Jump to content

Provizija agencije jako hitno


GASTA

Preporučene objave

Poštovani,

 

opet ja...haha

 

Molim lijepo. Našao si stan, sve super i opet problem. Naime, oglas sam našao na njuskalo.hr kojeg je obajvila agencija za promet nekretnina.

 

Nekretninu sam pogledao, naknadno komunicirao preko emaila sa agenticom, da bi na kraju direktno kontaktirao prodavatelja i sve se s njime dogovorio.

 

Prodavatelju sam rekao da raskine ugovor sa agencijom da izbjegnemo plačanje provizije(svatko od nas po 13.000 kuna).

 

Da ne dužim, čitao sam Zakon o posredovanju u prometu nekretnina i vidio neke iznenađujuće stvari. Pa molim pomoć da li sam dobro shvatio

 

 

SLIJED:

Članak 2.

7. Nalogodavac je fizička ili pravna osoba koja s posrednikom u prometu nekretnina sklapa pisani ugovor o posredovanju (prodavatelj, kupac, zakupnik, zakupodavac, najmodavac, najmoprimac i drugi mogući sudionici u prometu nekretnina).

 

Sa predmetnom agencijom nisam apsolutno ništa potpisao niti neću, da li to znači da ja NISAM nalogodavac, kaj ne?

 

 

 

 

III. UGOVOR O POSREDOVANJU U PROMETU NEKRETNINA I OPĆI UVJETI POSLOVANJA

Članak 15.

(1) Ugovorom o posredovanju u prometu nekretnina obvezuje se posrednik da će nastojati naći i dovesti u vezu s nalogodavcem osobu radi pregovaranja i sklapanja određenoga pravnog posla o prijenosu ili osnivanju određenoga prava na nekretnini, a nalogodavac se obvezuje da će mu isplatiti određenu posredničku naknadu ako taj pravni posao bude sklopljen.

(2) Ugovor o posredovanju u prometu nekretnina sklapa se u pisanome obliku i na određeno vrijeme.

(3) Ako ugovorne strane ne dogovore rok na koji sklapaju ugovor o posredovanju, smatra se da je ugovor o posredovanju u prometu nekretnina sklopljen na određeno razdoblje od 12 mjeseci i može se sporazumom stranaka više puta produžiti.

 

- ja nisam sklopio nikakav ugovor sa agencijom niti sam išta potpisao niti izjavu niti išta

- zvao sam prodavatelja da ga pitam kada je produljio ugovor o posredovanju, a on mi kaže da je predmetni ugovor potpisao prije 4 godine, ali da ga nikada nije produljivao - da li bi to značilo da je njihov Ugovor ništetan odnosno nevaljan

 

 

Pravo na posredničku naknadu

 

Članak 28.

(1) Posrednik stječe pravo na naknadu tek nakon sklapanja ugovora za koji je posredovao, osim ako posrednik i nalogodavac nisu ugovorili da se pravo na plaćanje naknade stječe već pri sklapanju predugovora.

(2) Posrednik ne može zahtijevati djelomično plaćanje naknade unaprijed, odnosno prije sklapanja ugovora, odnosno predugovora u skladu sa stavkom 1. ovoga članka. Troškove dodatnih usluga u vezi s poslom koji je predmet posredovanja posrednik može naplatiti u visini stvarnih troškova ako je to posebno ugovoreno između posrednika i nalogodavca.

(3) Nakon prestanka ugovora posrednik ima pravo na naknadu u roku ne dužem od vremena trajanja sklopljenog ugovora, ako ugovorom nije drukčije ugovoreno, i u slučajevima kad nalogodavac sklopi s trećom osobom pravni posao koji je pretežito posljedica posrednikova djelovanja prije prestanka ugovora o posredovanju.

(4) Posrednik nema pravo na naknadu za posredovanje ako s nalogodavcem sam kao stranka sklapa ugovor koji je bio predmet posredovanja, odnosno ako takav ugovor s nalogodavcem sklopi agent koji za posrednika obavlja poslove posredovanja, ali ima pravo tražiti naknadu štete od zaposlene osobe sukladno propisima o radu.

 

 

Prema ovome, a kako nisam ništa potpisao, nemam niti obveze prema agenciji.

 

 

REZIME.

- UGOVOR NIJE PROBLEM I NEĆE GA AGENCIJA SKLAPATI

- PRODAVATELJ BI RASKINUO SA AGENCIJOM JER JE I NJEMU PUNO 13K A I ŽELI PRODATI STAN

 

 

 

Molim Vas da mi date žurni savjet jer danas idem dogovoriti sve a sutra bi trebala biti kapara (naravno opet sve bez prisutnosti agencije).

 

hvala Vam punooooooooooooooooooooo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

po meni,sve si dobro shvatio.Prema agenciji nemaš apsolutno nikakvih obaveza,ako nisi sklopio ugovor.E,sad,mislim da nema niti prodavatelj,ako je prošlo 4 godine bez obnavljanja ugovora,a pogotovo ako ste/budete sklopili posao bez posredovanja agencije.Mislim da prodavatelj može i neovisno o agenciji prodati stan,a agenciji plaća samo ako je posao sklopljen njenim posredovanjem.Isto tako,da se agencija naplati od obje strane,bilo bi isto kao da i ti i prodavačica u dućanu platite isti kruh koji si kupio ti-dvostruka naplata iste usluge.Ne ide baš,ne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nadam se da nemam nikakve veze sa njom jer ništa nisam potpisao a kaj je najbolje nije mi niti ponuđeno...

 

nadalje, kada sam prvi put zvao za taj stan, prvo kaj mi je rekla (pa i prije dobar dan izvolite) "mi uzimamo proviziju i od kupca, pa ako vam se ne sviđa nađite si drugi stan"..

 

zamisli...i tek onda smo o stanu (ja sam njoj rekao pustite proviziju lako za nju)...

 

i onda se ekipa čudi kaj nitko ništa ne kupuje niti ne prodaje...pa ti agenti su #OOPS# i neodgojena #OOPS#...

 

moje iskustvo sa njima je strašno: spuštanje slušalice jer je onda sada u dučanu - bez doviđenja bez ičega (radni dan 10 ujutro), ne dolaska u vrijeme dogovora, pričanja zašto ja želim skrenuti krivu drinu (papiri nisu čisti pa sam se pobunio) i tako to...

 

LJUDI MANITE SE AGENCIJA..

NIKAKVA KORIST OD NJIH A UBIJAJU VAM PRODAJU..

 

 

p.s. hvala na odgovoru...to bi bilo i za očekivati jer se meni živo hebe kaj on ima sa njima...ja nisam nikaj potpisao

 

 

:palacdolje::palacdolje: radi se o PRIMA nekretnine :palacdolje::palacdolje: fuj fuj fuj

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako, koliko sam ja upoznata situacija je sljedeća...

U praksi agencije vrlo često naplaćuju proviziju i od prodavatelja i od kupca neovisno o tome s kim su sklopili ugovor o posredovanju.

Pravno, obvezu plaćanja provizije ima nalogodavac a to je u vašem slučaju prodavatelj.

Vi nemate obvezu plaćanja provizije.

U Vašem slučaju prodavatelj će morati platiti proviziju obzirom da ste s njim u vezu stupili preko oglasa na internetskoj stranici koji je objavila Agencija tako da neće bit dovoljno da prodavatelj raskine ugovor s Agencijom jer ako agent dozna da je stan prodao Vama ima osnovu za podnošenje tužbe i potraživanje ugovorene provizije.

Nadam se da sam bar malo pomogla...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na odgovorima..

ma uglvnom jučer sam bio kod prodavatelja, pokazali su mi ugovor i vidio sam da nema naznačenog datuma..

 

stoga prema zakonu on vrijedi 12 mjeseci od dana potpisivanja...a kako je taj rok istekao prije tri godine, poprilično sam siguran da niti on ne treba plačati proviziju..

 

to kaj sam ja došao do stana preko agencije (a ista nije produljila ugovor) za to si je agencija sama kriva...

 

to je meni glavno...ja ne plačam a on kako želi..premda ne mora sigurno...

 

hvala i lijepi pozdrav svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

uglavnom, imam sličan problem

 

do stana za najm sam došla javljajući se na oglas agencije, pokazano, bila sam u panici i nisam razmišljala o ugovoru

žena je rakla da moram platiti proviziju u iznosu jedne najamnine

ok,mislila sam , tu i tamo bi mi proletio ugovor kroz glavu, ali tako je vršila pritisak na mene (te otežem s odlukom, te se ona strgala oko mene, te ovo te ono) a i bila sam u milion drugih briga da kad sam platila kaparu platila sam i dio provizije

uglavnom kasnije sam shvatila da hoće proviziju i od iznajmljivača koji su po zakonu očito nalogodavci

 

sad je meni upalila lampica da nismo potpisali ugovor

na hgk su mi rekli da može tražiti proviziju od koga hoće, samo to treba pisati u ugovoru

 

sad, ako ima netko za pravno točan savjet :tuzan: :tuzan: :tuzan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bok

 

ma ja sve to provjerio sa odvjetnikom

 

može tražiti kaj hoće i od koga hoće ALI SAMO AKO TO IMA NA UGOVORU

 

ako nisi potpisala ništa sa njom, prvo je odjb... kulturno, a ako i dalje hoće kaparu onda je odjb.... bezpbrazno

 

nema ugovora - nema provizije I GOTOVO

 

p.s. normalno je da najmodavac plačan prvu rentu

lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija