Jump to content

Nastavak postupka nakon smrti tužitelja


ZdenkecRI

Preporučene objave

Prijateljica me je zamolila da postavim par pitanja (ne služi se dobro internetom), pa molim pomoć.

 

Situacija je slijedeća. Tata od prijateljice koji je nedavno preminuo živio je u stanu u jednoj više stambenoj zgradi. Njegov prvi susjed prije 2 godine počeo je adaptaciju svoga stana, te je uslijed toga došlo do određenih oštećenja na stanu od tate od moje prijateljice. Slijedom toga tata od prijateljice uzeo je odvjetnika i pokrenuo parnicu radi naknade štete (tata od prijateljice je sam sve dogovarao sa odvjetnikom). Međutim, postupak nije krenuo u željenom pravcu i po riječima odvjetnika spor će najvjerojatnije biti izgubljen (to me i ne čudi kada se sjetim Kupske ulice), a napravljeni troškovi nisu mali. U međuvremenu tata od prijateljice je umro, te je suprotna strana pozvala moju prijateljicu da kao nasljednica preuzme postupak.

 

Moja pitanja su slijedeća:

 

1. Da li bi se prijateljica eventualnim neprihvaćanjem postupka oslobodila troškova postupka druge strane? Što uopće slijedi ukoliko moja prijateljica ne prihvati postupak?

2. Tata od prijateljice je u trenutku podnošenja tužbe imao tešku mentalnu bolest (radovi su njegovo stanje još samo pogoršali) koja mu je spriječavala sposobnost racionalnog rasuđivanja. Prijateljica kaže da ima svu medicinsku dokumentaciju koja to potvrđuje. Da li se može temeljem te medicinske dokumentacije retroaktivno tražiti oduzimanje poslovne sposobnosti njezinom tati i odbacivanje postupka? Ako je moguće, tko bi u tom slučaju snosio troškove postupka? Tu posebno napominjem da sud niti jednom nije htio saslušati moju prijateljicu pod izlikom da ona nije stranka u postupku, niti se moja prijateljica kao kćerka pokojnoga bilo gdje spominje u raznim podnescima.

 

Unaprijed zahvaljujem na bilo kakvom Vašem odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nasljednik nemora preuzeti sudski postupak iza smrti ostavitelja .nasljednik može preuzeti sudski postupak .

odluka ovisi o mogučnostima uspjeha u parnici.

i odvjetniku i tuženiku je u interesu da nasljednik preuzme parnicu ,radi naplate troškova po okončanju postupka, ako postoji velika mogučnost da bi postupak mogao završiti odbijanjem tužbenog zahtjeva .

 

ako ima rješenje iz kojeg se vidi da je nasljednik

treba obavjestiti odvjetnika o nepreuzimanju parnice (tražiti povrat potpisane punomoći)

nasljednik obavještava sud o svojoj odluci o preuzimanju postupka.

sud se nemože voditi protiv umrle osobe i postupak se obustavlja .

obustavom postupka svaka stranka snosi svoje troškove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija