Jump to content

nepropuštanje pješaka???


hrvojeks

Preporučene objave

Dakle, klasika....pitanje, žaliti se ili ne?

Opisat ću situaciju. Ulica kojom sam vozio ima obilježen pješački prijelaz. Policijski auto stoji netom iza i čeka da se priključi na ulicu kojom ja idem(u isti smjer-traku). S lijeve strane je tramvajska stanica i staza koja je cca 1m udaljena od nje(ide paralalno). Pješak, s lijeve strane žurno hoda tom stazom. Za pretpostaviti je da žuri da stigne na tramvaj koji se približavao stanici.Međutim pješak bez osvrtanja na promet(lijevo ili desno) naglo mjenja smjer i bez zastajkivanja prelazi cestu, dakle nije žurio na tramvaj već je, kao neki pješacio, hodao kao ovca. Iako sam usporio, jer je već bio sumrak, vidio sam policijski auto s desne strane i zbog blizine pješačkog, nisam se zaustavio jer sam pretpostavio da pješak žuri na tramvaj(s lijeve strane). Naravno, pješak je nagazio prvu crtu a ja sam već bio 2-3m ispred pješačkog prijelaza, kočenje nema smisla zbog auta(da me ne napuca a ​XXXXXXX bi vidjeli da sam naglo kočio....tada bi formulacija bila da sam bezveze naglo kočio) iza pa sam nastavio...naravno, rotirka i blabla..500kn.

 

Nađoh među popisom kazni za prekršaje i ovo:

"naglo kretanje pješaka preko pješačkog prijelaza tako da vozilo nije u mogućnosti stati"...400Kn

 

Odnosi li se to na kaznu za pješaka jer tako ugrožava promet ili..?????

 

Može li se, u žalbi, preformulirat "opis" policajca iz obaveznog prekršajnog naloga u kojem je napisao da nisam propustio pješaka...nigdje nema opisa situacije samo smjerovi kretanja i moje "oduzimanje" prednosti tj. nepropuštanje.?

Taj dan su naravno pecali iz oba smjera i cca 10 kazni napisali(kao i obično po "normativu")

 

Hvala unaprijed na bilo kakvom savjetu

 

ps. što ako se žalim i ispušim žalbu? da li se plaćaju nekakvi dodatni troškovi? trebam li se u žalbi prepucavat s člancima i odredbama ili pojednostavit?..i imam li šanse?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao prvo ne znam kako znate koliko je kazni policija taj dan napisala i kako znate koliki im je "normativ"?

Drugo, žaliti se možete u zakonskom roku od 8 dana od dana primitka obaveznog prekršajnog naloga i nemojte se prepucavati, već navedite da se ne smatrate krivim, obziorm na okolnosti samog događaja (kretanje pješaka, širina kolnika, brzina kojom ste se kretali, kao i da pješak nije u tom trenutku stupio na pješački, da je trčao uz kolnik; također, za dokazivanje ovog prekršaja za neke suce je bitno kojeg to pješaka niste propustili???) Nekih novoh troškova nećete imati - eventulano trošak dolaska policajca na sud, ali u prigovoru navedite i svoje ekonomsko stanje, da li koga uzdržavate i sl. - naravno, to sve materijalno potkrijepiti.

U ovom slučaju se "sudi" Vama, a ne pješaku, tako da nemate što preformulirati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao prvo ne znam kako znate koliko je kazni policija taj dan napisala i kako znate koliki im je "normativ"?

 

Jer živim 20m dalje pa sam vidio(brojao) a glede normativa poznajem nekoga u policiji koji mi je rekao da to(tako) rade.

 

U ovom slučaju se "sudi" Vama, a ne pješaku, tako da nemate što preformulirati.

 

Sudi se meni ali situacija koju je opisao policijac je toliko manjkava(šuplja) kao da je samo napisao:" XY vozilo oduzelo je prednost pješaku." i ništa više. U biti osim ove gore rečenice pišu samo smjerovi kretanja...Netko se uvijek negdje kreće samo je pitanje trenutka gdje se nalazi u određenom trenutku i pod kojim uvjetima...toga nema u opisu. Ako je to dovoljno(iskaz policajca s šturim opisom) onda sam ja ovca za šišanje.

 

Jednom sam se žalio na kaznu za pojas jer nisam nikada kažnjavan. Naravno, žalba je odbijena iako sam naveo sve moguće činjenice zašto bi mi trebali "oprostiti" 700kn(dobro se sjećam superiornog podsmjeha uniformiranog "službenika" kojem sam predao žalbu.

 

Nadam se da je vaš odgovor napisan iz iskustva, u svakom slučaju hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odgovor je iz iskustva, a i vjerujte "norme" kazni prometne policije nema. Postoji policajac koji radi i onaj koji "bježi" od posla. Ima policajaca koji znaju odlično raditi svoj posao, a i onih koji jednostavno ne znaju uočiti, utvrditi i prepoznati prekršaj.

nepropuštanje pješaka na pješakom je kao prekršaj vjerojatno od policajaca uočen neposrednim opažanjem, a to je jedan od načina na koji se prema zakonu utvrđuju prekršaji. Ali kako sam naveo neki suci žele da im policajac navede koji to pješak nije propušten na pješačkom prijelazu, tako da Vas prigovor u tom smjeru ne košta ništa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija