Jump to content

Najmoprimac ne-platiša!


Mateo101

Preporučene objave

Poštovani,

želim se informirati o pravnom upitu za koji mi je potrebna Vaša pomoć.

 

Jedan od članova obitelji vlasnik je dva poslovna objekta koji su iznajmljeni fizičkoj osobi radi obavljanja poslovnih djelatnosti iz područja trgovine.

2007., godine istekao je ugovor o najmu koji je najmoprimca obavezao za plaćanje mjeseče naknade za plaćanje najma. Međutim, najmoprimac

istekom ugovora do današnjeg dana nije podmirio dugovanje iz proteklih godina ali i dan danas posluje u tim istim objektima i ne želi "izaći van iz prodavaonice."

Napominjem kako nakon isteka ugovora nije sklopljen nikakav novi ugovor kojim bi se ozakonilo poslovanje.

Sam slučaj predan je na sud kako bi se ostvarila deložacija, međutim sud odugovlači sa izvršenjem presude, a najmoprimac i dalje koristi poslovne

objekte bez kako sam napomenuo plaćanja najamnine, što najmodavcu uvelike šteti i prouzrokuje visoke i velike troškove.

 

Sada me zanima sljedeće, kako se sa pravnog stajališta može izvršiti ubrzavanje deložacije te putem kojih drugih visokih državnih institucija se

može izvršiti deložacija neosnovano na pokrenutu. Kome se obratiti, ili s kojim državnim tijelom stupiti u kontakt kako bi se najmoprimac po bilo kojoj

drugoj osnovi deložirao iz poslovnih objekata?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije pokretanja sudskog postupka trebalo je dužnika pozvati da se zaključi ugovor o najmu

ili nakon što je istekao ugovor o najmu pismeno (preporučeno i sa povratnicom )otkazati ugovor.

u stvari možda najmoprimac i ima ugovor o najmu (zavisi šta je navedeno u ugovoru )

trebalo mu je uputiti otkaz ugovora o najmu i tražiti plaćanje duga.

 

zbog stjecanja bez osnove tražiti sve neplaćene najamnine (unazad 5 godina od podnošenja tužbe )uvečane za zakonske zatezne kamate.

 

tek po otkazu ugovora (poslije dopisa ,preporučenog i sa povratnicom ) trebalo je podnijeti tužbu za iseljenje .

tada bi postupak za deložaciji išao brže zbog bespravnog korištenja nekretnine .

 

možda ni sad nije kasno uputiti otkaz ugovora o najmu zbog neplaćanja (pismeno pre3poručeno i sa povratnicom)

ako najmoprimac odbije primiti otkaz nije bitno

bitno je to da je pismeni otkaz najma poslan.

pročitaj Zakon o najmu NN 91/96 i izmjene

 

ako je prošlo 4 godine

podnijeti zahtjev za zaštitu suđenja u razumnom roku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ugovor o najmu istekao je 2007., godine i od tada ne postoji nikakav pravovaljani ugovor o najmu, znači najmoprimac posluje bez ugovora u poslovnim objektima, jer novi ugovor nije sastavljen niti u bilo kojem obliku.

Predmet za deložaciju podnešen je prije cca. 2 mjeseca Općinskom sudu, na što su oni na moj upit odgovorili da je moguće da se na deložaciju čeka i do nekoliko godina. Nisam shvatio dali se zahtjev za suđenje u razumnom roku podnosi ako je predmet već 4 godine na sudu, ili ako je to dugovanje i ne plaćanje staro 4., godine?

Još me zanima, dali se umjesto otkaza ugovora može poslati neki slični dokument najmoprimcu, jer kako sam napomenuo novi ugovor nije sklopljen a stari je istekao, ili se svejedno pozivam na otkaz ugovora bez obzira jer dotičan ne postoji?

 

:-?

Još me zanima jedna pravna stvar, dali se to isto poslovanje može prijaviti nekoj od državnih inspekcija kao gospodarski kriminal ili sl. jer osoba posluje bez ikakvog ugovora o najmu? Dajte bilo kakav savjet samo da se ta deložacija izvrši i ubrza što prije, ako je potrebno i neosnovano na podnešenu tužbu!?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ugovor o najmu se mora pismeno otkazati .

u otkazu ugovra mora biti naveden otkazni rok od najmanje 30 dana .

ako je stari ugovor istekao a najmoprimci nije poslan pismeni otkaz ugovora ,isti ugovor se obnavlja za narednik godinu dana (ili ugovoreno vrijeme).

 

najmoprimcu mora biti poslan otkaz ugovora s otkaznim rokom od 30 dana.

pošaljite mu otkaz ugovora zbog neplaćanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija