Jump to content

inspektorat rada - prijava poslodavcu


tigerin

Preporučene objave

pomogli ste mi vec, nadam se da cete i ovaj put;

imam ugovor na neodredjeno i probni rok sest mjeseci. radim tri mjeseca i dobila sam tri place. medjutim, nijedna nije kako je ugovorom dogovoreno. firma je poznata po tome da direktor sam odredjuje koliko ce kome isplatiti, a moje pitanje je kako tome stati na kraj?

destimulacije su svakodnevna pojava, a za iste ne postoji usmeno ili pisano objasnjenje poslodavca.

 

drugo pitanje; teoretski, da odem na bolovanje ili eventualno na cuvanje trudnoce (za dijete sa posebnim potrebama), moze li mi poslodavac otkazati ugovor dok ne istekne tih probnih sest mjeseci?

 

 

trece pitanje; prije zaposlenja svaki radnik je bio duzan obaviti lijecnicki pregled u privatoj poliklinici po izboru poslodavca. pregled je radnik duzan sam sebi platiti, tj. placa se umanji . da li je to legalno uopce, imam li pravo na refundaciju?

 

 

 

hvala unaprijed i LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prica je dobila epilog;

 

naime, ponudjeno mi je potpisati suglasnost da se slazem sa smanjenjem 20% place sto sam odbila. medjutim, danas prisiljena ucjenom ili potpis ili momentalno urucenje radne knjizice sam morala potpisati.

da li je i to materijal za inspekciju ili cak tuzbu? kako dokazati da je potpis iznudjen?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prica je dobila epilog;

 

naime, ponudjeno mi je potpisati suglasnost da se slazem sa smanjenjem 20% place sto sam odbila. medjutim, danas prisiljena ucjenom ili potpis ili momentalno urucenje radne knjizice sam morala potpisati.

da li je i to materijal za inspekciju ili cak tuzbu? kako dokazati da je potpis iznudjen?

 

...nisam pravnik ali... ako ste potpisali, a nitko vam nije prijetio npr. oružjem teško da je što iznuđeno. Mislim da ste prije samog potpisa bilo čega trebali kontaktirati nekog stručnog.

Iz mojeg iskustva, kada dobrovoljno ne potpišete smanjenje, ostaju vam isti uvjeti, ali onda poslodavac ima mogućnost da vas se "riješi" otkazom sa ponudom izmijenjenog ugovora. Ako ni to ne prihvatite, dobivate otkaz kao "višak" imate pravo na naknadu na burzi , eventualnu otpremninu i otkazni rok. No i imate rok 15 dana kada primite odluku poslodavca da uputite pisani prigovor poslodavcu, a nakon toga rok 15 dana da putem suda osporavate takav otkaz.

 

Vezano za bilo kakve nepravilnosti, imate mogućnost obratiti se inspekciji rada. Na njihovoj internet stranici http://www.inspektorat.hr/dirh12/podrucja-nadzora/rad-i-zastita-na-radu/ opisano je za što su nadležni, i na koji način se podnose prijave.

 

Što se tiče drugih pitanja koje ste postavili pogledajte http://www.zakon.hr/z/307/ članak 67. nadalje gdje se govori o zaštiti majčinstva trudnica ... . Isto tako vezano za uskrate na plaći regulirano je zakonom čl. 88.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prica je dobila epilog;

 

naime, ponudjeno mi je potpisati suglasnost da se slazem sa smanjenjem 20% place sto sam odbila. medjutim, danas prisiljena ucjenom ili potpis ili momentalno urucenje radne knjizice sam morala potpisati.

da li je i to materijal za inspekciju ili cak tuzbu? kako dokazati da je potpis iznudjen?

 

Piši kući propalo.

 

Ako ste potpisali, potpisali ste, znate da je to obvezujuće jednako kao bilo što što verificirate vlastitim potpisom.

 

Inspekcija tu ne može ništa, što se zakona tiče - potpisali ste i s time s slažete.

 

(osporavanje potpisa zbog mana volje možete ako imate novaca za odvjetnika a uspjeh je vrlo upitan)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

U kojem roku od zaprimanja prijave mora inspekcija onome tko je prijavio poslodavca odgovoriti?

 

Našla sam podatak o 30 dana, ali navodno je to nepisano pravilo, roka nema.

 

I još nešto - da li inspekcija ako utvrdi nekakve propuste koji spadaju u teže prekršaje, po defaultu podnosi prijavu sudu ili jedino ako poslodavac ne otkloni propuste ili samo ako onaj koji je prijavio poslodavca to traži ili ...?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

ja imam slicnu situaciju...jucer sam dobila otkaz....i danas idem po svoje papire...i zaprijeti mi da moram potpisati odjavu na izvanredni otkaz. u kojem me ona optuzuje za krađu, za neurednost, i da nisam dobro obavljala posao... ja nisam htjela potpisati al mi je zaprijetila da moram i da necu dobiti sovje dokumente, te da ce me prijaviti za kradu, iako to niej istina i to je laz, jer su se i prije svojih radnika rjesavali na taj nacin da je optuzuju za krade itd..meni je nekoliko ljudi reklo da postoji mogucnost da su oni meni to '' ukradeno'' za sto me okrivljuju stavili u torbu i poslikali..jer su mi rekli da imaju slike toga sto sam ja ukrala...meni i nikome nisu pokazali te slike al mi prijete...a ako imaju takav materijal na slikama, nitko mi nece vjerovati da to ja nisam ukrala bez obzira da im na bilo koj nacin objasnim da nisam jer bi oni imali sliku kao dokaz...i sad sam ja to morala pod prisilom potpisati, i odma mi je rekla da se ne mogu prijaviti na biro...zanima me sto se inace u ovakvim situacijama radi...dali se mogu kome obratiti...ili sto ...i dali im mogu poslati inspekciju..jer se radi o mjestu gdje se radi s hranom a njima onuda hoda pas...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

ljepi pozz svima!! imam jednu dosta složenu situaciju naime radi se o tome da poslodavac nije isplatio plaću 5 mjeseci. Stalno odugovlči i laže iz dana u dan. Naime još uvijek radim. Problem je u tome sta ja nemam ni jednu jedinu platnu listo ni od isplaćenih plaća a ni od neisplaćenih plaća. Gospodin ima veliku vojnu mirovinu a firma je na njegovoj gospodi. prije 5 godina sam potpisao jedan jedini ugovor o radu koji je bio na određeno i to na mjesec dana. Kaže da mu je račun u blokadi pa sav priliv sredstava mu uplaćuju na tuđe studentske ugovore. Naime postaje mi jasno da svoje pare neću vidjeti pa stoga ga namjeravam prijaviti državnom odvjetništvu ustvari USKOK-u jer ih je tu 10-ak najmanje upleteno u cijelu situaciju a isto tako i inspektoratu za rad. Kao dokaze imam bezbroj njegovih sms poruka koje svjedoče pranju para preko studentskih ugovora itd,itd. E sad mene zanima dali neko ima neki bolji savjet od ovoga moga i koja su moja prava!? Unaprijed zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
  • 1 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija