Jump to content

nasljeđivanje i kupnja 1. nekretnine


cuishle

Preporučene objave

Ako sam nakon smrti djeda postala suvlasnik u 1/6 dijela nekretnine (otac preminuo) koji sam darovala baki i to je uknjiženo i u zemljišnoj knjizi(uknjiženo je i pravo vlasništva i darovanje), imam li pravo pri kupnji stana(1. nekretnina) na oslobođenje plaćanja poreza?

 

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovana,

u smislu clanka 11/a Zakona o porezu na promet nekretnina i vasheg konkretnog slucaja,postoji mogucnost oslobadjanja od placanja poreza ali ne u potpunosti,sto znaci da ovisi o odredjenim cinjenicama.

Članak 11.a

(1) Porez na promet nekretnina ne plaćaju građani koji na temeljusklopljenog ugovora o kupoprodajistječu prvu nekretninu (stan ili kuću) kojom rješavaju vlastito stambeno pitanje ako su kumulativno ispunjeni sljedeći uvjeti.

....

3. da površina nekretnine, ovisno o broju članova uže obitelji građanina, ne prelazi površinu kako slijedi:

– za 1 osobu do 50 m2 građevine

(ovo pod pretpostavkom da ste sami vi,a za vise osoba je razlicita kvadratura)

4. da građanin te članovi njegove uže obitelji nemaju, u tuzemstvu ili inozemstvu, u vlasništvu, suvlasništvu ili zajedničkom vlasništvu:

4.1. građevine (stan i/ili kuću) čija je ukupna (zbrojena) površina svih građevina jednaka, veća ili do najviše 10 m2 manja od površine građevine iz točke 3. ovoga članka

(3) Ako površina nekretnine prelazi zadane površine iz točke 3.stavka 1. ovoga članka, porez na promet nekretnina plaća se na razliku površine građevine..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija