Jump to content

Prijava poreza na prvu nekretninu + darovni ugovor


Golemi

Preporučene objave

Poštovani,

 

Imam 2 situacije

 

1) Kupujem prvu nekretninu,naravno stambeni kredit (stan) 59m2 vlasništvo na meni, tražim oslobođenje plaćanja poreza -prijavljujem i suprugu na adresu pa ispunjavamo uvjete (2 osobe uže obitelji do 65m2).

Dakle, sad smo podstanari, ja prijavljen kod roditelja na kuću od 69 m2 a na tu adresu prijavljeno 6 osoba uže obitelji (otac,majka, 2 brata, sestra i ja - ali ja ne živim tu ali je prijava na tu adresu).

 

Eh sad, čujem kad podnosimo zahtjev za oslobođenje poreza, traže 100 čuda pa čak i stanje nekretnina članova uže obitelji.

Ima li ikakve veze to što je moja majka vlasnik ove nekretnine na kojoj sam prijavljen ja i ostalih 5 članova uže obitelji na 69m2 kuće u Zagrebu,a ona je već tražila oslobođenje na 1 nekretninu prije 6 godina kad je kupovala, a moj otac ima na sebi nekretninu u Križevcima: kuća 88m2 sa okućnicom u kojoj nitko ne živi, čak i on nije prijavljen na nju već na adresu od majke??

 

Znači ako moji roditelji imaju 2 kuće(u jednoj žive,a druga prazna) hoće li porezna mene ( i mojju suprugu koja je kod mene prijavljena na novoj nekretnini) osloboditi plaćanje poreza???

 

2.)

I još jedna stvar, ukoliko dobijemo riješenje da smo oslobođenji plaćanja poreza, stoji pravilo da nekretninu nesmiješ prodati i sl. slijedećih nekoliko godina, u protivnom plaćaš porez.

Dakle, da li to obuhvaća i darovni ugovor na 1/2 nekretnine???

Znači,ja bi prepisao tj.darovao supruzi 1/2 udjela nove nekretnine nakon kad sve ovo obavimo, da li ću platiti porez ako to učinim ili je bolje da pričekam 5 godina da ne zazivam vraga???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

stjecatelj nekretnine ima pravo na poreznu povlasticu ako kupljenom prvom nekretninom rješava svoje stambeno pitanje, i svoje obitelji, ali ako nema drugu nekretninu u svom vlasništvu.

ni obitelj (bračni partner i djeca) nesmiju imati nekretnine znatnije vrijednosti.

na kupljenu nekretninu svi članovi obitelj,koji su navedeni za poreznu olakšicu, moraju prijaviti prebivalište.

nekretninu za koju je korištena porezna povlastica nesmijete otuđiti (darovati ,prodati itd.) u narednih 5 godine od nabavke nekretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

stjecatelj nekretnine ima pravo na poreznu povlasticu ako kupljenom prvom nekretninom rješava svoje stambeno pitanje, i svoje obitelji, ali ako nema drugu nekretninu u svom vlasništvu.

ni obitelj (bračni partner i djeca) nesmiju imati nekretnine znatnije vrijednosti.

na kupljenu nekretninu svi članovi obitelj,koji su navedeni za poreznu olakšicu, moraju prijaviti prebivalište.

nekretninu za koju je korištena porezna povlastica nesmijete otuđiti (darovati ,prodati itd.) u narednih 5 godine od nabavke nekretnine.

 

OK shvatio sam, moja supruga i ja nemamo nekretninu, ovo nam je prva nekretnina i sa njom riješavamo stambeno pitanje. i prijavit ćemo prebivalište na tu adresu

Mene samo zanima da li je problem što moji roditelji imaju 2 kuće u posjedu? u jednoj žive a druga zjapi prazna u Križevcima.

Hoće li to biti problem u poreznoj?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

roditelji mogu imati 10 kuća ali to ne utičena tvoje pravo na porezu povlastici.

malo je glupo ali po zakonu o porezu na promet nekretninama

roditelji nisu tvoja obitelj .

 

VI. POREZNA OSLOBOĐENJA

1. Opća oslobođenja

Članak 11.

 

9.7. članovima uže obitelji, u smislu ovoga Zakona, smatraju se bračni drug te djeca prijavljena na istoj adresi kao i građanin.

10. Porez iz točke 9. ovoga članka plaća se ako se stan ili kuća otuđi u roku od 5 godina od dana nabave nekretnine, odnosno ako Porezna uprava naknadno utvrdi da nisu bili ispunjeni uvjeti za porezno oslobođenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija