Jump to content

molim odgovor- zamjena zatvora za rad


limac

Preporučene objave

Poštovani,

imam slično pitanje. Moj otac se nalazi na izdržavanju kazne zatvora u trajanju od 10 mj. od čega su prošla dva. Može li tražiti zamjenu ostatka kazne za rad za opće dobro, tj. vezano uz ovaj novi zakon o probaciji? Zvala sam probacijski ured u svom gradu ali baš i nemaju odgovore. Rekli su mi samo da nakon polovine trajanja kazne može tražiti uvjetni otpust ali to je tek za tri mjeseca pa me zanima može li se štogod ranije učiniti. Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne može. osuđen je po starom kaznenom zakonu. Iako mu novi ide u prilog, presuda je pravomoćna i on je već na izvršenju. Manja kazna ne znači i automatsku zamjenu za rad za opće dobro. Tu ovisi o puno čimbenika, samo kazneno djelo, da li je do sada osuđivan, olakotne i otegotne okolnosti, te konačno sud donosi odluku na temelju svega toga. Može tražiti i nakon 1/3 jer je mala kazna, ali moraju postojati izvanredne okolnosti da mu se to odobri. Realnije je nakon pola izdržane kazne!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Može tražiti i nakon 1/3 jer je mala kazna, ali moraju postojati izvanredne okolnosti da mu se to odobri. Realnije je nakon pola izdržane kazne!

 

Ako mislis na uvijetni otpust, zakon pruza mogucnost, odnosno daje pravo na podnosenje zahtijeva, u praksi, moguce ga je dobiti tek debelo poslije izdrzane 2/3, najcesce tek nakon 4/5 ili 5/6 izdrzane kazne.

 

A kazne do 1 godine ne rjesava povjerenstvo za uvjetni otpust, nego upravitelj kaznionice i tu je vezan ZIKZ-om na maksimalno 60 dana.

 

Mnogi su se zatvorenici opekli prijevremenim trazenjem uvjetnog otpusta od povjerenstva. Povjerenstvo moze zamolbz prihvatiti, prolongirati (3 mjeseca) ili odbiti. U slucaju odbijanja zatvorenik na odredeni rok (ovisno o visini kazne, vidi ZIKZ) gubi pravo na ponovno trazenje otpusta. Pa mnogi prije docekaju redovni istek kazne nego novu mogucnost za otpust. Tako da treba dobro odvagnuti situaciju i ne zalijetati se prije vremena i na svoju ruku a protivno savjetima referenta tretmana koji vodi zatvorenika kroz sve to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako mislis na uvijetni otpust, zakon pruza mogucnost, odnosno daje pravo na podnosenje zahtijeva, u praksi, moguce ga je dobiti tek debelo poslije izdrzane 2/3, najcesce tek nakon 4/5 ili 5/6 izdrzane kazne.

 

A kazne do 1 godine ne rjesava povjerenstvo za uvjetni otpust, nego upravitelj kaznionice i tu je vezan ZIKZ-om na maksimalno 60 dana.

 

Mnogi su se zatvorenici opekli prijevremenim trazenjem uvjetnog otpusta od povjerenstva. Povjerenstvo moze zamolbz prihvatiti, prolongirati (3 mjeseca) ili odbiti. U slucaju odbijanja zatvorenik na odredeni rok (ovisno o visini kazne, vidi ZIKZ) gubi pravo na ponovno trazenje otpusta. Pa mnogi prije docekaju redovni istek kazne nego novu mogucnost za otpust. Tako da treba dobro odvagnuti situaciju i ne zalijetati se prije vremena i na svoju ruku a protivno savjetima referenta tretmana koji vodi zatvorenika kroz sve to.

 

 

Slažem se što ste napisali. Gospdoični sam naveo kako je u zakonu navedeno. Puno je tu okolnosti kad netko može na uvjetnu. Ljudi misle da ćim zakon omogućava raniji izlazak da je to tako, a zapravo to je samo opcija koja se u praksi primjenjuje rjeđe nego što ljudi misle.

Bolja je opcija traženje da se prebaci u zatvor poluotovorenog tipka kao npr. Turopolje ili Popovača pa da može dobivati dnevno izbivanje iz kaznionice tijekom određenih dana, ako već nije u takvom tipu kaznionice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bolja je opcija traženje da se prebaci u zatvor poluotovorenog tipka kao npr. Turopolje ili Popovača pa da može dobivati dnevno izbivanje iz kaznionice tijekom određenih dana, ako već nije u takvom tipu kaznionice.

 

Opet je problem relativno kratke kazne, u Turopolju i ustanovama slicnog tipa ti nitko nece odobriti koristenje pogodnosti prije izdrzanih 6-8 mjeseci, naprosto ih treba zasluziti i steci povjerenje, a to trazi vremena. Bio sam u Turopolju prosle godine pa sam vidio kako stvari rade u praksi. Tako da su oni s kaznama do 1 god prakticki na neki nacin zakinuti sto se tice pogodnosti izlazaka i uvjetnog otpusta. Pocmu izlaziti te na samom kraju kazne, dok neko s kaznom od npr. 3 godine, ako je sve u redu, pocme koristiti pogodnosti vec nakon izdrzanih 14-15 mjeseci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija