnom postupku sud može vratiti predmet policiji na doradu, a onda očito slijedi kazna ona od 3.000 kuna.

 

O načinu postupanja policije se ne možete žaliti sudu, jer nadzor toga nije u njihovom opisu posla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da nisu pogriješili, jer u obrazlozenju stoji da je primjenom čl. 37 Prekršajnog Zakona RH kazna izrečena ispod najniže mjere propisane novčane kazne jer su ustanovili da se ne vodim u evidenciji njihovog suda i da nisu naisli na otegotne okolnlsti, pa mi zato umanju kaznu...

 

znaci, da ne furam to sto mogu 15 dana se sluzim osobnom poslije roka, a u ovom slucaju je bio 12 dan...vec da platim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E jeste ga zapetljali.

 

Post ste napravili kao da se sve dogodilo na graničnom prijelazu, a uopće nije bilo tako.

 

Policija je sačinila optužni prijedlog, a sud sačinio prekršajni nalog i primjenio ono umanjenje o kojem sam pisao.

 

Moja greška što nisam jasno tražio da ovdje prepišete ili skenirate čitavi prekršajni nalog.

 

daniel_che je napisao:

znaci, da ne furam to sto mogu 15 dana se sluzim osobnom poslije roka, a u ovom slucaju je bio 12 dan...vec da platim?

 

Za ovo pažljivo pročitajte prvu rečenicu i postu #2.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa i odvilo se sve na granici, samo su mi rekli da ce mi doci

doma kazna i to je to, niti me sud kontaktirao niti sam igdje isao

 

kriv ocito jesam i budem platio, al ne kuzim tu foru s 15 dana, jeste

sigurni da to jos postoji jer u pravilnku o osobnoj iskaznci nigdje ne stoji

da se mozes korisiti s njom jos 15 dana nakon isteka

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nikakav pravilnik.

 

Radi se o zakonima koji reguliraju rad i uvjete prelaska državne granice.

 

Samo državljani Austrije imaju povlasticu nekažnjeno prelaziti državnu granicu i to sa putovnicom isteklom do 5 godina, svi ostali ne mogu.

 

Zar mislite da bi sud poslao prekršajni nalog, a da niste napravili ništa zabranjeno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zanimljivo je to sve, ne mislim nista. znam samo da me onda nisu

smjeli pustiti da udjem u drugu drzavu i opet uđem u HR ako nisam imao valjane isprave, zar ne? i jos mi pri tom savjetovati me da se žalim i da nema problema, govorim o graničnoj policiji, ne sudu..znaci ne zna se koji pije, al ja placam drzavnom proracunu

 

hvala na savjetu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Imam isti problem:

27.11.2011 god. sam prelazila na GP Metković sa osobnom iskaznicom koja je istekla 16.11.2011 god. kod sebe sam imala Putovnicu koju sam pokazala nakon što su me upozorili o isteku, bili su vrlo srdačni i susretljivi i nisu spominjali nikakav prekršaj i kaznu. Prekršajni nalog su mi uručili dana 30.01.2013 godini, dvije godine nakon učinjenog prkšaja, zanima me kolika dugo je potrebno da ovakve stvari odu u zastaru?!

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne treba Vam se pozivati na zastaru,možete jednostavno napisati žalbu na prekršajni nalog,i navesti da ste im dali putovnicu na uvid;njihova prvenstveno zadaća je kontrola putnih isprava i postupanje po Zakonu o nadzoru državne granice;iznimna je situacija na prijelazu u Kleku;jer imamo pravo po Daytonskom sporazumu prolaza kroz Neum;pa npr.kada idete iz Splita u Dubrovnik;može se smatrati Neum samo tranzit,uglavnom zato pišu prijave iz Zakona o osobnoj iskaznici kao da Vas zateknu bez osobne iskaznice na teritoriji RH.Eto,napišite prigovor u zakonskom roku.LP.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Spominjnje nekog Daytonskog sporazuma u prigovoru može rezultirat odbačajm istoga jer nema nikakve veze sa ZOI i zakonom o nadzoru državne granice.Policija kako u unutršanjosti tako i na GP.u postupa jednako po svim zakonima.Kazne po ZOI su veće pa zato i pišu takve pijave.

U prigovoru treba priznat prekršaj na način da se osobna dala na uvid greškom (jer je osoba posjedovala PI) te ztražit smanjenje kazne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija