Jump to content

Uknjižba naknadno pronađene imovine


markost

Preporučene objave

Molim savjet !

 

Na temelju Vašeg savjeta prije oko godinu dana,

sam podnio prijedlog za raspravu naknadno pronađene ostavinske imovine iza smrti mojega oca.

 

Naknadno pronađena imovina je nekretnina (zemljište), koja je bračna stečevina između mojega pok.oca

i moje maćehe. Zemlja je uknjižena na ime moje maćehe 1/1.

 

Općinski sud donosi rješenje o nasljeđivanju (pravomoćno - nije bilo žalbe), na temelju kupoprodajnog ugovora i izjave (decidirane) moje maćehe

da je to zemljište braćna stećevina. I tu nisam imao nikakvih problema, kako ste me i savjetovali. I sud donosi pravedno rješenje.

 

 

Međutim ZK odjel odbija prjedlog (po službenoj dužnosti) uknjižbe prava vlasništva po rješenju Općinskog suda o nasljeđivanju,

iz razloga što je moja maćeha uknjižena - upisana za cjelo, i u razgovoru sa službenikom ZK odjela, zahtjevaju od mene ponovno prjedlog za uknjižbu

i nekakvu izjavu ovjerenu kod javnog bilježnika od moje maćehe,

da bi se stvar još više zakomplicirala, nedavno moja maćeha iznenadno oboljeva i nažalost umire.

Njezini nasljednici koliko ja znam su njeni nećaci, ostavinski postupak još nije proveden.

 

Što mi je ćiniti ?, budući da ja nisam njezin zakoniti nasljednik, da li mogu nekako obavjestiti sud u vezi njenog ostvinskog postupka, budući da

zemlja (spomenuta) koja se i dalje u ZK vodi na moju sada pokojnu maćehu 1/1. A u rješenju Općinskog suda o nasljeđivanju je od

1/2 tog zemljišta, pripada meni 1/2.

 

puno hvala, prvi put ste mi pomogli, isto sam bio zbunjen, ali tek mi sada nije niša jasno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Maćeha nije mogla u ostav. post iza svog supruga izdvajati bračnu stečevinu. Zato jer nije ovlaštenik na to po zakonu.

 

1. nekr. u cijelosti glasi na nju ( 1/1)

2. bračnu stečevinu zahtijeva ŽIVI bračni drug na kojega NE glasi nekr., a bio je u braku s ostaviteljem na kojeg glasi.

3. na gore opisani način nije se mogla prenijeti nekr. na Vas ( smatram rj. o naslj. opć.suda nezakonitim)i zk odjel zakonito odbija uknjižbu

4. zk odjel može izvršiti uknjižbu samo ako ima prednika na kojeg glasi nekr. ( u ovom slučaju ne glasi kod njih u knjigama na pok.oca nego na maćehu

5. jedino što sadmožete je prezentirati situaciju maćehinim nasljednicima i dogovoriti se da oni prihvate naljedstvo i da vam nakon toga daruju onaj dio koji vam je ionako imala volju ostaviti maćeha. Ali nepovoljno je po Vas što tada Vi morate platiti porez...

6. trebala Vam je darovnim ug. prenijeti, a ne ići u NPI jer ona to nije mogla prenijeti na vas na način na koji je to pokušano

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija