Jump to content

nepozivanje na ostavinsku,nemogućnost dogovora i utvrđivanje bračne stečevine


anavi05

Preporučene objave

Poštovani...izvanbračna sam kćer( očinstvo je utvrđeno sudskim putom) i nisam bila u kontaktu sa ocem zbog njegove supruge koja to nije dozvoljavala,2011 je moj otac umro i nisu mi javiti kao što me nisu ni pozvali na ostavinsku raspravu.Za smrt oca saznala sam nekoliko tjedana nakon završene ostavinske rasprave.

Nakon što je moj odvjetnik kontaktirao dotičnu gospođu pokušali samo mirnim putem doći do dogovora ali nije došlo do nekog pomaka.

Na kraju smo predali tužbu na sud. Na ostavinskoj raspravi dotiča gđa. nije tražila utvrđivanje bračne stečevine i odrekla se svog dijela nasljedstva u korist svog sina mojeg polubrata.

U nasljedstvu se nalazilo nekretnina i zemljište u vrijednosti 220000eura.

Nakon više od godine dana nakon ostavinske rasprave dobila sam tužbu u kojoj sam pozvana na glavnu raspravu oko utvrđivanja bračne stečevine.

Moram napomenuti da naša tužba još nije u postupku te samim time nisam još uvijek ništa nasljedila,a u tužbi dotične gđe stoji da smo brat i ja u svemu suvlasnici u 1/2 idealnog dijela te da joj moramo priznati njezina prava i ustupiti joj pravo na njezin dio što meni nije nikako jasno,kako da joj dam dio ako ga nisam ni nasljedila??

Sad mene zanima dali se ona može predomisliti i tražiti to utvrđivanje nakon tolko vremena ako nije tražila na ostavinskoj što je i ovjereno kod javnog bilježnika??

Te na koliki dio nasljedstva ja imam pravo ako nije bilo ni oporuke ni nikakvog ugovora??

I jesam li ja dužna snositi troškove te parnice koju ona vodi za utvrđivanje bračne stečevine kako je ona navela u tužbi??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

imovina ostavitelja se djeli na njegove nasljednike u jednakim omjerima.

nasljednici su djeca i bračni partner.

znači imovina se djeli ne 3 djela i svako bi trebao dobiti dobije po 1/3.

 

trošak plaćaš ako izgubiš spor.

pitanja postavljaj odvjetniku i traži odgovor.dogovaraj se sa odvjetnikom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tuzba radi utvrdjenja bracne stecevine nezastarijeva.

U tuzbi koju ste dobili na adresu,izmedju ostalog bi trebalo da se nalaze zemljisno knjizni izvadci za nekretnine(kao dokazi),pa pogledajte tko je upisani vlasnik,ako vi niste upisani kao suvlasnica nekretnine,onda je tuzilja u odnosu na vas promasila pasivnu legitimaciju..

Nadalje sam misljenja da bi sud sukladno clanku 313.ZPP mogao objediniti obe tuzbe te iste rjesavati u jednom postupku,sto bi bilo najsvrsihodnije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru,znači ona može tražiti utvrđivanje bračne stečevine iako se odrekla svega u korist brata i to je potpisano i ovjereno kod javnog bilježnika?? A upisani vlasnik je brat zato mi i je malo čudno da dotična tuži i mene,a što se tiče druge tužbe ona je na dugom sudu pa neznam dali postoji šansa da se obje rješavaju u jednom postupku??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

na prvoj ostavinskoj raspravi nije pokrenula pitanje bračne stečevine (namjerno).

svoj dio nasljedstva je prepustila sinu (ali nije vodila računa i o drugim nasljednicima) ?

odrekla se prava na utvrđivanje bračne stečevine.

zatajila je naljednikaiako joj je bila poznata ta činjenica (nijemogla biti nepoznata).

 

dali se radi o obnovi postupka. zašto se nisi izjasnila protiv obnove postupka.

o tim činjenicama razgovarati sa odvjetnikom.

u svakom slučaju kao nužni nasljednik imaš pravo na nužni dio koji iznosi 1/2 od djela koji bi nasljedila.

možda je imovina ostavitelja nasljeđena. nasljeđenaimovina je osobna imovina i nasljednici tu imovinu djele na jednake djelove . nasljeđena imovina nije bračna stečevina.

u gruntovnici traži vlasnički list ( povjesni izvadak). tako češ utvrditi način stjecanja imovine ostavitelja.

na raspravi tvrdi da je ostavitelj nasljedio imovinu koja je sad predmet ostavinske rasprave.

ona mora dokazati da je imovina bračna stečevina.

bit će čupavo. ali možda se isplati.

 

postupak ovisi o dokazima i sposobnosti svake stranke da uvjeri sudda je ona u pravu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

na prvoj ostavinskoj raspravi nije pokrenula pitanje bračne stečevine (namjerno).

svoj dio nasljedstva je prepustila sinu (ali nije vodila računa i o drugim nasljednicima) ?

odrekla se prava na utvrđivanje bračne stečevine.

zatajila je naljednikaiako joj je bila poznata ta činjenica (nijemogla biti nepoznata).

 

 

to je sve točno...znala je da postojim ali tvrdi da nije...a nasljedstvo je otac dobio putem doživotnog ugovora o uzdržavanju...e sad koliko to pomaže ili ne neznam...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imovina stecena temeljem ugovora o doz.izdrzavanja je stjecana pravnim poslom a ne nasljedjivanjem.

<<Davatelj uzdržavanja kao ugovorna strana u ugovoru o doživotnom uzdržavanju s ostaviteljem ne smatra se strankom, niti osobom koja ostvaruje neko pravo iz ostavine>>

Županijski sud u Zagrebu, Gž-2915/07-2, od 11. IX. 2007.

Županijski sud u Rijeci, Gž-363/03, od 17. IX. 2003.

Imovina koju u braku dobije jedan bračni drug na temelju ugovora o doživotnom odnosno

dosmrtnom uzdržavanju ulazi u bračnu stečevinu, jer je stečena davanjem

uzdržavanja primatelju uzdržavanja, dakle radom ili prihodima od rada bračnih

drugova, bez obzira što je samo jedan od njih označen kao ugovorna strana. Jedino

u slučaju kada bi se uzdržavanje sastojalo u isplati određenog novčanog iznosa

primatelju uzdržavanja, kojeg bi bračni drug ( davatelj) uzdržavanja plaćao iz vlastite

imovine, imovina stečena na temelju tog ugovora ne bi ulazila u bračnu stečevinu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na odgovoru...sad me još samo zanima dali ona ima pravo tužiti mene i tražiti da joj nadoknadim troškove te parnice pošto je ona "kao" slabog imovinskog stanja?? u vlasničkom listu sve stoji na brata, u čiju se korist i odrekla svojeg djela.

na mene ne stoji ništa niti je ikad stajalo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bračna stečevina je imovina kupljena novcemkoji je zarađen radom u vrijeme trajanja braka.

imovina iz ugovora za doživotno uzdržavanje nije kupljenanovcem zarađenim u braku.

ako su u ugovoru navedena oba bračna partnera imovina iz ugovora je zajednička.

imapuno nepoznanica. več je navedeno na koji način češrješiti znatan dio nepoznanica.

 

može te tužiti ko hoće i zašto hoće (ako je sud nadležan za postupanje).

o obrani i dokazima ovisi uspjeh u postupku o čemu ovisi trošak tj. ko ga plaća i kome.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovana,

vec su neke stvari recene po pitanju vase pasivne legitimacije,no svako moze tuziti i biti tuzen,medjutim ono sto je bitno,dali je tuzba odrziva,odnosno dali ce sud udovoljiti postavljenom tuzbenom zahtjevu..

Sto se tice parnicnih troskova,stvar je jasna,stranka koja u potpunosti izgubi parnicu snosi troskove postupka,no medjutim sud moze na prijedlog stranke istu osloboditi odredjenih troskova ali ne i onih koji su prouzrokovani suprotnoj strani.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 248.OZ

Bračna stečevina je imovina koju su bračni drugovi STEKLI radom za vrijeme trajanja bračne zajednice ili potječe iz te imovine...

U citiranoj odredbi nestoji rijec KUPILI.

Iz obrazlozenja Županijskog suda u Zagrebu broj: Gž-6211/06-2 od 9. listopada 2007.

<<Nije od važnosti što je u Ugovoru o doživotnom uzdržavanju kao davatelj uzdržavanja naznačen samo I-tuženik, već je odlučno da su tužiteljica i I-tuženik kao bračni drugovi tijekom braka zajednički sudjelovali u realiziranju tog ugovora, svojim zajedničkim sredstvima.>>

sto je potvrdio i

USTAVNI SUD REPUBLIKE HRVATSKE

Broj: U-III-103/2008

Zagreb, 14. lipnja 2011...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija