Jump to content

darivanje nekretnine


dejanbobo1

Preporučene objave

Poštovani!

 

Imam prijatelja koji stanuje u Italiji i darovao bi mi svoj dio svog vlasništva ovdje u Hrvatskoj(3/18).

Zanima me postupak samog darivanja i dali je nužno da on dođe ovdje iz Italije za rješavat papirologiju ili može u Italiji kod javnog bilježnika napisat ugovor i ovjerit?

Uglavnom nisam vlasnik niti jedne nekretnine ovdje u Hrvatskoj!

 

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije nasljedno pravo, ali ipak evo nekoliko korisnih info.

 

1. najbolje je da dođe u RH u sve obavi ovdje

2. darovni ugovor treba pažljivo sastaviti stručna osoba, odvjetnik ili jb, da bi imao sve elemente za uknjižbu prava vlasništva na vas,a što vam je krajnji cilj

 

3. prvo treba ishoditi nove zemljišnoknjižne izvatke od zk odjela suda gdje se nekr. nalazi

 

4. ugovor se sastavlja prema podacima iz zk izvatka,valjanim hrv. osobnim dokumentima i treba vam OIB

 

5. Darovni ugovor nosi se jbilježniku u 2 primjerka na ovjeru potpisa darodavatelja, i dobijete samo 1 original (drugi ostaje u arhivi jb)i obzirom da vam treba još primjeraka (za uknjižbu prava vlasništva pri opć.sudu, te za prijavu poreza na promet nekretnina)odmah bilježnik radi ovjerene kopije darovnog ugovora i to onoliko primjeraka koliko vi od njega tada zatražite.

 

6. s ugovorom na poreznu upravu (poreza neće biti ako dokažete da vam je to stjecanje prve nekretnine)

 

7. Zajedno s ugovorom vi kao predlagatelj uknjižbe podnosite i Prijedlog za uknjižbu zk odjelu suda gdje se nekr. nalazi + plaćate sudsku pristojbu na uknjižbu i nakon svega čekate da vam sud pošalje rješenje o uknjižbi u zemlj.knjige

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija