Jump to content

Prekid dugogodisnje veze


Gradskapahuljica

Preporučene objave

Postovani,

 

Decko i ja smo se odlucili krajem 2009. god zajedno useliti (dotad smo zivjeli od ojeno). Kupili smo stan kojem sam ja vlasnik i nositelj kredita, a on je suduznik kredita bez vlasnickog odnosa. Takodjer, ja sam prijavljena na toj adresi kao jedini stanar, on je prijavljen u drugom stanu kod obitelji. Cijeli period trajanja kredita ja sam placala kredit, jer je dogovor bio da je to moja nekretnina u slucaju prekida. U uredjenje stana smo zajednicki ulagali. Sredinom 2010. ja sam se odselila iz Hrvatske na dvije godine i on je ostao u stanu, i placao rezije. Po povratku u Hrvatsku vidjela sam da nam veza vise ne funkcionira i zeljela prekinuti, na sto se on poceo prijetiti da ce mi oduzeti stan. Neki dan smo prekinuli, no on ne zeli razgovarati o sljedecim koracima, i jos uvijek zivi u mom/nasem stanu.

 

Sto mogu uciniti? Ima li on neke pravne osnove prema tom stanu? Moze li se nas odnos uopce smatrati izvanbracnom zajednicom s obzirom da nismo prijavljeni na istoj adresi i u zadnje 3,5 godine sam ja dvije godine zivjela u inozemstvu? I ukoliko ipak moze, buduci da je stan kupljen prije useljenja, zar se ne gleda kao pred(izvan)bracna stecevina?

 

hvala puno unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

izvanbračna zajednica je zajednica neoženjenog muškarca i neudane žene koja traje najmanje tri godine ili krače ako je u toj vezi rođeno dijete.

vaša zajednica nije trajala tri godine. nema izvanbračne zajednice a time i stan je osobna imovina vlasnika.nositelj kredita si ti i vlasnik stana .sudužnikštvo za kredit mu nedaje nikakva prava na stan. ni korištenje.

ima samo obvezu vračati kredit ukoliko ga budeš prestala plaćati .

ponudi mu ugovor o najmu stana (pismeno preporučeno i sa povratnicom).

ako odbije primiti pismeno ili zaključiti ugovor o najmu stana bespravni je korisnik stana.

tužbom tražiti sve najamnine unazad (zastara do 5 godina), uvečano za zakonske zatezne kamate. tražit i iseljenje iz stana,napuštanje stana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kakve najamnine,sto je ostao cuvati, nekretninu i placati rezije za vlasnicu koju je valjda inostranstvo prosvijetlilo,pa shvatila kako to vise "nefunkcionira".

Ne,to na sudu neprolazi,imala je mogucnost od prvog dana ponuditi takav ugovor,ali logicno sto bi,kad su bili u vezi,e sad kad nema veze, ja bi najamninu retroaktivno,to nece ici.

Dakako da reivindikacijskom tuzbom moze doticnog udaljiti iz stana,ali isto tako suprotna strana moze traziti povrat stecenog bez osnova,odnosno ulaganja u nekretninu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kakve najamnine,sto je ostao cuvati, nekretninu i placati rezije za vlasnicu koju je valjda inostranstvo prosvijetlilo,pa shvatila kako to vise "nefunkcionira".

Ne,to na sudu neprolazi,imala je mogucnost od prvog dana ponuditi takav ugovor,ali logicno sto bi,kad su bili u vezi,e sad kad nema veze, ja bi najamninu retroaktivno,to nece ici.

Dakako da reivindikacijskom tuzbom moze doticnog udaljiti iz stana,ali isto tako suprotna strana moze traziti povrat stecenog bez osnova,odnosno ulaganja u nekretninu.

 

Potpuno se slažem s napisanim.

 

Sad bi još bilo najbolje da Gpahuljica prestane plaćati kredit pa da dečko plaća kredit za stan iz kojeg će ga izbaciti... u lijepu se situaciju doveo, ali za to je i sam kriv. Potpisati sudužništvo bez prava vlasništva ili barem manjeg udjela može samo...

 

Inače nisam siguran da neće biti u mogućnosti dokazati izvanbračnu zajednicu, kako je ranije navedeno zajedno žive od kraja 2009., pa do prije par dana. Po mojoj računici to je pune četiri godine. Jedan će na sudu pokušati dokazati da je zajednica prekinuta odlaskom u inozemstvo, dok će drugi pokušati dokazati da je i dalje živio u zajedničkom stanu i doprinosio zajednici bez obzira što su privremeno bili razdvojeni, što više u prilog mu ide što se zajednički život nastavio cijelu godinu nakon povratka iz inozemstva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija