Jump to content

Polubrat i ja - podjela imovine nakon smrti mojih roditelja?


rndm

Preporučene objave

Moj otac ima sina koji se pojavio prije par godina, iz veze prije nego što je upoznao moju majku (tadašnja djevojka mu nije rekla da je ostala trudna). Glavni razlog zašto se on uopće javio mom ocu su novci, i trenutno su oba moja roditelja posvađana sa njime oko toga.

 

Zbog svega toga imam osjećaj da kada moji roditelji preminu, imati ću više nego dovoljno problema sa njim oko ostavštine (majka i otac posjeduju zajedno kuću u kojoj žive i zemljište oko kuće).

 

Možda je malo preopširno pitanje, no zanima me koje su moguće opcije u tom slučaju? Ukoliko recimo roditelji napišu oporuku u kojoj ostavljaju sve meni, da li polubrat ima pravo na bilo što? Da li isto vrijedi ukoliko moji roditelji prepišu svoju imovinu na mene dok su živi?

 

I što se događa ukoliko ne postoji oporuka, da li on dobije automatski jedan dio imovine (jednu četvrtinu?)?

 

Zahvaljujem :D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

djeca nasljeđuju roditelje.da bi djeca nasljedili neke osobu potrebno je da u njihovom rodnom listu bude napisano ime te osobe pod rubrikom roditelj.

ako tvoj otac nije znao za sina za predpostaviti je da u rodnom listu nije upisan kao otac.

od "polubrata" tražiti rodni list na uviđaj.

ako na njegovom rodnom listu nije upisano ime tvog oca kao njegovog oca

tada navodni sin nemože biti zakonski nasljednik tvog oca.

 

po saznanju za postojanje "sina"

tvoj otac može osporavati očinstvo i tražiti utvrđivanje očinstva.

na adresu "sina " poslati pismeno (sa povratnivcom koju čuvate kao i kopiju pismena) izjavu o osporavanju očinstva, i prijedlog za utvrđivanje očinstva. (DNA metodom u nekoj od klinika) . ako odbije prijedlog i ne pristane na test utvrđivanja očinstva to je dokaz da je pokušao pa APP.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

imovinu su stekli tvoji roditelji u braku .

ali ako je imovina upisana samo na oca

majka može tražiti utvrđivanje bračne stečevine .

ako otac prizna da je sva imovina vlasništvo supruge,

supruga imovinu upiše na svoje ime i očev vanbračni sin ne može biti nasljednik.

ili ako je imovina upisana 1/2 i 1/2

vanbračni sin može tražiti nužni dio od očevog djela (1/4 od očeve 1/2)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija