Jump to content

Ne znam od kud krenuti....joj


jasmina55

Preporučene objave

Stalno pišem, a ne znam od kuda zapravo početi....

Imam rješenje o nasljeđivanju od 2002 godine.

Brat i ja nasljeđujemo 1/2 vikendice na moru ( svaki 1/4).

Na drugoj polovnici vlasnik je moja majka.

Sada majka i svoju polovicu želi darovati bratu i meni u jednakim dijelovima.

Vikendica je imala i građevinsku i uporabnu dozvolu i u katastru je upisana.

Sad nastaje problem.... U ZK ulošku još se uvijek vodi pašnjak, a vlasnici smo:

moj brat 1/4

ja 1/4

moj pok.otac 1/2 ??????? a općinski sud je 2002 godine dostavio rješenje o nasljeđivanju nakon njegove smrti

Otac je još 1987. darovnim ugovorom darovao majci 1/2

Uopće mi nije jasno kako????

kako da riješim upis pravih vlasnika i kako da riješim upis vikendice......

Što se pak nje tiče.... posjedujem samo uporabnu dozvolu, a građevinska dozvola je

spaljena (kao tada i danas obnovljena vikendica) za vrijeme domovinskog rata.

Ne postoji ni u katastru, ni u ZK (imam njihovu izjavu) jer je i njihov arhiv bio spaljen....

Sada, dakle, imam samo uporabnu dozvolu (službena tijela niti to) i pokojnog oca u vlasništvu 1/2 umjesto majke.

kako da sve to riješim? Od kuda da počnem?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam laik (nisam pravnik ili student prava), ali koliko sam shvatio, Vaš otac bio je vlasnik cijelog posjeda do 1987.?

onda je 1987. darovao Vašoj majci 1/2 posjeda. Onda je Vaš otac preminuo 2002. i ostavio opruku ili je išlo po nasljednom pravu? (ako je oporučno, on je čini se Vama dvoje ostavio po pola od svog dijela, majci Vašoj ništa više. ili je išlo po obiteljskom - njegova polovica se dijelila na Vašu majku (njoj 1/4 UKUPNOG posjeda, jer već posjeduje 1/2) te Vas i brata (svakome 1/8 UKUPNOG posjeda).

 

Što se tiče dozvole, ukoliko je nastamba dobila uporabnu dozvolu, netreba Vam ništa više (pogledajte da li uporabna dozvola pokriva površinu cijele vikendice, npr oba kata/i garažu koja je naknadno sagrađena...itd)

 

ali kao što rekoh, ja sam laik, imao sam istu situaciju s kućom pokojne bake i djeda (nemam roditelje) pa smo pravno ostali samo brati i ja, i ovo sa dozvolom je bilo isto.

(da nije možda dubrovačko neretvanska županija xD, šalim se, nemojte odgovoriti)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nakon smrti oca bila je ostavinska rasprava i majka se na očeoj polovici odrekla nasljedsva u korist brata i mene, a svoju je polovicu zadržala.

Tako smo u katastru upisani : mama 1/2, brat i ja 1/4

U ZK nije tako.

Tamo se mama nigdje ne spominje kao da nije proveden darovni ugovor oca prema majci...

Uporabnu dozolu posjedujemo ali niti ona nije u ZK...tamo se još uvijek vodi oranica......

Županija je zadarska :):):) Sad ne znam od kuda da počnemo to rješavati...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I nevidim kakav je tu problem,otac je majci poklonio 1/2,ali majka nije nikad izvrsila uknjizbu prava vlasnistva temeljem ugovora o poklonu.Otac umire,dolazi ostavinska,kako majka posjeduje ugovor o poklonu,ostavinski sud 1/2 nekretnine izdvaja iz ostavinske mase,te u nasljedstvo ulazi samo 1/2 koju nasljedjujete vi i brat dok se majka odrice u korist vas.Znaci 1/2 iz ugovora o poklonu se i dalje vodi na umrlom ocu jer vasa majka nije izvrsila upis tog prava u zemljisne knjige kako bi pravno postala vlasnica.Zato lijepo vi i brat objasnite majci da treba podnijeti prijedlog za uknjizbu na osnovu ugovora o poklonu,pa kad stekne vlasnistvo onda moze raspolagati nekretninom,tako i sklapati ugovore sa djecom.

Jel to problem?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija