Jump to content

Ovrha na vlastovnici


GASTA

Preporučene objave

Pozdrav,

 

samo kratko:

 

- na vrijeme nisam prebacio svoje ime na vlastovnici - 2002 kupoprodajni ugovor je odrađen, porez plačen ali nisam se išao upisivati - hebiga inertnost

 

- 2004 godine, bivšem vlasniku te nekretnine (koji je ostao upisan u gruntovnicu) sjele su dvije ovrhe

 

- obje ovrhe su upisane u vlastovnici, a ne u terotovnici

 

- u teretovnici piše TERETA NEMA

 

- prošle godine pokrenuo odvjetnika da se riješi i da se upišem

 

- nakon 9 mjeseci presuđeno u moju korist (kraj srpnja) i presuda je postala pravomočna

 

Imam kupca pa stoga i pitanje:

 

----- Da li se ovrha, koja je navedena u Vlasrtovnici, veže uz bivšeg vlasnika ili uz nekretninu????

Naime, znam da kada je ovrha zabilježena u Teretovnici da se veže uz nekretninu a ne osobu, ali nije mi jasno kaj je sa ovom koja je u Vlastovnici.

 

Znam da je sve čisto, ali dok se to ne provede možda kupac ode, a znamo da ga nije lagano naći.

 

MOLIM VAS ŽURNU POMOĆ - idealno bi bilo sa nekim čl nekog Zakona

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,ovdje su vam odredbe Zakona o zemljisnim knjigama koje tumace vlastovnicu...Clanak 23.(1) U vlastovnicu se upisuje pravo vlasništva cijeloga zemljišnoknjižnoga tijela.(2) U vlastovnicu se upisuju i ona ograničenja kojima je vlasnik osobno podvrgnut gledeslobodnoga upravljanja ili glede raspolaganja zemljišnoknjižnim tijelom ili suvlasničkim dijelom. Zabrana opterećivanja ili otudjivanja u ovom će se listu samo učiniti vidljivom.(3) U vlastovnici će se učiniti vidljivim ograničenja raspolaganja zemljišnoknjižnim tijelom ili suvlasničkim dijelom koja su predmetom upisa u teretovnicu, a tiču se svakoga vlasnika.(4) Kad je u zemljišnoj knjizi upisano opće dobro, u vlastovnici će se učiniti vidljivim to njegovo svojstvo, te tko vodi brigu, upravlja i odgovara za to dobro. Ako brigu, upravljanje i odgovornost za opće dobro ima Republika Hrvatska, to se neće posebno upisivati.(5) Glede javnih dobara u općoj iu javnoj uporabi upisat će se kao vlasnik Republika Hrvatska,ako njihov vlasnik nije jedinica lokalne uprave ili samouprave, te će se naznačiti tijelo ili ustanova kojoj su dana na upravljanje, odnosno tijelo koje njima neposredno upravlja.Članak 24.(1) Vlasništvo posebnoga dijela nekretnine upisuje se u vlastovnici na suvlasničkom dijelu onoga suvlasnika za kojega je osnovano vlasništvo toga posebnoga dijela, uz navođenje na koji se određeni posebni dio nekretnine i sporedne dijelove odnosi. Na zemljišnoknjižnom će se ulošku staviti naznaka - Etažno vlasništvo.(2) Za suvlasnički dio koji je povezan s vlasništvom posebnoga dijela nekretnine otvorit će se poduložak po odredbama ovoga Zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

 

zahvaljujem na odgovoru.

Baš čitao, pa samo tražim potvrdu:

 

čl 23 st 2 - mi govori da se upisuje samo onaj teret (u mome slučaju ovrha) kojima je vlasnik podvrgnut

 

dok

 

čl 25 st 1 govori da se u teretovnicu upisuje teret koji je vezan uz nekretninu...

 

 

da li sam to dobro shvatio ili ne...molim nekog odvjetnika, jer te Zakone treba znati pročitati...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija