Jump to content

Privatna tužba za nanošenje ozljede


Sokolski

Preporučene objave

Neugodno sam se iznenadio zaprimivši od suda privatnu tužbu koju potpisuje odvjetnik oštećenog. U optužbi se navodi da sam tog i tog dana ispred kafića oštećenog pošpricao suzavcem i time mu nanjio ozljedu. Priča je išla ovim tokom: izišao sam ispred kafića, taj lik je napao neku curu, ja sam se umješao on me počeo gurati i fizički je nasrnuo na mene te sam da spriječim daljnji fizički sukob ga pošpricao suzavcem. Kroz manje od minute dolazi dvoje njegovih kolega, fizički me napadaju, lome mi čeljust, razbijaju arkadu i okrhnjavaju nekoliko zuba udarcima u glavu. Uspjevam pošpricati napadača suzavcem te drugi odustaje od napada i ja se udaljavam od mjesta sukoba. Pozvana je policija, mene vozi hitna. Utvrđuju mi se teške tjelesne ozljede. U sukobu sam izgubio novčanik s dokumentima, mobitel i ključeve od auta. Ključeve sam kasnije pronašao a mobitel i novčanik sam prijavio nestanaka. Na prepoznavanju u policiji prepoznajem napadače, oni dobivaju kaznene prijave za nanošenje teških tjelesnih ozljeda.

 

4 mjeseca nakon toga (danas) zaprimam tužbu. Tuži me prvi sudionik, koje je nasrnuo na mene i gurao me kojeg sam pošpricao suzavcem, nisam ga udarao niti vrijeđao. Svjedok mu je jedan od dvojice napadača koji je u istom tom sukobu meni nanjeo teške tjelesne ozljede i ima kaznenu prijavu zbog toga.

 

Imam li osnova da se tužba odbaci?

 

1. Sud me krivo oslovio (krivo napisano ime i krivo napisano prezime)

2. U tužbi odvjetnik tvrdi da sam nanjevši ozljede oštećenom prekršio kazneni zakon, članak 98. '' A u kaznenom zakonu koji je na snazi od 1.1.2013. članak 98. se odnosi na FINANCIRANJE TERORIZMA'' i tužba protiv mene je podnjeta 31.1.2013.

3. U izvješcu od suda se navodi jedna adresa, u tužbi druga adresa i u medicinskoj dokumentaciji treća adresa oštećenog!? Kako je moguće da jedan čovjek živi na tri iste adrese istovremeno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postoji rok za kazneni progon koji je dug tako da je s pravne strane sve u redu.Kazna će bit određena na osnovu starog zakona ako je po novome za isto djelo veća.

Pismeni oblik a odgovaraš sudu kako i piše.Opiši situaciju i navedi da si postupao u nužnoj obrani te da je tvoja obrana prestala nakon njegova napada/guranja te da smatraš da nisu nastupile štetne posljedice.Dalje će sud razmatrat tužbu i odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisi ti mene shvatio, taj kojeg sam pošpricao mene privatno tuži jer je bio privremeno nesposoban za rad, za psihičke i fizičke bolove i potražuje ukupno 19000 kn odštete. Ja sada morao odgovoriti na tužbu da sud razmotri hoće ići u postupak to ili ne? A mene zanima da ako to ode u postupak, da li ja onda imam pravo na odvjetnika po službenoj dužnosti ili moram imati svog odvjetnika ili mogu i sam, što ne želim jer nisam pravnik i ne poznajem zakone, pa me interesira jel imam pravo na kakvu besplatnu pravnu pomoć.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisi ti mene shvatio, taj kojeg sam pošpricao mene privatno tuži jer je bio privremeno nesposoban za rad, za psihičke i fizičke bolove i potražuje ukupno 19000 kn odštete. Ja sada morao odgovoriti na tužbu da sud razmotri hoće ići u postupak to ili ne? A mene zanima da ako to ode u postupak, da li ja onda imam pravo na odvjetnika po službenoj dužnosti ili moram imati svog odvjetnika ili mogu i sam, što ne želim jer nisam pravnik i ne poznajem zakone, pa me interesira jel imam pravo na kakvu besplatnu pravnu pomoć.

Nisi ti ni slova napisao o visini odštete tako da nitko nije ni mogao znati što se traži sve od tebe u sudskom postupku.

Tu ti je o besplatnoj pravnoj pomoći

http://www.zakon.hr/z/286/Zakon-o-besplatnoj-pravnoj-pomoći

 

Ako izgubiš možeš dobit novčaku kaznu koja se može pretvorit u zatvorsku,možeš dobit i uvjetnu a zatvorsku nećeš sigurno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vjerojatno nećeš ići u "buksu" iliti "buvaru", pogotovo ako do sada nisi bio kažnjavan zbog sličnih svinjarija - KD-a.

 

Možeš biti kažnjen (ako je tako kao što si napisao) uvjetnom kaznom.

 

Ali svaka medalja ima dvije strane pa, ne mora biti istina niti sve ovo što si napisao.

 

Angažiraj odvjetnika jer svaka strana će se boriti da dobije presudu, a ti ako misliš da si u pravu, svakako angažiraj odvjetnika jer na sudu se ne možeš sam braniti protiv druge strane (obavezno angažiraj odvjetnika jer ako je istina ovo što si napisao niti istina koju budeš rekao na sudu ti neće pomoći kad te njegov odvjetnik počne "bombardirati" - bio ti kriv ili ne) .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisi ti mene shvatio, taj kojeg sam pošpricao mene privatno tuži jer je bio privremeno nesposoban za rad, za psihičke i fizičke bolove i potražuje ukupno 19000 kn odštete. Ja sada morao odgovoriti na tužbu da sud razmotri hoće ići u postupak to ili ne? A mene zanima da ako to ode u postupak, da li ja onda imam pravo na odvjetnika po službenoj dužnosti ili moram imati svog odvjetnika ili mogu i sam, što ne želim jer nisam pravnik i ne poznajem zakone, pa me interesira jel imam pravo na kakvu besplatnu pravnu pomoć.

 

Mislim da su tuzba i odstetni zahtijev usmjereni kako bi se tebe odvratilo od terecenja njih u drugom kaznenom postupku, klasicni odvjetnicki blef.

 

Nemas pravo na odvjetnika po sluzbenoj duznosti, ali vjerujem, barem zelim vjerovati, da ces se uspjesno obraniti od tuzbe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija