Jump to content

Zakon o radu sa strancima!


Višnja Jurišić

Preporučene objave

  • Molim vas ,bila bi vam jako zahvalna ako biste mi dali odgovor.. Radi se o tome da ja vec tri godine zivim u Hrvatskoj u braku sa hr, drzavljaninom,zanima me da li ja kao stranac mogu dobiti u firmi ugovor na neodredjeno vrijeme jer u mupu kazu da mogu ,a u socijalnom da ne mogu! ??? I vas odgovor da mi ako mozete potkrijepite clanko i stavkom u zakonu !! Hvala lijepo!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obrazlozenje u socijalnom bi bilo da stranci mogu dobiti ugovor na onoliko vremena koliko im traje odobreni boravak, s tim da kada sam citala zakon (koji je jako nedorecen po pitanju prava stranaca u Hr.)da je to vise u slucajevima stranaca sa radnom dozvolom ,jer po svim tockama zakona ,stranac koji ima boravak u svrhu spajanja obitelji je uvijek iznimka ,tako da je moguce da je i po ovome pitanju ,u Mupu kazu da mogu imati ugovor za stalno i da ovi u socijalnom bolje protumace zakon... mislim jako lijep odgovor ..i sta da ja radim,pokusat cu ovako ako netko zna ako ne onda cu naci drugi nacin ,ali naci cu ga u svakom slucaju!

 

I jos ne znam da li bi mi vec moralo primjenit po tome pitanju zakone iz Eu jer definitivno znam da po njima ako si nastanjen 3 god imas prava na rad ista kao i supruznik na osnovu kojeg je odobren boravak !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obrazlozenje u socijalnom bi bilo da stranci mogu dobiti ugovor na onoliko vremena koliko im traje odobreni boravak, s tim da kada sam citala zakon (koji je jako nedorecen po pitanju prava stranaca u Hr.)da je to vise u slucajevima stranaca sa radnom dozvolom ,jer po svim tockama zakona ,stranac koji ima boravak u svrhu spajanja obitelji je uvijek iznimka ,tako da je moguce da je i po ovome pitanju ,u Mupu kazu da mogu imati ugovor za stalno i da ovi u socijalnom bolje protumace zakon... mislim jako lijep odgovor ..i sta da ja radim,pokusat cu ovako ako netko zna ako ne onda cu naci drugi nacin ,ali naci cu ga u svakom slucaju!

 

I jos ne znam da li bi mi vec moralo primjenit po tome pitanju zakone iz Eu jer definitivno znam da po njima ako si nastanjen 3 god imas prava na rad ista kao i supruznik na osnovu kojeg je odobren boravak !

 

Visnja, na zdrastvenom su vam dobro rekli. Naime,stranac na privremenom boravku do 1.7 nije mogao dobiti ugovor za stalno buduci da se privremeni boravak obnavljao svake godine.Sa druge strane da su vam ugovor za stalno i priznali vi bi svejedno bili odjavljeni sa zdrastvenog po sluzbenoj duznosti tocno onog datuma kad vam i boravak istice.Tek po dobitku novog odobrenja bi se mogli ponovno prijaviti.

 

E sad po novome od 1.7 privremeni boravak se izdaje na rok vazenja 5 godina. Predpostavljam da ste vi zadnje odobrenje dobili prije 1.7.2013 te iz tog razloga vam na zdrastvenom ne priznaju taj ugovor za stalno.

Kad budete predavali iduci put zahtjev za privremeni ,odobrenje ce vam biti na 5 godina te stoga nece biti problema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nazalost stvari ne sa

toje tako,znam i za taj zakon jer upravo prikupljam papire jer krajem mjeseca predajem i ja za produljenje boravka iako imam jos 2 godine dobit cu na 5 god.ali na socijalnom su mi i pored toga rekli da ne mogi imati ugovor za stalno nego samo za taj period ,ugovor za stalno mogu imati samo stranci sa stalnim boravkom,ali kazem vam u Mup-u kazu da mogu,zatim sam zvala Mup-Zagreb di sam dobilapotvrdu toga ali su me preusmjerili da kontaktiram Ministarstvo rada ,zbog toga kako stoji u zakonu ,odvjetnik je rekao da posaljem upit ,ja sam poslala i sada cekam nadam se povoljan odgovor!

Nadam se da ce da ako bude tocna informacija ova pomoci mnogim strancima diljem Hrvatske koji imaju status kao ja ,veliki pozdrav!

 

Ako netko jos nesto u medjuvremenu sazna neka javi! ;) Ipak u zakonu nigdje tocno ne stoji da stranac u svrhu spajanja obitelji nema pravo na rad na neodredjeno vrijeme !!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moram se složiti s ovim objašnjenjem kojeg ste dobila u HZZO, naime MUP radi nešto što je prethodno pitanje za ostvarivanje prava koje Vas zanima i tu bi trebao stati s objašnjenjima za koje nisu nadležni što eto tamo netko nije učinio, svejedno nadam se da ćete ostvatiti svoja prava kako vam je već to i gore objašnjeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne mogu reci da nije stao sa objasnjenjima za potpuni odgovor su me preusmjerili da kontaktiram Ministarsvo za rad u Zgrebu sto sam i napravila i razgovarala sa pravnikom ,nakon tog sam po njegovom naloženju poslala upit Ministarstvu rada,sada cekam odgovor ,ne vidim razlog zasto se ne bi mogao zasnovati rad na neodredjeno ,potvrda o produljenju se moze donositi iz godine iz godinu u svakom slucaju prije nego se prekine polica osiguranja,ali dobro evo vidjet cemo,a gore kako je objasnjeno vec sam navela da ne igra im nikakvu ulogu,a zasto i kako ne znam !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Ubuduće naoružajte se sa ova dva dokumenta i bez toga ne idite u ni jedan ured: Europska konvencija o ljudskim pravima i Ustav Republike Hrvatske.

 

Ako nešto zapne po tom pitanju, pitajte dali su pročitali i dovoljno poznaju predmetnu materiju. Uglavnom se radi o negativnim odg. zatim ih pitajte, dali znaju koliko je ljudi u ovom trenutku bez posla a koji bi bolje obnašali posao koji oni rade.

 

Ako još niste čuli histerične urlike od g. ili gđe. na pravom ste putu da se to dogodi ali nemojte se omesti, vec zapisite podatke službenika ili službenice i sastavite odgovorajuću pritužbu uz obavezno angažiranje medija, nevladinih i sličnih udruga, sa samo jednim pitanjem, zašto vas plaćamo ?

 

Provjereno 100 % učinkovito :)

 

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija