Jump to content

Hipoteka


anonimno

Preporučene objave

Zdravo svima,

javljam se iz susjedne BiH sa jednim pitanjcem. Nadam se da mi mozete pomoci. Prije 2 godine sam putem stambenog kredita osiguranog hipotekom kupila stan. Hipoteka se vodi na kupljenom stanu, koji je vlasnistvo prodavca. Imam dakle kupo-prodajni ugovor i u teretnom listu stoji da je nekretnina pod hipotekom. Stan nisam jos uvijek prevela ili uknjizila na svoje ime, jer mi je u banci receno da to ne mogu uciniti dokle god postoji hipoteka na stanu. Razgovarala sam sa nekolicinom pravnika, ali mi niko nije mogao dati odgovor na pitanje da li je gore navedeno istina ili ne. Cak sam kontaktirala i poresku upravu, ali njihov odgovor je bio da mogu ali i ne moram uknjiziti stan na svoje ime. Mene interesuje koji propisi regulisu ovu oblast i da li mogu imati eventualne posljedice zbog neknjizena stana na moje ime.

Zahvaljujem na svakom odgovoru i srdacan pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hipoteka nema veze sa stjecanjem vlasništva. Znači ako imate valjani kupoprodajni ugovor i potpis prodavatelja (koji je upisan kao knjižni vlasnik) ovjeren na istome tada se možete uknjižiti kao vlasnik tog stana.

Poželjno je upisati se jer ništa ne priječi prodavatelja da proda nekome drugome stan.

Naime, vi niste vlasnik sve dok ne predate prijedlog za uknjižbu nadležnom zk. odjelu suda.

 

ovo vrijedi za R.H., jer mi propisi BIH mi nisu poznati

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija