Jump to content

Nekoliko pitanja u vezi prekovremenih i otkaza


svenm

Preporučene objave

Pozdrav svima.

Zaposlen sam u proizvodnoj privatnoj firmi (15ak zaposlenih) u kojoj se sustavno radi prekovremeno na crno, tj. radnici nisu prijavljeni na prekovremeni rad, niti im se redovito isplaćuju, a kad se i isplate isplate se po redovnoj satnici, a ne uvećano za 50% ili 35% kako je navedeno u mom ugovoru u radu.

Prije par mjeseci sam jednu subotu (koja nije radna) otišao s posla u 12:00h iako je poslodavac izričito dao usmeni nalog da moram ostati do 16:00h na poslu (pisani nalog nisam dobio, niti ga nikad ne dobivam za prekovremeni rad). U ponedjeljak me na stolu dočekala opomena pred otkaz u kojoj je izneseno da sam prekršio stavak taj i taj ugovora i zakona o radu - uglavnom da sam napustio radno mjesto unatoč nalogu poslodavca da ne smijem. Na kraju mjeseca po prvi put su mi u platnoj listi prijavljena 4 sata koja sam tu subotu odradio.

Kako sam u toj firmi do tog inicidenta uvijek ostajao duže na poslu kad god je trebalo i ne trebalo, taj me događaj jako frustrirao. Otada do prije par dana nije bilo potrebe za prekovremenim radom, međutim ovaj tjedan je najavljeno da bi se trebalo raditi u subotu a po potrebi i u nedjelju. Na sastanku sam rekao šefu da mi napiše pisani nalog za prekovremeni rad ukoliko želi da dođem u subotu na posao, na što se on eksplozivno izderao da nitko u ovoj firmi ne dobiva pisani nalog za prekovremeni rad, pa tako neću ni ja, i da ako tako nastavim mogu jedino dobiti pisano rješenje o otkazu.

Svoj posao obavljam najbolje što mogu, rijetko kad kasnim s rokovima, a kad i zakasnim to je zato što su rokovi često nerealno kratki za kvalitetno rješavanje zadataka.

 

1) Zanima me na temelju čega bi mi poslodavac mogao dati otkaz, pošto većinu zadataka odradim točno i na vrijeme, a niti nema pisanog roka za pojedini zadatak, već se oni zadaju usmeno (znači nema nikakvih dokaza koliko ja efikasno obavljam svoje zadatke)? Kao tehnološki višak sigurno ne mogu biti, jer nas u firmi ionako ima premalo s obzirom na volumen posla, a financijsko stanje firme je dobro.

 

Općenito psihološko stanje u firmi nije bajno, česte su svađe, prepucavanja i neutemeljena okrivljavanja, a nad jednim zaposlenim se sustavno radi mobing, makar on daje 200% od sebe i nije kriv za greške za koje ga se okrivljava.

 

2) Budući da firma nema službeni auto, često zaposlenici svojim privatnim automobilima moraju prevoziti neke stvari u druge firme. Zanima me je li zakonom određeno koliko mi poslodavac mora platiti po kilometru, ako svojim privatnim automobilom na nalog poslodavca prevozim stvari i ljude (npr. često moramo prevoziti neke zaposlenike na aerodrom i s aerodroma, iz Čakovca u Zagreb i natrag ili na sastanke kod poslovnih parrtnera)?

 

3) Ukoliko mi u idućoj plaći ne obračunaju prekovremene rade, predat ću poslodavcu pisanu opomenu da je prekršio ugovor o radu ne isplativši mi prekovremene po satnici koja je povećana (prema ugovoru), napisat ću da se u firmi vodi dvostruka evidencija radnih sati i sustavno tjera radnike da prekovremeni rad na crno, i da se nad nekoliko zaposlenika radi mobing. Kad ja predam tu opomenu inspekciji rada i poreznoj upravi, zanima me moram li ja dokazati sve to što piše u opomeni, ili poslodavac mora dokazati da nije tako?

 

Ispričavam se na podužem postu i zahvaljujem svima koji ga pročitaju ili odgovore.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Ako dnevni i tjedni raspored radnog vremena nije određen propisom, kolektivnim ugovorom, sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca ili ugovorom o radu, o rasporedu radnog vremena odlučuje poslodavac pisanom odlukom. Poslodavac mora obavijestiti radnike o rasporedu ili promjeni rasporeda radnog vremena najmanje tjedan dana unaprijed, osim u slučaju hitnog prekovremenog rada.

2. Prema Zakonu o porezu na dohodak dopušta se korištenje privatnog automobila zaposlenika u službene (poslovne) svrhe i neoprezivu isplatu 2,00 kn po prijeđenom kilometru.

Da bi isplata bila priznata morate posjedovati odgovarajuću dokumentaciju a to je: za vožnju do 30 km udaljenosti, morate ispunjati tablicu Loko vožnje gdje ćete navesti ime i prezime, datum i vrijeme vožnje, početno i završno stanje kilometar sata, relaciju i razlog putovanja. Na kraju mjeseca se djelatniku isplaćuje naknada za korištenje privatnog automobila za kilometre pređene u tom periodu. Za relacije dulje od 30 km ispunja se nalog za službeno putovanje kojim poslodavac odobrava korištenje prijevoznog sredstva zaposleniku za točno određenu svrhu slućbenog puta i definira samo trajanje puta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija