Jump to content

Koja su naša prava


danijela.31

Preporučene objave

Pozdav..imam puno toga za napisati i pitati kaj uraditi..ja i moja kolegica radimo u jednoj firmi koja ima lanac trgovina prehrambenom robom..ovako svi već u firmi znamo kaj naš poslodavac radi ali nitko se ne usuđuje nikaj poduzeti zbog straha i ja i moja kolegica želimo biti prve koje budu to uradile i stale tome na kraj..

u tgovini u kojoj radimo ja sam poslovođa i to mi je već 3 trgovina u ovoj firmi sa tom funkcijom..

pošto nam je sutra inventura i zatvaranje trgovine jer poslodavac ju zatvara još nitko nezna zakaj a sa našom trgovinom ima 85 trgovina..u 2 tj je zatvorio na našem području 4 trgovine.svi znamo da nam na kompjutoru mjenja stanje robe jer smo dobili naredbu da kompjutori rade stalno i uvjek se vidi da je kompjutor trgovina-firma povezan i da se kompjutor kod nas sam pokreće..pitali ih zakaj to i rekli da nas nije briga...u svima trgovinama namješta manjke od 10-20 tis kn i to čak u roku 3 tj od inventure do inventure..svi su ludi već i prisiljava nas da potpišemo da pristajemo plaćati manjke za koje ruku dajemo u vodu da nemogu biti...stanje roba kompjutor se štima sve do pred inveturu i onda da padneš od muke jer svi artikli fale stanje...od mene je tražio na kaj nisam pristala da na obični papir A4 format napišem izjavu a prije toga da na taj papir se moja kolegica potpiše i da joj ne kažem zakaj i da nadopišem da obje svojevoljno pristajemo da svaka plaća 50 % manjak..nisam pristala i onda mi se prijetio prstom da znam da mi manjak bude i neka mi bude jasno..vređa nas stalno sve radnike u toj firmi stalno da smo lopovi,nesposobne,da nismo za živjeti,da sposobne raditi samo u smrdljivim krčmetinama,da smo glupe,da smo koze itd..

mi u trgovini nemamo klimu i ljudi nam bacaju pokvarenu hranu koju kupe skoro u glavu i zbog tog nas svaki dan vrijeđaju..na salamama nam svima izlegli se crvi u frižderu i kazali to upravi al ne žele na to reagirati..jedna nam mušterija završila na hitnoj zbog trovanja..neda mi go odmor i još prošle god nisam išla a ni ove i kad mu kazala rekao da nemogu jer budem išla ako mi to on dozvoli..salame,voće i povrće u ogromnim količinama propalo i kaza da ga zaboli jer to bumo mi platile a ne on..u tgovini disat nemožemo jer nema zraka i tako moramo raditi svaki dan..ne plaća nam prekovremene i svaka 2 tj možemo imati 1 dan slobodno a na listu radnih sati trebamo pisati tobože jednu radnicu kao da svaki tj ponedjeljkom radi na zamjeni kod nas a ne dolazi,samo da bi se firma mogla zakonski opravdat da smo tobože dobile slobodan dan...već 4 mj mojoj kolegici blokira cjelu plaću i neda joj a samohrana majka je...putne troškove nam ne plaća jer ne želi..mi smo poslikale sve crvljive salame i isprintale si svu potrebnu dokumentaciju za dokaz i planiramo ga sutra nakon inventure tužiti...inventurnu listu nebudemo potpisale jer mi sam dao do znanja da budemo imale manjak i prijetio prsto..u utorak moramo k njemu u upravu i znamo da nam bude prijeti i vrijeđao nas..smijemo li potajno snimiti taj razgovor da imamo za dokaz ??

mojoj kolegici je rekao da ima spremne ljude koji joj budu došli kući i napravili joj *****rije..napisale smo i izjavu od koje primjerak ide poslodavcu,po jedan primjerak nama svakoj a ostali primjerki nadležnim ispekcijama...interesantno ali u svim trgovinama na svakoj inventuri manjak i to samo okrugle cifre 10,15,20 tis kn a bio slučaj gdje namjestio manjak 40 tis kn pred svoj odlazak na jedrenje..nitko se nikaj ne usuđuje poduzeti jer svima prijeti,lupa šakom po stolu,vrijeđa i psihički uznemirava..prijeti nam da nam bude sudski oduzima pokretnine i nekretnine ako ne platimo kaj on traži...mogu ga i javno prozvati ako treba jer i mi budemo sve te slike crvljivih salama dale i u novine...

ima još puno toga i ljudi dragi svi sa grčom idemo na posao jer kamerama po većini trgovina prati svaki naš pokret,a odlazak u firmu k njemu je grč u želudcu...kaj napraviti ?? molim savjet..hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo, iz prve ruke....

 

prije nešto više od 6 god. radila sam kod njega 4 mj....

moram reći da sam bila "običan radnik", dakle nikakav poslovođa ili zamjenik...

nakon inventure u kojoj je nakon samo 3 mj utvrđen manjak od 36 ili 38 tisuća kn (nisam točno sigurna u iznos) moja je šefica dobila otkaz a meni je ponuđen posao poslovođe.... to sam naravno glatko odbila... nakon vršenja pritiska od tadašnjeg pravnika, za kojeg se kasnije utvrdilo da on to nije, odlazim na bolovanje do isteka ugovora i više ga ne želim produžiti...

moram napomenuti da u ta 4 mj. nisam imala ni jedan jedini dan odmora, znači radila sam 120 dana bez dana odmora jer smo samo 2 bile u dućanu.

 

šeficu tuži za gore navedeni iznos inventure jer ju je potpisala. meni ne može ništa jer nisam ništa htjela potpisati... spor se još uvijek vodi....

 

moj ti je savjet ili uzmi odvjetnika jer će te sigurno tužiti, ili daj otkaz ili jednostavno počni gasiti kompjuter...

to smo mi radile svake večeri nakon inventure... i izštekale smo ga iz struje.... (po savjetu mojeg bratića kompjuteraša koji mi je prekasno rekao za kišićekove muljaže)

 

šta ćeš, bilo mi je to prvo zaposlenje.... bila sam još zelena i naivna.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma koji potpis inventure...nisam nikaj potpisala i jasno mu dala do znanja da niti nebudem i da pem na sve inspekcije ako treba a i salame u novine...taj ti je dućan i zatvoren jer bila inventura i pražnjenje...nakon vikanja sa njim i kaj sam ga spucala da se na mene ne mora derati jer savršeno dobro čujem a da nisam niti glupa niti naivna jer ja imam 35 god zašutio je...i da ja i on nebumo samo tako završili jer mene hebal nebu i nebum mu dozvolila,a sve salame voće povrće itd kaj mi namjestio ne interesira me i da samo mora sanjati o potpisu nečeg kaj nisam kriva..a ako se bude inzistiralo za potpis i maltretiralo samo mogu doći u pratnji odvjetnika,kolegice koja samnom radila i naravno inspekcije...već odjednom nasta muk i utihnu i sad medeni,al mu to ne pali kod mene jer ja nisam balavica---ja imam 35 god i toliko naivna nisam...a kod mene ne pale njegove fore zastrašivanja rječima i prijetnjom----na te bajke za djecu ne nasjedaju ni djeca više...i go sam mogla dobiti odjednom i do kraja mj sam kao i kolegica jer smo ga zaslužile,a onda hoću radnu knjigu pa nek bira milom ili silom....o ako on bezobrezan ja znam biti još gora i on još nezna na koga se namjeril...nisam ja samo lampa kako mi kaza jer ova lampa zna priječi sa rječi i na djela i u to se bude tako mi boga i uvjerio..a sve koje u firmi pričaju o njemu na svome radnom mjestu da dojdu gore njemu i postave nebi bilo ovoga,a ne da su u trgovini samo jake na riječima a dok dojdu njemu šute ko zalivene i naravno onda ih gazi ko otirač pod nogama...u ovoj svoj priči ja sam svoju radnicu zaštitila a tražio me da potpišem i svu krivicu svalim na nju....nebum to uradila niti mi i palo na pamet jer moja radna kolegica i nije kriva nikaj,a gosponu sam u facu samo rekla da ga može biti sram kaj je to tražio od mene...a pošto on nema niti srama niti obraza,a niti bude imao čisto mu se fućka...nema popuštanja i ova priča se bude okončala do kraja al u moju korist jer za nekaj kaj znaš da nisi kriv brani to do posljednje kapi krvi...puno se njih u to uvjerilo na kaj sam spremna dok se borim za pravicu pa bome se i uvjerio ovaj gospon nedodirljivi....pali su mnogi na većim funkcijama kaj se smijali da im nitko nemože ništa pa bude i pala "jedna mrvica u ovoj priči" koja sebe isto takvog smatra....ja se borim i nebudem odustala pa makar da kredita ja i moja kolegica morale dignuti da platimo odvjetnika da ga osobno al sa užitkom uništim i dokažem da nebude uvjek po njegovom i da ipak postoji netko tko ima upeža da mu se suprostavi i tko ga se ne boji....lavica sam po horoskopu i bolje da nije dirao lava dok spava jer lav se upravo prubudio i bude počeo da grize i urliče ako treba....

uređeno: od danijela.31
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

danijela.31 te snekyvz, ovaj forum služi prvenstveno kao mjesto za raspravljanje pravnih pitanja. Temu koju je danijela.31 pokrenula nazvala je Koja su naša prava", no u njoj je iznijela gomilu kritika na račun svog poslodavca, ali osim kritike ne nalazimo gdje je pravno pitanje.

 

Legalis podržava svako iznošenje konstruktivne kritike, no ako svog poslodavca javno putem ovog foruma imenom i prezimenom optužujete za financijske i druge malverzacije, onda bi bilo primjereno da i vi napišete svoje puno ime i prezime. Mi ne ulazimo u to da li su vaše optužbe osnovane ili nisu, no minimum koji možete učiniti ako svog poslodavca javno prozivate imenom i prezimenom za kriminalne radnje je ne kriti se pritom iza anonimnosti koju ovaj forum pruža.

 

Stoga, predlažemo dvije stvari:

1. ako imete konktetna pravna pitanja vezana u vaš slučaj slobodno ih objavite

2. ako se želite javno svetiti svojem poslodavcu, molimo činite to negdje drugdje, jer ovo je primarno pravni portal. Medija zainteresiranih za ovakve teme je u ovoj zemlji pregršt.

3. Ako želite prozivati konkretne osobe imenom i prezimenom, molimo potpisujte se punim i pravim imenom i prezimenom. Na taj način osoba koju prozivate se može braniti ako smatra da su vaše optužbe neutemeljene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija