Jump to content

zabrana upravljanja vozilom


Preporučene objave

objavljeno:

imam jedno pitanje?

 

jučer mi je poštom došla presuda prekršajnog suda u kojoj je izrečena zabrana upravljanja vozilom B kategorije 2 mjeseca. zanima me od kad počinje teći zabrana i da li moram odnijeti vozačku dozvolu u policijsku postaju?

 

hvala!

odgovoreno:

Zaštitna mjera započinje dostavom obavijesti od policije.

 

Vozačka dozvola se ne predaje nikome.

 

Neke policijske uprave računaju početak zaštitne mjere s datumom pravomoćnosti presude, tako da se sve da izigrati elegantnim odbijanjem primitka te obavjesti.

 

Policija u Hrvatskoj nema ujednačeno postupanje.

odgovoreno:

Činjenica je da svaka PU radi drugačije, ali ispravno je da zabrana upravljanja vozilom određene kategorije počinje teći drugi dan od dana primitka obavijesti policije - a obavijest policije mora biti utemeljena na pravomoćnoj presudi suda ili prekršajnom nalogu policije. :-D

odgovoreno:

Obično zaštitna mjera traje od trenutka dostave, a takva evidencija se računa po danima, dakle od početka idućeg datuma, neke zabrane propisno traju od tog idućeg datuma, ali neke zabrane se odrede od dana odaslanja obavjesti, pa okrivljenik kad primi - primi.

 

Kršenjem zaštitne mjere zabrane upravljanja se čini kazneno djelo, državna odvjetništva traže čvrst dokaz da je počinitelj kaznenog djela upoznat sa zabranom, a to je za njih čitak potpis, nije realno očekivati da će se netko osuditi za kazneno djelo ako je dostava pošiljke obavljena mimo odredaba Zakona o kaznenom postupku.

 

Na žalost, o načinu kvalitetne dostave osobama koji odbijaju primitak pošiljki malo tko o tome vodi računa.

 

Početkom 2011. godine su iz MUP-a najavili izradu posebnog pravilnika o načinu dostave tih obavijesti, u svakom kliku na novi broj Službenog lista Narodnih novina sam se nadao da će negdje pri dnu popisa biti objavljen taj pravilnik, ali na žalost - nije.

odgovoreno:

Obavijesti policije se šalju upavo zbog činjenice da sudovi u presudama (koje dostave strankama uglavnom naknadno) ne navode od kada počinje teći zabrana upravljanja i stranke su zbunjene. Neki misle da je to od dana kada prime presudu suda, ali stvar je u tome što se izvršenje te mjere povjerava policiji, a ona točno i na vrijeme ne zna kada je stranka primila presudu, odnosno sud policiju ne obavještava je li stranka i kada je primila presudu.

 

Vjeruj, postoje vrlo kvalitetni načini uručenja obavijesti osobama koje ne žele primiti istu. Slažem se, sve policije u RH ne rade na isti način, niti tome pridodaju veliku pažnju.

odgovoreno:

Znam u detalje načine "prisilne" dostave pismena, oni su opisani u Zakonu o kaznenom postupku za ovaj slučaj, za prekršajne postupke u Prekršajnom zakonu, a za ostalo u Zakonu o parničnom postupku.

 

Slažemo se da je problem u lošoj komunikaciji prekršajnih sudova i policijskih uprava.

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i kasnije se registrirati. Ako imate korisnički račun na ovom portalu, prijavite se ovdje kako bi objavljivali s tim korisničkim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija