Jump to content

osporavanje ugovora o doživotnom uzdržavanju


Hajneken

Preporučene objave

Pozdrav,

Obitelj se zatekla u sljedećoj situaciji. Nakon smrti mog oca njegova sestra (moja tetka) je sa svojom majkom sklopila ugovor o doživotnom uzdržavanju i kao naknada je ugovoren prijenos kuće u kojoj njena majka(moja baka) živi. Djed je preminuo prije nekoliko godina. Naravno, nedostatak bilo kakve oporuke kojom bi se reguliralo nasljedstvo stavilo je moju stranu obitelji u položaj da gubimo bilo kakvo pravo na očev dio nasljedstva. Nakon 3 mjeseca od sklapanja ugovora međutim baka je završila u staračkom domu koji sama plaća od mirovine pri čemu je ugovor o doživotnom uzdržavanju i dalje na snazi. može li se sklopljeni ugovor o doživotnom uzdržavanju osporiti prilikom ostavinske rasprave ili ga je poželjno pokušati osporiti već sada?

Zahvaljujem na mišljenju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam sigurna da sam shvatila upit.

 

Baka je živa i ona želi raskinuti ugovor jer druga strana ne izvršava svoju ugovornu obvezu ? - ona bi na to imala pravo.

 

Baka je živa i želi da ugovor ostane na snazi takav kakav je, ali vi to ne želite ? - pošto vi niste potpisnici ugovora niti vlasnici nekretnine obuhvaćene tim ugovorom, nemate pravo tražiti raskid ugovora. Svatko sa svojom imovinom slobodno raspolaže i njome upravlja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Baka je živa i želi da ugovor ostane na snazi takav kakav je, ali vi to ne želite ? - pošto vi niste potpisnici ugovora niti vlasnici nekretnine obuhvaćene tim ugovorom, nemate pravo tražiti raskid ugovora. Svatko sa svojom imovinom slobodno raspolaže i njome upravlja.

 

situacija je druga navedena. mislio sam da je moguće osporiti ugovor o doživotnom uzdržavanju jer se on u praksi ne ispunjava čime bi stekli pravo na dio imovine jer ne postoji nikakva oporuka koja bi nasljedno pravo regulirala. situaciju oko osporavanja ugovora bi iskoristili nakon smrti uzdržavane osobe, jer ako dokažemo da se potpisani ugovor nije ispunjavao mislio sam da ga je moguće osporiti i na ostavinsku raspravu doći s pravom na oćev dio nasljedstva?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija