Jump to content

Glasanje na izborima putem punomoći ili ovjerene izjave


donquijote

Preporučene objave

Dragi svi,

Moj problem je relativno specifićan. Naime na dan izbora bit ću na poslovnom putovanju u glavnom gradu Armenije, Erevanu, gdje MVPI nažalost neće imati izborno mjesto, ali su mi zato dali odgovor da mogu doći glasati u glavnom gradu Grčke, Ateni. Nesuvislost ovog odgovora nije potrebno komentirati.

 

Problematiku sam uputio DIP-u no zasad bez vidljivih rezultata. U odgovoru koji sma dobio stoji:

 

"Ustav Republike Hrvatske (,,Narodne novine“, br. 85/10 — pročišćeni tekst) i Zakon 0 izborima zastupnika u Hrvatski sabor (,,Narodne novine“, br. 120/11 — pročišćeni tekst) osiguravaju državljanima Republike Hrvatske da, ukoliko se u vrijeme izbora nalaze izvan njenih granica, svoje biračko pravo ostvare u inozemstvu."

 

No na kraju je ipak navedeno da kao što je MVPI izvjestio u Yerevanu glasanja nema, ali ne piše kako da ja ostvarim svoje biračko pravo pa sam ponovio upit i zamolio državnmo izborno povjerenstvo da obavi svoju zakonsku obvezu propisanu izbornim zakonom (čl.56) i da se pobrine da se navedeni zakoni doista provedu te da se meni omogući glasanje u inozemstvu.

 

Ovdje dolazi moje prvo pitanje: mogu li tužti DIP da nije izvršio svoje zakonske obveze?

 

Drugo pitanje: da li kod javnog bilježnika mogu ovjeriti vlastoručno potpisanu izjavu o odabiru stranke za koju glasujem pa da onda birački odbor ispuni moj listić u prisustvu mog opunomoćenika?

 

Punomoć je inaće valjan ljek u pravnom zastupanju i također za rješavanje većine, ako ne gotovo i svih pravnih pitanje i sličnih oduka mogu se koristiti izjave kod javnog bilježnika.

 

Hvala i ako je moguće molim Vas za promptni odgovor jer se izborni dan bliži, a presudno je na ovim izborima glasati prvenstveno protiv korupcije i nepotizma, a nakon toga možemo odabrati za koga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Probajte pitati Ministarstvo uprave ili Ured državne uprave, služba/odjel za opće poslove za županiju u kojoj imate prebivalište. Ako ne ponude rješenje nazovite Udrugu GONG i zamolite njih za pomoć.

 

Glasovanje bi trebalo biti omogućeno u svakom diplomatskom predstavništvu RH. Glasat se može ne temelju potvrde koju izdaje gore spomenuti Ured državne uprave županije u kojoj imate prebivalište tj. gdje se vodite u popisu birača, ali zahtjev za izdavanje potvrde morate zatražiti najkasnije do 19-og.

 

Punomoć mislim nije moguća jer se radi o osobnom pravu, pa morate vi osobno glasati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala za odgovor.

 

sa uobičajenom procedurom sam upoznat. Već sam pribavio potvrdu o upisu u birački registar, ali sada ju nemam kome poslati pošto su mi iz MVPI-a javili da mogu glasati u veleposlanstvu u Ateni?

 

Upravo se o tome radi, kažete da je u pitanju osobno pravo. Da li bi u tom slučaju moja ovjerena izjava bila važeća?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

donquijote je napisao:

Hvala za odgovor.

 

sa uobičajenom procedurom sam upoznat. Već sam pribavio potvrdu o upisu u birački registar, ali sada ju nemam kome poslati pošto su mi iz MVPI-a javili da mogu glasati u veleposlanstvu u Ateni?

 

Upravo se o tome radi, kažete da je u pitanju osobno pravo. Da li bi u tom slučaju moja ovjerena izjava bila važeća?

 

Takva ovjerena izjava neće biti važeća i nećete moći ostvariti biračko pravo na taj način, isključivo i jedino zbog vaših subjektivnih, a nikako ne objektivnih razloga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija