Jump to content

Zaštita od neželjenih telefonskih poziva


connected

Preporučene objave

oprostite ako več postoji slična tema.svijedoci smo gotovo svakotjednih telefonskih poziva privatnih tvrtki koji nešto prodaju,poklanjaju.... putem telefona.mene konkretno zanima kako se moja obitelj i ja od toga možemo zaštititi?najviše me zanima kako su došli do telefonskog broja kućanstva ako nas nema u telefonskom imeniku oko godinu dana?da li postoji mogućnost da tvrtke međusobno razmjenjuju stare podatke?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postoje već neke teme, pa svakako potražite i njih.

 

Moja je sumnja da tvrtke međusobno ne samo razmjenjuju, već i preprodaju podatke i da to čine često protuzakonito - neki zato što misle da im to može proći, neki zato što ih nije briga, neki zato jer nemaju pojma.

 

Ja sam nakon dosta duge bitke uspio pronaći jedan mehanizam "otpora" koji je utemeljen na Zakonu o zaštiti osobnih podataka i Agenciji za zaštitu osobnih podataka, te sam ishodio čak i dva rješenja agencije kojima je takvima zabranjeno da me pozivaju. Zadnja prijava koju sam uputio se odnosila na pozivatelja koji me je pozvao iako mu je već izrečena zabrana agencije - na žalost, već preko 8 mjeseci čekam rješenje Agencije po tom pitanju, iako - moram reći - nisam u međuvremenu dobio drugi poziv od istog.

 

Kako bilo, moji pozivi su još općenito još uvijek dovoljno rijetki da ne osjećam problem.

 

Vrlo sam detaljno opisao svoja osobna iskustva u ovom upisu:

 

- http://www.itobjectives.com/notebook/?p=114

 

Skrećem Vam pažnju na jedan sistematičan način na koji su taj problem riješile neke države, čak i vrlo efikasno jer sam vidio da se isto referencira kao primjer dobre stvari:

 

Rješenje je u uvođenju sustava - nacionalnog registra telefonskih brojeva - kojim korisnici mogu na jednostavan način odbiti pozivanje u svrhu marketinga.

 

S današnjom tehnologijom je uvođenje i održavanje takvog sustava trivijalno i jeftino, a može se povjeriti onima koji su dužni voditi i telefonske imenike ili ustanoviti udrugu marketinških poduzeća.

 

Zašto je to efikasno? Zato jer je krajnje jednostavno dokazati da ste odbili marketinške pozive, pa bi u kombinaciji s postojećim mehanizmom i malo modificiranim sadržajem članka 105. Zakon o elektroničkim komunikacijama omogućio brzu i efikasnu sankciju.

 

Promovirajte ovaj pristup i među svojim poznanicima, kako bi se uveo i kod nas:

 

- https://www.donotcall.gov.au/

- https://www.donotcall.gov/

- https://www.lnnte-dncl.gc.ca/

- http://ndnc.in/

- http://www.tpsonline.org.uk/tps/index.html

- http://www.robinsonlist.be/

- http://www.marketing.org.nz/Category?Action=View&Category_id=256

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

oprostite ako več postoji slična tema.svijedoci smo gotovo svakotjednih telefonskih poziva privatnih tvrtki koji nešto prodaju,poklanjaju.... putem telefona.mene konkretno zanima kako se moja obitelj i ja od toga možemo zaštititi?najviše me zanima kako su došli do telefonskog broja kućanstva ako nas nema u telefonskom imeniku oko godinu dana?da li postoji mogućnost da tvrtke međusobno razmjenjuju stare podatke?

 

Pa recimo to ovako vi imate broj kod jednog operatera i taj operater ima novu uslugu, šta on radi uzme agenciju kojoj da svoje pretplatnike i onda ta agencija Vas zove i nudi vam nove proizvode. Zatim se pojavi neki drugi operater i nudi svoj proizvod tako već imaju vaše brojeve i brojeve od drugog operatera i samo proširuju bazu. Naravno onda krenu i razni pozivi od raznih tvrtki koji prodaju sve i svašta i maltretiraju nas sa raznim proizvodima, na žalost mislim da nema pomoći kod te tzv tel prodaje osim im odmah reći da niste zainteresirani.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Isti problem sam imala pa evo kako sam se ja riješila telemarketing dosadnjakovića. Unatoč tajnom broju koji sam aktivirala još prije par godina, svaki dan, čak i subotu i nedjelju dobivala sam pozive od raznih "obrta" koje čak i nije moguće provjeriti preko interneta jer isto imaju aktiviran tajni broj gdje me pozivaju na razne prezentacije, besplatne ručkove, nude mi nagrade koje sam kao osvojila tipa masažeri itd.

Prvo sam se obratila svom operateru koji mi je rekao da mi od zaštite protiv takvih poziva može ponuditi samo promjenu broja što mi je bilo neprihvatljivo jer sam sigurna da bi se nekako dokopali i tog novog broja ako već znaju moj tajni broj.

Rješenje vam je sljedeće:

S kućnog broja tel. na koji vas zivkaju preusmjerite sve pozive na mobitel s nekim operativnim sustavom tipa android,ios,windows i na njemu si instalirajte aplikaciju "firewall", u toj aplikaciji podesite da vam automatski spušta slušalicu svima koji vas zovu s skrivenog broja(anonymous call) i koji se ne nalaze u vašem telefonskom imeniku(kontaktima na mobitelu). Vi birate tko vas ima pravo zvati i s kim želite komunicirati.

Na zaštitu od operatera kojemu plaćate masno svaki mjesec nemojte računati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ivana, tvoja me sofisticiranost impresionira u svakom pogledu. Ono imaš od mene....... a015.gif

 

No eto ja sam se tih masažera, osiguranja i zidnih satova riješio na drugi način, jednostavno sam zamolio tih tri četri tele operaterke da me više ne zovu, da stave nekavu kvačicu na moj broj telefona u pretpostavljam nekakvoj tabeli koju koriste, i eto već me duže vrijeme nitko ne zove, a kad me zove obično pitam tu gospođu ili gospodičnu da li je možda slobodna osobno mi donijeti taj poklon doma, u vrijeme kad mi žena radi po mogućnosti, pa onda ni ta više ne zove, a btw sakrio sam svoj broj fiksnog telefona pred jedno dvije godine i to definitivno nije pomoglo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo sa zamolbom funkcionira možda neko zadnje vrijeme kada je spora, ali dosežna ruka zakona možda malo osvijestila te igrače.

 

U vrijeme kada je meni mrak padao na oči, dešavalo se da me agentica osiguravajućeg društva pita da li hoću "da oni meni pokažu smiju li me zvati". Ili da mi jedna kaže da je "stavila kvačicu" da bi druga rekla "da ne zna ona što radi njena kolegica" i sl. Tu je negdje počeo i moj interes za pravo u smislu općegrađanskog obrazovanja, jer nisam jednostavno mogao shvatiti da postoji takva razlika između mog kućnog odgoja (da se nepoznate ljude ne zove na telefon) i pravnog uređenja države.

 

Na žalost, kao što ja niti po završetku fakulteta nisam znao da ako uzmem kaparu, onda sam se obvezao ne samo vratiti je, nego isto toliko isplatiti i drugome u slučaju mog odustajanja, naprosto zato jer nisam uopće znao da bi se negdje moglo čitati zakone ili da bi oni bili čitljivi (nevjerojatno, ali istinito za većinu populacije i sada), tako niti danas nikome ne pada na pamet srednjoškolce učiti elementarnim pravnim činjenicama - jer kada se čita po forumu u kakve situacije ljudi upadaju zbog nevođenja elementarne pravne "higijene", pitam se koji odgoj treba prije uvesti u treći osnovne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo sa zamolbom funkcionira možda neko zadnje vrijeme kada je spora, ali dosežna ruka zakona možda malo osvijestila te igrače.

 

U vrijeme kada je meni mrak padao na oči, dešavalo se da me agentica osiguravajućeg društva pita da li hoću "da oni meni pokažu smiju li me zvati". Ili da mi jedna kaže da je "stavila kvačicu" da bi druga rekla "da ne zna ona što radi njena kolegica" i sl. Tu je negdje počeo i moj interes za pravo u smislu općegrađanskog obrazovanja, jer nisam jednostavno mogao shvatiti da postoji takva razlika između mog kućnog odgoja (da se nepoznate ljude ne zove na telefon) i pravnog uređenja države.

 

Na žalost, kao što ja niti po završetku fakulteta nisam znao da ako uzmem kaparu, onda sam se obvezao ne samo vratiti je, nego isto toliko isplatiti i drugome u slučaju mog odustajanja, naprosto zato jer nisam uopće znao da bi se negdje moglo čitati zakone ili da bi oni bili čitljivi (nevjerojatno, ali istinito za većinu populacije i sada), tako niti danas nikome ne pada na pamet srednjoškolce učiti elementarnim pravnim činjenicama - jer kada se čita po forumu u kakve situacije ljudi upadaju zbog nevođenja elementarne pravne "higijene", pitam se koji odgoj treba prije uvesti u treći osnovne.

 

Daleko od toga da i problem nije "pravno" rješiv, bilo putem Vašeg oparetera blokadom tih brojeva ili putem nekakve prijave za uznemiravanje ili neznam što već ili putem privatne tužbe, no ovaj nazovi šaljiv odgovor dao sam jer smatram da se on može eto ako ne anulirati onda barem minorizirati i na drugi način, no apsolutne zaštite od zvonjave telefona u vrijeme koje vam ne odgovara i od neželjenih osoba nema. Osim ukoliko ne ikopčate isti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ivana, tvoja me sofisticiranost impresionira u svakom pogledu. Ono imaš od mene....... a015.gif

 

No eto ja sam se tih masažera, osiguranja i zidnih satova riješio na drugi način, jednostavno sam zamolio tih tri četri tele operaterke da me više ne zovu, da stave nekavu kvačicu na moj broj telefona u pretpostavljam nekakvoj tabeli koju koriste, i eto već me duže vrijeme nitko ne zove, a kad me zove obično pitam tu gospođu ili gospodičnu da li je možda slobodna osobno mi donijeti taj poklon doma, u vrijeme kad mi žena radi po mogućnosti, pa onda ni ta više ne zove, a btw sakrio sam svoj broj fiksnog telefona pred jedno dvije godine i to definitivno nije pomoglo.

 

Hvala rubens ,

 

Ja sam ih isto prvo molila da me ne zovu, da moj broj izbrišu iz njihove baze podataka, ništa od toga nije pomoglo. Valjda svaki telemarketing ima svoju bazu podataka koju onda razmjenjuju s drugim obrtima. Na ovaj način blokade koji sam gore opisala mi barem ne zvoni telefon u vrijeme kad odmaram, ne bude me i ne uništavaju mi bioritam :).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija