Jump to content

prepisivanje stana sa oca na kćeri i mnoge komplikacije


pletem

Preporučene objave

Poštovani

trebam pomoć u zavrzlami

 

Dakle...Moj otac je vlasnik stana broj 1 i želi taj stan prepisati na mene i sestru sa klauzulom o doživotnom korištenju.

sestra i ja smo suvlasnice stana br2 kojeg smo također dobile od tate.

Evo pitanja: da li je bolje da budemo suvlasnice (svaka po pola od ta dva stana) ili da to napravimo pravno tako da je svaka vlasnica jednog stana?

 

Koliko mi znamo- ukoliko ja poklonim sestri polovicu stana br2, moramo platiti porez(tipa 5% ukupne vrijednosti stana). A može li se to napraviti tako da ja poklonim tati svoju polovicu stana br2 a on nakon toga to pokloni sestri kako bismo izbjegli taj porez? Legalno, naravno.

 

Dodatak: načuli smo da se u EU plaća porez i prilikom darovanja sa oca na djecu i obratno, sa djece na oca. Da li je to istina i kakvo je stanje kod nas, hoće li i nas to zahvatiti?

 

Eto, hvala unaprijed na savjetu,ako što nije jasno ( :D ) recite da probam razjasniti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

nakon darovanja stana 1 podnijeti zahtjev za mirno rješenje spora sa prijedlogom za razvrgnuće suvlasništva.

po dogovoru svaka suvlasnica postaje vlasnica jednog stana.

porez plaća stjecatelj večeg(vrijednijeg ) stana i to za razliku vrijednosti.

 

darovanje nekretnina roditelji-djeca i obrnuto ne podliježe oporezivanju. zasada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija