Jump to content

oporuka među supružnicima


VranarM

Preporučene objave

Poštovani,

imam roditelje koji bi željeli za svog života oporukom ostaviti kuću jedno drugome, ako je to moguće, da u slučaju kad jedno umre djeca, dakle brat i ja ne ulazimo u suvlasništvo s živim roditeljem.

Ja se s tim slažem, međutim problem bi mogao biti brat ukoliko bi imao pravo potraživati nužni dio u dijelu vlasništva preminulog roditelja.

Zanima me, ukoliko roditelji ostave kuću jedno drugome, da li moj brat može tražiti nužni dio ili se to može samo nakon smrti oba roditelja.

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nužni dio može tražiti nakon smrti jednog roditelja (ako su roditelji suvlasnici nekretnine)

 

smatrama da bi rješenje problemabilo u plodouživanju.

roditelji (svako suvlasnik) upiše pravo plodouživanja za onog drugog suvlasnika.

nekretnine se djele ali onaj suvlasnik nekretnine (roditelj) koji živi ima pravo koristiti nekretninu po svojoj volji. može je koristiti ili iznajmiti i ubirati najam.

plodouživanje traje dok je korisnik prava živ ili se odrekne tog prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko bi pristali na plodouživanje, da li bi to značilo da bi brat i ja kao nasljednici ušli u suvlasništvo kuće, samo bi je živi roditelj mogao do smrti koristiti po svojoj volji ili bi živi roditelj tim ugovorom prešao u cjelokupno vlasništvo. Taj dio mi nije jasan.

Inače, može li se u oporuku, koja ide u korist drugog živućeg roditelja, kako staviti napomena, koja bi se potvrdila potpisima mene i brata, da nećemo nakon smrti jednog od roditelja nećemo potraživati nužni dio?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija