Jump to content

Naslijeđe dugova po žiro računu i neplaćenim doprinosima obrtnika?


SAMO EMA

Preporučene objave

Moj otac je 2008.g.zatvorio obrt i otišao u mirovinu. Međutim, po poslovnom žiro računu u banci su mu ostali dugovi koje do danas nije platio, i svaki mjesec taj dug raste (zbog kamata naravno). Također, iako je u mirovini i priznati mu je staž samo do 2004.godine zato što nije plaćao mirovinsko i zdravstveno (do 2008.), uplatnice od poreznog ureda za te neplaćene doprisnose stižu već godinama, uvećane za kamate naravno. Tata je sve što ima prepisao darovnim ugovorom na mene, i u principu nema nikakve imovine koje bi mama ili ja mogle naslijediti od njega. Da li to znaći da i ove dugove nećemo naslijediti? Pročitala sam nekoliko sličnih tema, pa ako sam ispravno protumačila, za sada po zakonu ako nema imovine, nema niti naslijeđivanja dugovanja. Jedino me brine što su ovo dugovi po žiro računu (a ne npr. tekućem ili kreditnoj kartici), te doprinosi koji se odnose na obrt, pa ne znam da li se i to pravno gleda da je dugovanje osobne naravi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moj otac je 2008.g.zatvorio obrt i otišao u mirovinu. Međutim, po poslovnom žiro računu u banci su mu ostali dugovi koje do danas nije platio, i svaki mjesec taj dug raste (zbog kamata naravno). Također, iako je u mirovini i priznati mu je staž samo do 2004.godine zato što nije plaćao mirovinsko i zdravstveno (do 2008.), uplatnice od poreznog ureda za te neplaćene doprisnose stižu već godinama, uvećane za kamate naravno. Tata je sve što ima prepisao darovnim ugovorom na mene, i u principu nema nikakve imovine koje bi mama ili ja mogle naslijediti od njega. Da li to znaći da i ove dugove nećemo naslijediti? Pročitala sam nekoliko sličnih tema, pa ako sam ispravno protumačila, za sada po zakonu ako nema imovine, nema niti naslijeđivanja dugovanja. Jedino me brine što su ovo dugovi po žiro računu (a ne npr. tekućem ili kreditnoj kartici), te doprinosi koji se odnose na obrt, pa ne znam da li se i to pravno gleda da je dugovanje osobne naravi?

 

Na ovo ti neznam odgovoriti ali i ja sam obrtnik i iz vlastitog iskustva znam da se dugovi nemogu izbjeci i bolje ih je poceti placati nego cekati da sami došu na naplatu jer tada nose sve sa racuna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na ovo ti neznam odgovoriti ali i ja sam obrtnik i iz vlastitog iskustva znam da se dugovi nemogu izbjeci i bolje ih je poceti placati nego cekati da sami došu na naplatu jer tada nose sve sa racuna.

 

Da to zna svatko i da nije obrtnik, ali moj tata je skrivao od mame i mene situaciju. Sad je u penziji, mama je u penziji, ja sam podstanar, a dugovi su ogromni. I vjerujte mi da ovo što sam napisala nije jedino dugovanje koje sam već riješila tati po cijenu toga da moja vlastita egzistencijalna situaciju bude 'stand by'. Zato mi je i dosta svega, a nemam nikoga da mi pomogne jer sam sama (nemam braće, sestara, muža...) Može li mi netko odgovoriti što kaže zakon? Možemo li mama i ja izbjeći plaćanje ovih dugova?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija