Jump to content

Osiguranje i isplata odštete u slučaju smrti


nesigurna-zg

Preporučene objave

Velik pozdrav svima!

 

Zanima me nešto iz područja osiguranja i isplate osigurane svote.

 

Riječ je o slučaju u kojem osigurana osoba počini suicid.

Osiguranje nije životno nego je osiguranje od posljedica nesretnog slučaja (nezgode).

 

U zakonu o obveznim odnosima našla sam ovo:

 

2. Isključeni rizici

Samoubojstvo osiguranika

Članak 973.

(1) Ugovorom o osiguranju za slučaj smrti nije obuhvaćen rizik samoubojstva ako se dogodio u prvoj godini osiguranja.

(2) U slučaju da se samoubojstvo dogodilo u roku od tri godine od dana sklapanja ugovora, osiguratelj nije dužan isplatiti korisniku osigurani iznos, nego samo matematičku pričuvu ugovora, osim ako je ugovoreno što povoljnije za osiguranika.

 

 

Ono što mene zanima je da li je osiguravatelj dužan isplatiti puni iznos koji se isplačuje u slučaju smrti ako se suicid dogodi nakon isteka 3. godine trajanja osiguranja?

 

Osiguranje je na 10 godine i korisnik osiguranja je banka jer je osiguranje instrument osiguranja kredita.

Osiguranje je Allianz i u njihovim općim uvjetima piše da isključuju isplatu osiguranog iznosa u slučaju suicida. Nigdje se ne spominje 1, 3 ili više godina nego jednostavno piše da nemaju obvezu isplate u slučaju suicida.

 

Mene zanima da li netko može sa 100%-tnom sigurnošću reći da li je osiguranje dužno isplatiti puni iznos ako se suicid dogodi nakon isteka 3. godine osiguranja?

 

Vidjela sam da neka osiguranja u slučaju životnog osiguranja isplaćuju puni iznos ako se suicid dogodi nakon isteka 3. godine osiguranja.

Ponavljam, moje pitanje se odnosi na osiguranje od posljedica nesretnog slučaja (nezgode) kod Allianza.

 

Našla sam i ovo na stranici erste-osiguranje.hr pod pitanja i odgovori:

"Da li je samoubojstvo osiguranika pokriveno osiguranjem života?

 

Ako je samoubojstvo počinjeno u prvoj osigurateljnoj godini osiguratelj nema osigurateljne obveze, u drugoj ili trećoj isplaćuje iznos matematičke pričuve, a u svakoj idućoj isplaćuje osiguranu svotu iz ugovora o osiguranju. "

 

Našla sam i ovo na stranici crosig.hr:

 

"1. u osiguranju života prema Zakonu o obveznim odnosima osiguravatelj nije dužan isplatiti ugovorenu svotu korisniku osiguranja ako se samoubojstvo dogodilo u prvoj godini trajanja osiguranja, a ako se samoubojstvo dogodilo u roku od tri godine od dana sklapanja ugovora o osiguranju, obvezan je isplatiti do tada prikupljenu matematičku pričuvu osiguranja života. Osiguravatelji mogu odrediti i blaže uvjete za isplatu ugovorene svote u slučaju samoubojstva; 2. u osiguranju od posljedica nesretnog slučaja i bolesničkom osiguranju uobičajeno su isključene obveze osiguravatelja zbog pokušaja ili izvršenja samoubojstva. "

 

Zanima me da li u ovakvom slučaju postoji razlika između životnog osiguranja i osiguranja od posljedica nesretnog slučaka? Da li zakon o obveznim odnosima tretira obje vrste osiguranja jedanko u ovakvom slučaju?

 

 

Unaprijed se puno zahvaljujem na odgovorima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Suicid ili samoubojstvo je oduzimanje ili pokušaj oduzimanja vlastitog života.To je svjesno i namjerno oduzimanje vlastitog života. Oduzimanje vlastitog života koje je izvrseno bez pune svijesti nije samoubojstvo već nesretni slučaj – npr. delirantno stanje, akutna faza duševne bolesti).Medjutim postoji altruitivno samoubojstvo ,takav oblik koji je usmjeren da se drugoj osobi pribavi neka korist..Vi ste naveli da je osiguranje od posljedica nesretnog slucaja,a nesretnim slučajem u smislu Općih uvjeta osiguranja smatra se svakiiznenadni i od volje osiguranika nezavisni dogadj aj koji djelujućiuglavnom izvana i naglo na tijelo osiguranika, ima za posljedicunjegovu smrt, potpuni ili djelomični invaliditet, privremenunesposobnost za rad ili narušenje zdravlja koje zahtijevaliječničku pomoć.U smislu prethodno navedenog smatraju se nesretnim slučajemnaročito sljedeći dogadjaji: gaženje, sudar, udar kakvimpredmetom ili o kakav predmet,udar električne struje ili groma,pad, okliznuće, survavanje, ranjavanje oružjem ili raznim drugimpredmetima ili eksplozivnim materijama, ubod kakvimpredmetom, udar ili ujed životinje i ubod insekta osim ako jetakvim ubodom prouzročena kakva infektivna bolest.Nadalje, nesretni slučaj smatra se i sljedeće: trovanje hranom ili kemijskim sredstvima iz neznanjaosiguranika osim u slučaju profesionalnih bolesti;. infekcija ozljede prouzročene nesretnim slučajem;. trovanje zbog udisanja plinova ili otrovnih para, osim uslučaju profesionalnih bolesti; opekline vatrom ili elektricitetom, vrućim predmetom,tekućinama ili parom, kiselinama,lužinama i sl.; davljenje i utapanje;. gušenje ili ugušenje zbog zatrpavanja (zemljom, pijeskom , istegnuće mišića, iščašenje, uganuće, prijelom kostiju kojinastanu uslijed naglih tjelesnih pokreta ili iznenadnihnaprezanja izazvanih nepredvi enim vanjskim doga ajimaukoliko je to nakon ozlijede utvr eno u bolnici ili drugojzdravstvenoj ustanovi; djelovanje svjetlosti, sunčanihzraka, temperature ili lošegvremena, ako im je osiguranik bio izložen neposrednouslijed jednog prije toga nastalog nesretnog slučaja ili senašao u takvim nepredvi enim okolnostima koje nijemogao spriječiti ili im je bio izložen radi spašavanjaljudskog života;. djelovanje rendgenskih ili radijskih zraka, ako nastupi nagloili iznenada, osim u slučaju profesionalnih bolesti. Ne smatraju se nesretnim slučajem u smislu Općih uvjeta: zarazne, profesionalne i ostale bolesti kao i posljedicepsihičkih utjecaja;. trbušne kile, kile na pupku, vodene ili ostale kile, osim onihkoje nastanu zbog izravnog oštećenja trbušnog zida podneposrednim djelovanjem vanjske mehaničke sile natrbušni zid, ukoliko je nakon ozljede utvr ena traumatskakila kod koje je klinički uz kilu utvr ena ozljeda mekihdijelova trbušnog zida u tom području;. infekcije i bolesti koje nastanu zbog raznih alergija, rezanjaili kidanja žuljeva ili drugih izraslina tvrde kože; anafilaktički šok, osim ako nastupi pri liječenju radinastalog nesretnog slučaja;. hernija disci intervertebralis, sve vrste lumbalgija,diskopatija, sakralgija, miofascitis, kokcigodinija, ishialgija,fibrozitis, fascitis i sve patoanatomske promjene slabinskokrstačne regije označene analognim terminima; odljepljenje mrežnice (ablatio retinae) prethodno bolesno ilidegenerativno promijenjenog oka, a izuzetno se priznajeodljepljenje mrežnice prethodnozdravog oka, ukolikopostoje znakovi izravne vanjskeozljede očne jabučiceutvrdjene u zdravstvenoj ustanovi;. posljedice koje nastanu zbog delirijum tremensa idjelovanja droga; posljedice medicinskih, naročito operativnih zahvata, kojise poduzimaju u svrhu liječenja ili preventive radisprečavanja bolesti, osim ako jedo tih posljedica došlozbog dokazane greške medicinskog osoblja , patološke promjene kostiju i patološke epifiziolize;. sustavne neuromuskularne bolesti i endokrine bolesti..U zakonu nisam mogao pronaci za rokove koje ste pitali(posljedice nakon 3 godine)ali dobro znam da se vecina osiguranja pri sklapanju ugovora ogradjuju od samoubojstva i pokusaja istog.Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno hvala na iscrpnom odgovoru.

 

Zbunjuje me što su u Zakonu o obveznim odnosima pod isključenje obveze osiguravatelja u 973. čl. navedeni slučajevi u prvoj, drugoj ili trećoj godini. Ne spominje se četvrta, peta itd pa bih ja zaključila da u tom slučaju osiguravatelj nije oslobođen obveze.

 

Ali me zanima i da li se taj članak odnosi i na osiguranje od posljedica nesretnog slučaja (nezgode) ili samo na životna osiguranja.

 

Malo iznad tog članka, (Glava 27.) se spominje da pod osiguranje osoba spadaju oba osiguranja (životno i nezgoda).

 

Osiguravatelji se u svojim općim uvjetima ograđuju od rizika samoubojstva, ali me to ne čudi jer su oni skloni stvarati probleme i kada je sve čisto. Mislim da je bitno pravilno protumačiti Zakon o obveznim odnosima u djelu u kojem se on odnosi na osiguranja jer je to pravno snažnije od općih uvjeta osiguravatelja.

 

Da li netko zna nešto detaljnije? Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija