Jump to content

Prijete mi


anonimno

Preporučene objave

Ako mi netko neprekidno zove na mobitel sa skrivenog broja i prijeti mi (ubit će mene i moju obitelj, zapalit kuću itd), da li mogu što učiniti u vezi toga? Dakle, mogu pozvati policiju, ali da li oni mogu saznati broj s kojeg se zove i samu osobu koja zove? Mogu li je tužiti? Kakvu kaznu ona može dobiti? Nisu neozbiljne prijetnje, a traju već neko vrijeme. Molim vas za savjet.

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne mogu Vam puno pomoći. ali evo nekoliko stvari koje su činjenične :

 

a) ako imate SIMPA/VIPME/TELE2 BLABLA pakete, u pripadajućim centrima ne memoriraju se ni poruke ni brojevi poziva (ni dolaznih ni odlaznih), pa od toga nemate koristi

 

b) ja bih kao 1. korak, privremeno promijenio broj telefona, mobitela, i sl.

 

c) prije koraka pod b) otišao bih na policiju, zamolio inspektora da prijetnje uzme u zapisnik, te da se napravi kaznena prijava za djelo prijetnje protiv nepoznatog počinitelja; zamolio bih, s obzirom na ozbiljnost okolnosti, da se na novom broju omogući (ako ništa drugo) detektiranje broja pozivatelja (to je moguće, samo ćete naletjeti na birokratsku tvrđavu)

 

d) dobro razmislite tko je to tko bi vam mogao prijetiti; nađite povod za prijetnju ili razlog - naći ćete i krivca a to sve se može staviti u zapisnik kod prijave prijetnje

 

e) ako ispravno zaključite tko bi mogao biti taj tko vam prijeti, moguće je da će policija tražiti (ako su Vaše sumnje opravdane i dokazive) sudski nalog za pretres određene osobe/stana te ako se na njegovom/njezinom mobitelu/stanu nađu te iste poruke (saćuvajte ih radi usporedbe, zapišite ili isprintajte, datum, vrijeme i sl.), onda ste riješili problem.

 

f) ako ne znate razlog, tada ste možda slučajna žrtva nekog od mob/hakera koji obožava spamove svih vrsta te ih šalje nasumce na kojekakove brojeve.

 

g) ako uspijete odrediti pozivni broj, donekle je moguće utvrditi gdje je taj broj distribuiran, u kojoj prodavaonici je završio, itd...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala. Stvar je da osoba zna tko sam ja, (moje ime, prezime adresu i uze clanove obitelji), tako da ovo pod f) otpada.

Zanimalo me samo ima li smisla otici na policiju, odnosno kakva je njihova moc u nalazenju krivca, posto se radi o skrivenom broju. A uvijek su pozivi, dakle jedino sto mogu uciniti jest da sljedeci put snimim taj razgovor i da se onda obratim policiji.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

odnosno kakva je njihova moc u nalazenju krivca, posto se radi o skrivenom broju.

 

skriveni broj sam po sebi nije apsolutno nikakav problem, dobiju li potrebne formalnosti od suda znat ce o kojem je broju rijec u roku 30 sekundi.

 

dapace, ovisno o ozbiljnosti situacije, a koju ozbiljnost potvrdjuje sudski nalog, policija je uz potporu operatera sposobna sa solidnom preciznoscu fizicki locirati ukljuceni mobitel odnosno osobu koja ga ima u dzepu.

 

zadnji put za koji znam da se policija koristila ovom metodom bila je u pitanju iznuda pri kojoj je iznudjivac navodio ostecenog pozivima sa anonimnog (prepaid) broja. uhicen je.

 

e sad, to je bilo ozbiljnije od prijetnje.

 

kd prijetnje se goni po prijedlogu. sudeci po sadrzaju prijetnji koje navodis, to je st.2 pa je kazna do 1 godine zatvora.

 

postavlja se i pitanje je li to prijetnja, s jedne strane, da bi to bilo kazneno djelo uopce, sama prijetnja mora biti ozbiljna (po objektivnoj procjeni prvo drzavnog odvjetnika a onda suca), a s druge strane, ako se npr. prijetnjom zeli postici jos nesto osim straha i uznemirenosti, recimo povrat duga, onda to nije prijetnja vec protupravna naplata, a to je djelo koje drzavni odvjetnik goni po sl. duznosti.

 

u svakom slucaju, ako si uznemiren, predlazem razgovor s policijom ili nadleznim drzavnim odvjetnikom (odo u tvom gradu)

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno vam hvala na pomoći!

 

nema na cemu, medjutim generalni savjet je - uvijek na policiju ili jos bolje drzavno odvjetnistvo, bez obzira mogu li oni ovo ili ono za sto vi smatrate da je neophodno, mogu oni i ono za sto vi ne mozete niti pretpostaviti, a sve iz razloga da ako vec ne mogu procesuirati, mogu zastititi.

dakle uvijek na razgovor, nista ne kosta, a oni su tu zbog vas i vi ih placate i njihova je duznost da pomognu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

da bi te otkrili počinitelja najbolje vam je kupiti telefon sa sekretaricom i umjesto da snimite na sekretaricu , dobar dan dobili ste obitelj xxxxxxx molimo da ostavite poruku.... vi ljepo snimite zvuk zvonjave ono tuuut ,tuuuut i kad pozivatelj vas bude zvao njemu če telefon zvoniti ali ta zvonjava je snimljena na vasoj sekretarici tako da ce se u pozadini cuti glasovi vjerovatno ce se čuti, vidi ne javlja se sada ,,i po glasu bite mogli prepoznati ciji je to glas . znaci ako netko ko vas zove nije oprezan moči čete čuti sta pričaju dok telefon vama "zvoni"(on misli da zvoni) ali on snima sve na sekretaricu.

 

ako vam nije jasno moze na p.m. ja sam tako rijesio neke svoje slučajeve i upalilo je .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija