Jump to content

Promjena imena


justme18

Preporučene objave

Poštovani, Ovako, jel ja mogu promijeniti ime svom djetetu koje za 2 mjeseca navršava 18 ili može i ono samo promijeniti svoje ime. Pročitala sam da kad dobijem zahtjev za promjenu imena, da za dijete moraju oba roditelja biti prisutna. Pa jel mogu ja, kao majka dijeteta kojem želim ime mijenjat, to sama potpisat, bez muževog potpisa, jer je on trenutno odsutan.

Još me zanima, da kad bi moje dijete npr. 10.listopada.o.g. se počelo koristi novim imenom, da li ga ja moram u školsku godinu upisat sa starim imenom ( a škola počinje 1.9) ili odmah 10.10 kad se počinje koristit sa tim imenom, moram zatražiti od škole da se dijete tamo upiše pod novim imenom.

Vrlo bih Vam bila zahvalna na tom odgovoru.

Ugodan dan!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...jel ja mogu promijeniti ime svom djetetu koje za 2 mjeseca navršava 18 ili može i ono samo promijeniti svoje ime.

 

Čl. 6. st. 1. Zakona o osobnom imenu - "svaka osoba ima pravo promijeniti osobno ime."

 

Čl. 7. st. 1. Zakona o osobnom imenu - "maloljetnom djetetu promijenit će se osobno ime na zahtjev oba roditelja ili posvojitelja, a na zahtjev skrbnika uz suglasnost nadležnog centra za socijalnu skrb."

 

Ne shvaćam čemu komplicirate, ako će dijete za 2 mjeseca napuniti 18 godina, pa pričekajte još tih 60-ak dana, i tada on(a) mogu to sami zahtijevati, bez ikakvih dodatnih zahtjeva ili pristanka vas i supruga. Ionako će vam postupak potrajati, jer će nadležni ured državne uprave u županiji morati prikupiti podatke iz kaznene evidencije za vaše dijete, pa onda oni donose rješenje, pa ga po izvršnosti šalju nadležnom matičnom uredu, i tek po izvršenom upisu promjene u matici rođenih, pravno gledajući, je promijenjeno ime. A sad su vam još i godišnji, tak da bude to potrajalo i duže nego da se traži van godišnjih.

Još me zanima, da kad bi moje dijete npr. 10.listopada.o.g. se počelo koristi novim imenom, da li ga ja moram u školsku godinu upisat sa starim imenom ( a škola počinje 1.9) ili odmah 10.10 kad se počinje koristit sa tim imenom, moram zatražiti od škole da se dijete tamo upiše pod novim imenom.

 

Čl. 10. Zakona o osobnom imenu - "osoba je dužna koristiti se novim osobnim imenom u pravnom prometu od dana upisa promjene u maticu rođenih. "

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija