Jump to content

za veterana prva nekretnina !


Veteranka

Preporučene objave

Molila bih Veterana da mi odgovori ako ikako može.

 

Situacija je više nego komplicirana: prije 15-ak dana sam kupila stan sa svojim dečkom(izvanbračna zajednica)i informirala sam se u PU o mogućnosti oslobođenja plaćanja poreza.Stan je kupljen u svrhu rješ. vlastitog stambenog pitanja i digli smo kredit na 30 godina!!! Kupili smo stan po 1/2 svatko(oboje smo kupci u ugovoru),nikad prije nismo imali nikakve nekretnine, ovo nam je prva oboma! Ako podnesemo zajedničku prijavu nemamo pravo na oslobođenja jer PU ne prizna izvanbračnu zajednicu. Ok, no ako je podnesemo svatko za sebe ponaosob trebali bi biti oslobođeni svatko do 50 kvadrata. Stan ima 59,7 kvadrata,star je deset godina, prijavljeni smo tamo i tamo stanujemo. U PU nam je rečeno da ni u tom slučaju posebne prijave nemamo pravo na oslobođenje. Kontaktirala sam razne porezne ispostave i stvar je sljedeća: takvi slučajevi se oslobađaju a i osobno poznajem identične slučajeve koji su bili oslobođeni. Zakon se u tom dijelu nije odavno mijenjao. Zašto ta moja konkretna uprava to ne odobrava? Zar je moguće da jedan zakon vrijedi u Splitu, drugi u Zagrebu, treći u Rijeci?????????? Pa gdje mi živimo??? a rečeno mi je da je praksa da se takvi slučajevi svakodnevno oslobađaju od plaćanja! U čemu je onda problem? Postoji li mogućnost da se vjenčam sada i predam zajedničku prijavu jer imam još vremena za to! Bi li mi tada uvažili bračnu zajednicu kao dokaz da ćemo zajedno stanovati! Što mogu učiniti, dajte mi bilo kakav savjet! Molila bih najljubaznije veterana da mi odgovori jer sam u velikoj nedoumici!! Molim vas pomozite mi! Čitala sam vaše odgovore npr.korisnici Jamaja čiji je slučaj identičan i po vama bi oboje trebali biti oslobođeni svoje polovice! ili sam krivo razumjela?

 

Unaprijed i od srca vam hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim pomoć!!!!

 

rečeno mi je sada u poreznoj da ako se i sada vjenčam neću imati oslobođenje jer nisam bila vjenčana u trenutku sklapanja kupoporodajnog ugovora! dakle bračna zajednica se ne prizna nakon što je nekretnina kupljena, a sklopljena prije podnošenja prijave??? je li to zaista tako? molim vas pomoć, ne znam što ću!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o porezu na promet nekretnina

(Redakcijski pročišćeni tekst, 'Narodne novine', br. 69/97, 153/02)

Odluka USRH - 'Narodne novine', br. 26/00, Čl.172 OPZ-a -'Narodne novine' br. 127/00, 86/01 - ispravak

 

VI. POREZNA OSLOBOĐENJA

1. Opća oslobođenja

Članak 11.

9. građani koji kupuju prvu nekretninu (stan ili kuću) kojom rješavaju vlastito stambeno pitanje uz uvjet:

9.1. da imaju hrvatsko državljanstvo,

 

9.2. da prijavljuju prebivalište u mjestu i na adresi gdje se nekretnina (koju kupuju) nalazi,

 

9.3. da veličina nekretnine (stan ili kuća) koju kupuje građanin, ovisno o broju članova njegove uže obitelji, ne prelazi površinu kako slijedi:

 

za 1 osobu do 50 m2 stambenog prostora

 

 

poreznoj prijaviš kupnju 1/2 nekretnine

ispuniš formulari navedeš da tražiš porezno oslobađanje za prvu nekretninu (ako to nisu izmjenili )

dostaviš potvrdu iz policije o prijavi prebivališta

kopiraš prijavu i tražiš da istu ovjere (porezna )kao potvrda da si predala poreznu prijavu .

u prijavi obvezno navesti da prilažeš potvrdu o prebivalištu na kupljenoj nekretnini .

suvlasnik napravi iste radnje

i čekate

ako ne priznaju poreznu povlasticu pisati žalbu

i ako bude trebalu upravni spor

 

nije mi jasno kakvu pomoć tražiš ako si sve obavila.

porezni zakon je isti u cijeloj Hrvatskoj .

 

 

otvori PM

isprintaj i dostavi nadležnoj poreznoj upravi

 

http://www.porezna-uprava.hr/publikacije/m_s_ureda.asp?id=b05d1

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem do neba na odgovoru! Sve sam učinila ali problem je u tome što moja porezna uprava ne prizna pola stana kao rješavanje stambenog pitanja i a priori su mi rekli da me neće osloboditi. a znam identične slučajeve koji su bili oslobođeni. zanima me kako je to moguće? po tome zakon nije za sve isti! još jedno pitanje, da se sad vjenčam a 10.5 mi je rok za predaju bi li me oslobodili jer bi tada bila u braku? znam da se bračna zajednica oslobađa, iako nisam bila u braku u trenu kupnje stana?

 

ne znate koliko sam vam zahvalna!

srdačan pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molila bih veterana još jednu malu pomoć. Dvije osobe(nisu u srodstvu niti bračnoj zajednici) stječu po 1/2 stana površine 59,7 met.četvornih, svatko po naosob ima pravo oslobođ. ako stječe "idealni dio nekretnine"(piše u zakonu). Što je to i u mom konkretnom slučaju stječem li ja taj "idealni dio"????? Je li to ima veze s površinom stana? ili?

 

Unaprijed zahvalna

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija