Jump to content

Članak 223.


fico_199

Preporučene objave

Pozdrav.

 

Uhvačen sam kako vozim svoj motocikl od 125 ccm bez važeće kategorije. Motocikl je bio uredno registriran, imao sam kacigu i sve prema propisu. Radi se o tome da meni taj motocikl služi za vožnju izvan prometnica, po šumskim putevima itd. Na tom komadu ceste između mog doma i staze po kojoj vozim uhvatio me policajac na motociklu i naplatio mi kaznu zato što nemam A kategoriju (Članak 223.). Posjedujem B kategoriju 3 godine. Policajac mi je rekao da se pokušam žaliti da sam morao proći tih par metara ili nešto slično i da on neće doči na suočenje.

 

Postoji li mogučnost umanjivanja kazne i na temelju čega je najbolje da je napišem?

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imate položenu B kategoriju.

 

Nemate položenu A1 kategoriju.

 

Uvjet za upravljanje motociklom od 125 ccm je polaganje kategorije u auto školi.

 

Upravljali ste motociklom prije stjecanja prava na upravljanje.

 

Čl. 216. ZSPC-a određuje novčanu kaznu od 5.000 kuna ili kaznu zatvora do 60 dana, ako vozač upravlja vozilom prije stjecanja prava na upravljanje.

 

Da je imalo pameti u ovoj državi dobili bi optužni prijedlog radi upravljanja prije stjecanja prava, a ne izmišljati drugi prekršaj samo zato jer kazna nije 5.000 nego 2.000 kuna.

 

Praksa sudova je da za vaš slučaj vrše "podvođenje" kazne u izmišljeni prekršaj.

 

Vi ste trenutno u situaciji da ste okrivljeni za nešto što uopće niste počinili.

 

Čl. 223. st. 3. bi se trebao primjeniti u slučaju da ste položili vozački ispit, isteklo ljekarsko uvjerenje i policija vam odbija upisati A kategoriju dok ne napravite novi ljekarski, a vi uhvaćeni u vožnji u tom nekom međuvremenu.

 

Radi se o potpuno pogrešnoj praksi koja seže još iz 90.-tih, ali na sreću pojedinci s terena se ne daju, čitaju zakon kao da je napisan abecednim slovima i rade po onome kako je napisano, a ne kako je objašnjeno.

 

Ima li logike?

 

Zakon ne raspoznaje "višu" i "nižu" kategoriju.

 

Po toj logici dječak od 16 godina sa položenom kategorijom za skutera može upravljati autobusom i policajac ga ne smije isključiti iz prometa.

 

Da, zastrašujuć je podatak da takav ima pravo nastaviti voziti taj autobus, možda i pun putnika.

 

Da bi nadležni to shvatili očito treba izginuti veća skupina ljudi na jednom mjestu i u jednom trenutku.

 

Radi brojnih presuda VPS-a u kojima se neutemeljeno išlo u korist neosposobljenih vozača policija je prihvatila praksu suda, iako ih na to ništa neobvezuje.

 

Vi ste na licu mjesta trebali biti uhićeni, sa zavezanim rukama policijskim sredstvima za vezivanje dovedeni na prekršajni sud, od suda tražiti da vas se zadrži u zatvorskoj jedinici radi opasnosti od ponavljanja prekršaja ili pak tražiti da se trajno oduzme sredstvo prekršaja vaš motocikl i to trajno, jer ste ga kupili i započeli njime upravljati prije nego što ste za to osposobljeni.

 

Da sam nekim slučajem na vašem mjestu, sav sretan bi otišao u prvu poštu, platio kaznu pa upisao auto školu.

 

U samo dvije rečenice ću se osvrnuti na rizik po pitanju obveznog osiguranja tog skoro pa uzalud registriranog motocikla jer vozač koji nema položeno ima status neovlaštenog vozača što znači da u slučaju da prouzroči prometnu nesreću osiguravatelj ima pravo potraživati iznos isplaćene odštete oštećenom, iznosom do jednogodišnje plaće u RH dodatno uvećano za troškove i kamate, a što je sasvim dovoljno da jednoga mladog čovjeka pretvore u roba. Ako nema bogate roditelje ili vrijedno nasljedstvo, uz kamatu od 14% će čitavu mladost raditi za osiguranje.

 

Kazna je tu, da li se ona kao takva može umanjiti za 2/3 kao i sve novčane kazne ili sud može prekršajnu radnju prekvalificirati ili policiji vratiti na doradu, u okruženju u kojem nema logike jednostavno ne znam odgovoriti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...
Policajac mi je rekao da se pokušam žaliti da sam morao proći tih par metara ili nešto slično i da on neće doči na suočenje.

 

Postoji li mogučnost umanjivanja kazne i na temelju čega je najbolje da je napišem?

Postoji a razlog je rekao sam policajac.

 

Pa i nije isto jer su i kazne drugačije.

uređeno: od petpetica
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 223.

(3) Novčanom kaznom u iznosu od 2.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji upravlja vozilom one kategorije koja nije upisana u njegovu vozačku dozvolu.

 

Koja je kazna ako imas B kategoriju a policijia te zaustavi na skuteru od 51ccm,da li je to 2000 kuna ili 15 000 kuna ili 60 dana zatvora

 

Editirao moderator i ujedno isključio našeg neodgojenog korisnika na 6 mjeseci.

uređeno: od petpetica
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Korisnika leo77 sam isključio na 6 mjeseci radi neprimjerenog izražavanja unatoč dobivenoj opomeni, a idući put mu slijedi trajno isključenje sa ovog foruma.

 

Na pitanje iz 2012. godine je pravilno odgovoreno u toj godini, a na pitanje postavljeno danas slijedi ispravan odgovor s obzirom na propise važeće na dan 03.04.2014. godine.

 

Slijedi kazna od novčane kazne od 5.000 kuna koju policija može izreći obveznim prekršajnim nalogom, pa do zatvorske kazne do 60 dana.

 

Policija ima pravo birati da li će osobu isključiti iz prometa i smjesta pustiti ili će ga vezati lisicama i zadržati u policijskom pritvoru do dovođenja nadležnom prekršajnom sudu uz optužni prijedlog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pojedinci s terena se ne daju, čitaju zakon kao da je napisan abecednim slovima i rade po onome kako je napisano

 

zar tako ne bi i trebalo bit????a i cijeli taj sistem porota,sudac i krvnik na licu mjesta kako bi se rasteretili sudovi su glupost,i to svi znate da je tako moralo biti jer je to bio jedan od uvjeta ulaska HR u EU,sto po meni ide na stetu gradana,svaka cast svima,ipak su tu sudovi da utvrde imovno stanje pocinitelja,njegovo ponasanje,mogucnost ponavljanja djela isl. i na kraju krajevo krivicu ili nevinost..

 

gosp. petpetica,na koju tocno izmjenu zakona se pozivate,od pocetka 2013 koja je bila ja ne znam za druge,volio bih to procitati ako imate link

i volio bi kada bi se gsp. sivko ukljucio u raspravu,neka malo obrazlozi svoju izjavu iznad....

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije dolazilo do izmjena zakona već do izmjena mišljenja Visokog prekršajnog suda (prvo su tvrdili da se primjenjuje blaži propis) kojeg su se pridržavali niži sudovi i jednim dijelom policija, ali onda se policija (tj. jedan dio) bez obzira na mišljenja sudaca iz Visokog prekršajnog suda svom silom počela držati "abecednih slova iz zakona".

 

Osobno znam policajce koji su svo vrijeme odbijali pisati niže kazne od 2.000 kuna i radije nisu pisali ništa, revoltirani "nepoznavanjem abecede" od stane nadležnih puštali su razne kerume da voze i dalje dok se stvar ne razjasni, tj. ne nauči abeceda.

 

Naknadno je došlo do izmjene zakona, točnije čl. 216. ZSPC-a (čl. 9. ZIDZSPC-a NN 80/13), ali ta izmjena nije bila takve naravi da razjasni ovu dilemu od 2.000 kuna do 60 dana zatvora tako da je ta izmjena ZSPC-a bespredmetna za ovu raspravu.

 

Ovakva postupanja traju još iz 90-tih kad su bile dileme jeli 150 ili 500 kuna kazne (čl. 305. i 307. ZSPC NN 59/96).

 

Visoki prekršajni sud je rješenjem broj Pž28246/08 od 02.09.2008. godine ispravio sam sebe odredivši da neposjedovanje kategorije jest prekršaj iz čl. 216. ZSPC-a, ali postupanja prekršajnih sudova i policije znaju kasniti do dan danas, a što dokazuje primjer navedenog političara.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Policija ima pravo birati da li će osobu isključiti iz prometa i smjesta pustiti ili će ga vezati lisicama i zadržati u policijskom pritvoru do dovođenja nadležnom prekršajnom sudu uz optužni prijedlog.

Neće ga vezat ni zadržavat ako ne postoje razlozi za isto a samo neposjedovanje kategorije nije razlog za takvo postupanje.

 

a i cijeli taj sistem porota,sudac i krvnik na licu mjesta kako bi se rasteretili sudovi su glupost,i to svi znate da je tako moralo biti jer je to bio jedan od uvjeta ulaska HR u EU,sto po meni ide na stetu gradana,svaka cast svima,ipak su tu sudovi da utvrde imovno stanje pocinitelja,njegovo ponasanje,mogucnost ponavljanja djela isl. i na kraju krajevo krivicu ili nevinost..

Nije glupost nego ekonomičnost.Ako osoba priznaje prekršaj platit će kaznu određenu prekršajnim nalogom.Ukoliko iz bilo kojih razloga ne želi ima pravo žalbe da nije počinio prekršaj ili da mu se kazna smanji.

 

 

Razlika između čl.216 i 223 je da onaj iz 216 nema nikakvu dozvolu odnosno nije položio vozački ispit za razliku od onoga iz 223 koji nema upisanu kategoriju u vozačkoj dozvoli.Zato su i kazne različite.Da postoji razlika između toga dvoje opisano je i u čl.285 st.6

"6) koji upravlja vozilom prije stjecanja prava na upravljanje vozilom, koji upravlja vozilom, a nema važeću vozačku dozvolu odgovarajuće kategorije

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neće ga vezat ni zadržavat ako ne postoje razlozi za isto a samo neposjedovanje kategorije nije razlog za takvo postupanje.

 

Elementarno nepoznavanje uvjeta za uhićenje iz Prekršajnog zakona.

 

Razlika između čl.216 i 223 je da onaj iz 216 nema nikakvu dozvolu odnosno nije položio vozački ispit za razliku od onoga iz 223 koji nema upisanu kategoriju u vozačkoj dozvoli.Zato su i kazne različite.Da postoji razlika između toga dvoje opisano je i u čl.285 st.6

"6) koji upravlja vozilom prije stjecanja prava na upravljanje vozilom, koji upravlja vozilom, a nema važeću vozačku dozvolu odgovarajuće kategorije

Opet.

 

O ovom kašnjenju sam i pisao.

 

Nažalost ponavljati će se evo i u 2014. i tko zna kojoj još godini iza ove.

 

Molim izvršiti uvid u presudu broj Pž-28246/08 od 02.09.2008. godine

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija