Jump to content

zastarni rokovi objašnjenje


ivan.z

Preporučene objave

Vrijeme nakon čijeg isteka nastupa zastara (zastarni rokovi) ovisi o težini KD te iznosi:

 

- 25 godina za KD s propisanom kaznom dugotrajnog zatvora,

 

- 15 godina za KD s propisanom kaznom težom od 10 godina zatvora,

 

- 10 godina za KD s propisanom kaznom težom od 5 godina zatvora,

 

- 5 godina za KD s propisanom kaznom težom od 3 godine zatvora,

 

- 3 godine za KD s propisanom kaznom težom od 1 godine zatvora,

 

- 2 godine za KD s propisanom kaznom zatvora do 1 godine ili samo s novčanom kaznom.

 

da li bi to značilo da napr: za neko kazneno djelo gdje je propisana maksimalna kazna 5 godina ,da bi zastara nastupila nakon 10 godina??

 

ukoliko sam u pravu ne vidim neke povišene zastarne rokove(u godinama) prema starom zakonu jer prije je bilo duplo od maksimalne kazne što je po mom objašnjenju skoro pa isto kao prije ,samo drugi način određivanja zastare,naravno ukinula se i relativna zastara.m

 

ovdje se radi o kaznenom postupku,druge oblike zastare su mi jasne.hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ivane, ovdje si naveo zastarne rokove prema starom KZ-u (1997.). Novi KZ (2011.) regulira zastarne rokove ovako :

 

– 40 godina za kaznena djela za koja se može izreći kazna dugotrajnog zatvora i kazna zatvora u trajanju dužem od 15 godina,

– 25 godina za kaznena djela za koja se može izreći kazna zatvora u trajanju dužem od 10 godina,

– 20 godina za kaznena djela za koja se može izreći kazna zatvora u trajanju dužem od 5 godina,

– 15 godina za kaznena djela za koja se može izreći kazna zatvora u trajanju dužem od 3 godine,

– 10 godina za kaznena djela za koja se može izreći kazna zatvora u trajanju dužem od jedne godine i

– 6 godina za ostala kaznena djela.

 

Za ovo tvoje pitanje, ako je maksimalna kazna za neko kazneno djelo 5 godina, onda bi zastarni rok po novom KZ-u iznosio 15 godina. I točno je, nema više relativne ni apsolutne zastare, sada postoji samo zastara.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imaš odredbu čl. 86. novog KZ-a (2011.), koja kaže - "ako se prije nastupa zastare kaznenog progona ili zastare izvršenja kazne promijeni rok zastare, primijenit će se zastarni rokovi novog zakona." Drugim riječima, ukoliko do 31.12.2012. po starom KZ-u (1997.) nije nastupila zastara, sa 01.01.2013. primjenjivat će se rokovi zastare novog KZ-a (2011.), bez obzira bili oni duži ili kraći. Dakle, kod instituta zastare ne vrijedi pravilo obvezatne primjene blažeg zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija