Jump to content

ne bis in idem


kloikloi

Preporučene objave

Dakle moje pitanje se tiče slučajeva kada su kazneno djelo i prekršaj počinjeni jednom radnjom te me shodno tome zanima kako se takvi slučajevi tretiraju pred sudom nakon slučaja Mrljavac vs. RH ( http://www.legalis.hr/modules/news/article.php?storyid=4697&keywords=kazneni+prekrsajni+postupak ) Primjerice, recimo da je nakon ove presude protiv počinitelja istog kaznenog djela pokrenut prekršajni postupak i sud mu je shodno zakonu o zloporabi opojnih droga (čl.54) izrekao odgovarajuću mjeru, da li DORH ima pravo pokretati i kazneni postupak temeljem čl.173 KZ-a? Naime ovom odlukom ECHR-a mi više ništa nije jasno jer nije dovoljno elaborirana i sad mi nije jasno o kojim sve faktorima ovisi da li se krši načelo ne bis in idem jer koliko ja znam, do sada se uzimalo da se istom radnjom mogu ostvariti obilježja kaznenog djela i prekršaja, npr. ekipa se potuče na javnom mjestu i pritom netko zadobije teške tjelesne ozljede (Čl.13 zakona o prekršajima i Čl. 103 KZ-a, a sve je to 1 djelo)ili npr. osoba vozi pijana i usljed takve vožnje udari pješaka i nanese mu teške tjelesne ozljede, dakle osoba bi po dosadašnjoj praksi odgovarala prekršajno i kazneno, ali u ovom slučaju za različita djela jer se to ne bi podvelo pod isto djelo. E sad u slučaju Mrljević to je praktički isto djelo o kojem se radi i u prekršajnim i u kaznenim odredbama pa me zanima da li se to primjenjuje samo u ovom slučaju ili će se DORH ubuduće morati odlučiti za samo jednu vrstu progona u svim slučajevima??? :misli::misli: Ne mogu povjerovat da se to primjenjuje u svim slučajevima iako sam čuo Bajića da pred saborom govori da se nakon ove presude ECHR-a ne mogu voditi i prekršajni i kazneni postupci. Ne mogu vjerovat da se to odnosi na sve slučajeve čak i onda kada se ne podvodi pod isto djelo. Uzmimo da je netko tko je prekršajno odgovarao za remecenje javnog reda i mira pred prekršajnim sudom (ovaj primjer s tučnjavom), prije pokretanja kaznenog postupka dočekao ovu presudu s ECHR-a, znači li da su DORH-u ruke vezane i da počinitelji nece kazneno odgovarati po čl.103 KZ-a??? :palacdolje::-?

 

Lijep pozdrav

 

P.S. Forum je zakon nemogu vjerovat da sam ga tek sad otkrio.... :-D:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija