Jump to content

postoji li pravo na dio nasljedstva


volar

Preporučene objave

Molio bih Vas za pomoć:

Moja pokojna teta, očeva sestra (vjerojatno) je svu imovinu ostavila čovjeku s kojim je (vjerojatno) imala ugovor o doživotnom uzdržavanju. Taj čovjek joj nije ni u kakvom rodu. Ostavinska rasprava još nije zakazana. Njena imovina se sastoji od onoga što je nasljedila od mog djeda i onoga što je stekla u braku sa svojim pokojnim mužem.

Zanima me, ukoliko postoji ugovor o doživotnom uzdržavanju s tim čovjekom, ima li moj otac ikakvo pravo na nekakav dio nasljedstva ?

 

Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, nisam htjela otvarati novu temu jer je naslov ove vezan za moj problem.

Dakle, prije deset godina moj otac koji je još uvijek živ darovao mi je starinu s okućnicom koju sam ja sa obitelji preuredila i živim u njoj. I sada nakon svega se javio moj brat koji kaže da ima pravo na nužni dio. Zanimalo bi me ima li on to pravo, neznam da li je je bitno to što sam upisana kao vlasnik od prvog dana od kad je potpisan darovni ugovor, imam vlasnički list.

 

i moje drugo pitanje je, sa pokojnom majkom brat je sklopio ugovor o raspolaganju njenom imovinom. ostavinska iza nje nikada nije napravljena a imovina je rasprodana nakon njene smrti. kakva su moja prava bila ili nisu? ugovor nikada nisam vidjela jer mi ga brat neda na uvid.

 

hvala vam unaprijed na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, prije deset godina moj otac koji je još uvijek živ darovao mi je starinu s okućnicom koju sam ja sa obitelji preuredila i živim u njoj. I sada nakon svega se javio moj brat koji kaže da ima pravo na nužni dio. Zanimalo bi me ima li on to pravo, neznam da li je je bitno to što sam upisana kao vlasnik od prvog dana od kad je potpisan darovni ugovor, imam vlasnički list.

 

Ako vaš brat nakon smrti oca ne bi u nasljedstvo dobio barem vrijednost nužnog dijela (koji mu po zakonu pripada), tada ima pravo tražiti uračunavanje učinjena dara oca prema vama (obzirom ste vi zakonski nasljednik iza oca), radi izračuna vrijednosti njegova nužnog dijela.

 

Ako je to jedina imovina iza oca, dobit će udio u njoj, koji iznosi jednu polovicu od dijela koji bi mu pripao po zakonskom redu nasljeđivanja (ako ste samo vi i brat zakonski nasljednici oca, tada bi bratu pripao 1/4 dijela ove vaše nekretnine).

 

Ponavljam, ovo vrijedi isključivo ukoliko on iza oca ne bi dobio u nasljedstvo barem vrijednost nužnog dijela. Jer ako bi dobio, onda se može "slikati".

 

...i moje drugo pitanje je, sa pokojnom majkom brat je sklopio ugovor o raspolaganju njenom imovinom. ostavinska iza nje nikada nije napravljena a imovina je rasprodana nakon njene smrti. kakva su moja prava bila ili nisu? ugovor nikada nisam vidjela jer mi ga brat neda na uvid.

 

Mislite na ugovor o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju? Takav ugovor u cijelosti isključuje pravo nasljedstva, pa i pravo na nužni dio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

....

I sada nakon svega se javio moj brat koji kaže da ima pravo na nužni dio.....

 

...

 

Dok je čovjek živ, iza njega nema ostavine, pa prema tome ne može postojati niti nužni dio ostavine, pa iz toga slijedi da ne postoji niti ikakvo "pravo na nužni dio" imovine živog čovjeka, pa prema tome niti mogućnost uračunavanja dara u iznos ostavine (jer, ponovimo, nema ostavine).

 

Kad jednog dana vaš otac umre (što je neizbježno jer smo svi smrtni) i ako vaš brat bude tada živ (neka mu je zdravlja), moći će postaviti pitanje nužnog dijela prema stanju imovine vašeg oca u trenutku njegove smrti na način kako je prethodno opisano.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam pitanje shvatio hipotetski. Naime, brat ne kaže da će imati pravo, nego se sada javio i kaže da ima pravo na nužni dio.

 

Vama se s obzirom da poznajete problematiku vjerojatno podrazumijeva da se tu radi o hipotetskoj situaciji, međutim nije to svima samo po sebi jasno. Na Legalisu sam već više puta naišao na upite gdje ljudi postavljaju pitanje svog nužnog dijela za imovinu još živog budućeg ostavitelja koji po svojoj volji raspolaže svojom imovinom, jer smatraju da "ostavitelj" tim raspolaganjem oštećuje njihov nužni dio koji su si oni u svojoj glavi već "pripisali".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija