Jump to content

Obavezni prekršajni nalog


pero_2005

Preporučene objave

Poštovani,

prije dva dana dobio sam obavezni prekršajni nalog radi krivog parkiranja (čl.12.st.4 - postavljen prometni znak zabrane parkiranja i zaustavljanja) koji se navodno desio 29.11.2011. godine, te sam dužan platiti 500 kn, prema neposrednom opažanju policijskog službenika. Kako se nikako ne mogu sjetiti da li sam toga dana bio uopće u mjestu stanovanja i u toj ulici, zanima me da li u prigovoru imam pravo prigovoriti na rok nakon kojeg mi se dostavlja prekršajni nalog, uz činjenicu da nisam zatekao na svom automobilu nikakvu obavijest o počinjenom prekršaju. Također me zanima da li mogu tražiti zamjenu kazne obzirom da sam nezaposlen već više godina i nemam redovnih primanja.

Molim za hitnost obzirom na rok prigovora od 8 dana.

Unaprijed zahvalan

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne možete prigovoriti za ta 4 mjeseca jer je rok 1 godina.

 

Zamjena kazne se može tražiti, ali ne i dobiti, osim za 3 dana zatvora.

 

U prigovoru se prilažu potvrde o nezaposlenosti i imovinskom stanju iz porezne.

 

Nejasno je kako je utvrđen identitet počinitelja, dajte prepišite što ste dobili, nešto kao u ovoj temi:

http://www.legalis.hr/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=503356631&forum=29

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, zahvaljujem na promptnom odgovoru.

Evo prijepis:

 

RH

MUP

POLICIJSKA UPRAVA xxx

POLICIJSKA POSTAJA xxx

Broj 511-.....

mjesto i

 

Na temelju članka 239 a u vezi s člankom 234 Prekršajnog zakona, te članka 4 st. 1 Zakona o sigurnosti prometa na cestama (NN 67/2008, 48/2010, 74/2011) izdaje se

 

 

OBAVEZNI PREKRŠAJNI NALOG

Okrivljenik xy OIB ..., rođen ... stalno nastanjen u .....

kriv je

što je dana 29.11.2011 u 18:25 parkirao-la osobni automobil reg. oznake xxxx u xxxx u ulici xxxx kod k.br.xxxx, gdje je postavljenim prometnim znakom zabranjeno zaustavljanje i parkiranje.

Time je počinio prekršaj iz čl. 12. st.4 Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kažnjiv po čl. 12 st.8 istog zakona, pa mu se na temelju istog propisa izriče novčana kazna u iznosu 500 kn.

Okrivljenik je dužan novčanu kaznu platiti u roku od 8 dana od dana uručenja prekršajnog naloga isključivo priloženom uplatnicom na žiro račun ili u ovoj policijskoj upravi, odnosno postaji.

Obrazloženje

Policijski službenik ovog tijela podnio jeizvješće broj xxxxx o počinjenom prekršaju protiv okrivljenika zbog prekršajnog djela opisanog u izrijeku ovog prekršajnog naloga. Uvidom u podneseno izvješće koje se temelji na neposrednom opažanju policijskog službenika utvrđeno je da je okrivljenik počinio opisani prekršaj.

Prekršaj je utvrđen sukladno čl 233. Prekršajnog zakona, te se u skadu s čl. 239 istog zakona, izriče novčana kazna.

Uputa o pravnom lijeku

Protiv ovog naloga okrivljenik, branitelj i osobe iz čl. 192 st2 Prekršajnog zakona imaju pravo prigovora nadležnom prekršajnom sudu u roku od 8 dana po primitku odnosno uručenju ovog naloga. Prigovor se podnosi putem ove policijske uprave, odnosno postaje u dva istovjetna primjerka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo je kazna koja se piše kada je policijski službenik uvidom u osobne isprave počinitelja utvrdio identitet, priopćio mu da je počinio prekršaj, možda i ponudio plaćanje novčane kazne na mjestu prekršaja, a nikako ne ako vam nitko tada nije prišao.

 

Pisati prigovor, napisati da ste toga dana to-i-to radili, da ste se nalazili tu-i-tu, a sud će ispitati svjedoka policijskog službenika.

 

Pošto prigovor predajete u tijelu koje je prekršajni nalog izdalo, u biti to tijelo je poslodavac svjedoku, možete u prigovoru jednostavno napisati da poričete prekršaj i da svoju obranu želite iznijeti na sudu, takav prigovor sa spisom predmeta je policija dužna prosljediti sudu i očekujte poziv u kojem možete sve iznijeti i predati one potvrde koje sam vam već opisao.

 

Neizvjesno je kako će postupak završiti, a meni neprovjereno što ste stvarno napravili i koliko istine ima u vašem postavljenom pitanju.

 

Sud može kaznu umanjiti do zakonskog minimuma, a to je vrlo malo zbog malih iznosa i još iznos može uvećati za troškove postupka od 200 kuna i za putne troškove svjedoka policajca bude li ih tražio i budu li vas proglasiti krivim.

 

Ako svakodnevno tuda parkirate, a možete se snaći za tih 500 kuna, moja je preporuka da to platite i budete pažljiviji u prometu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

zahvaljujem na promptnom odgovoru.

Istina je da često parkiram u toj i okolnim ulicama, ali kao što sam naveo, niti me je policijski djelatnik zaustavio i legitimirao, niti sam našao ispisanu kaznu na automobilu. Svakodnevno u toj ulici parkiraju mnogobrojni automobili (jednosmjerna ali dovoljno široka da mogu i kamioni prolaziti pored parkiranih automobila) a nisam ni siguran da je znak kasnije od tog datuma postavljen. Mjesto je manje i počeli su naplaćivati parking, a ljudi nemaju gdje ostavljati automobile s kojima dolaze na posao, pa su ta i okolne dvije ulice ostale jedine u kojima se može parkirati a ne plaćati. Zgrada pored koje sam parkirao je sjedište raznih udruga i svakodnevno svi tu parkiraju svoje automobile. No, dobro, to je drugi problem.

Podnijeti ću prigovor, priložiti papire, pa vidjeti što će biti (možda i zatvor) :(.

Još jednom se zahvaljujem na ukazanoj pomoći.LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Molim Vas pomoć - Ima li smisla napisati prigovor i ako da što napisati?:

Obvezni prek.nalog: kriva je jer se s osobnim vozilom kretala prometnom trakom koja nije namijenjena za promet te kategorije vozila - već za vozila javnog gradskog prijevoza.

Vozim već 8 godina i nisam kažnjavana - osim jedanput prije dvije godine (1god. i 9mj.) kada sam kaznu i platila.

Hvala puno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija