Jump to content

izvanredni pravni lijek ili ustavna tužba


seven3

Preporučene objave

Nakon što sam primila pravomoćnu sudsku odluku u kaznenom postupku, zanima me da li mogu podnijeti ustavnu tužbu, ako prije toga ne podnesem žalbu kao izvanredni pravni lijek, jer smatram da mi je povrijeđeno ustavno pravo - pravo na pravično suđenje, tj. u postupku su uporabljeni dokazi pribavljeni na nezakonit način. Dakle, mogu li podnijeti ustavnu tužbu, ako ne želim podnositi žalbu temeljem izvanrednog pravnog lijeka.

Zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

seven3 je napisao:

Nakon što sam primila pravomoćnu sudsku odluku u kaznenom postupku, zanima me da li mogu podnijeti ustavnu tužbu, ako prije toga ne podnesem žalbu kao izvanredni pravni lijek, jer smatram da mi je povrijeđeno ustavno pravo - pravo na pravično suđenje, tj. u postupku su uporabljeni dokazi pribavljeni na nezakonit način. Dakle, mogu li podnijeti ustavnu tužbu, ako ne želim podnositi žalbu temeljem izvanrednog pravnog lijeka.

Zahvaljujem

možete,međutim bilo bi pametnije podnijeti istu vrhovnom sudu koji će prije nego ustavni donijeti rješenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao prvo i osnovno, žalba u kaznenom postupku je redovni, a ne izvanredni pravni lijek, dakle podiže se protiv nepravomoćne sudske odluke u roku od 15 dana od primitka iste.

Ako ste propustili rok za žalbu, pa je presuda postala pravomoćna, nemate pravo podizati ustavnu tužbu jer niste iskoristili redovno pravno sredstvo zaštite protiv po vašem mišljenju nezakonite odluke.

Ako ste podigli žalbu u roku, pa je ista odbijena, onda možete podići ustavnu tužbu u roku 30 dana od primitka pravomoćne presude.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa o tome se upravo i radi. dakle, protiv presude županijskog suda podnijela sam žalbu na vrhovni sud, koja je odbijena i potvrđena prvostupanjska presuda. sada kada je ta presuda prvostupanjskog suda postala pravomoćna, imam pravo podnijeti ustavnu tužbu, ali ne znam da li prije nje moram podnijeti izvanredni pravni lijek, također vrhovnom sudu, da mi se ustavna tužba ne bi odbila kao nevažeća jer nisam iscrpila sva pravna sredstva prije podnošenja ustavne tužbe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao što sam i napisao ranije u poruci, bitno je da ste podigli žalbu, ona je odbijena, te nakon što ste primili pravomoćnu odluku, možete podići ustavnu tužbu u roku 30 dana od primitka iste.

Dakle, niste dužni podnositi nikakve izvanredne pravne lijekove da biste imali pravo na ustavnu tužbu, a čak da i podignete koji, on ne bi spriječio istek roka od 30 dana za ustavnu tužbu, te bi vam je Ustavni sud odbacio zbog nepravodobnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija