Jump to content

Razvod od stranca nakon manje od godinu dana


Lola00

Preporučene objave

Poštovani,

suprug mi je dobio odobren privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji ali zbog neslaganja odlučili smo se na sporazumni razvod nakon manje od godinu dana.

 

Ljubazno molim pomoć:

1. nezaposlen je - u slučaju da ne plati obvezno zdrav. osiguranje i otputuje u svoju zemlju, plaćam li ja taj trošak?

2. ukoliko se zaposli u roku par mjeseci a mi raskinemo brak, može li i dalje ostati po prvom odobrenom privremenom boravku (dozvola vrijedi do 2018.g.)

3. moram li i u mup-u prijaviti razvod braka?

 

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

suprug mi je dobio odobren privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji ali zbog neslaganja odlučili smo se na sporazumni razvod nakon manje od godinu dana.

 

Ljubazno molim pomoć:

1. nezaposlen je - u slučaju da ne plati obvezno zdrav. osiguranje i otputuje u svoju zemlju, plaćam li ja taj trošak?

2. ukoliko se zaposli u roku par mjeseci a mi raskinemo brak, može li i dalje ostati po prvom odobrenom privremenom boravku (dozvola vrijedi do 2018.g.)

3. moram li i u mup-u prijaviti razvod braka?

 

Hvala unaprijed

 

1.po mome misljenju ukoliko dodje do toga vi nebiste trebali snositi troskove za doprinose jer je on obveznik a ne vi. Medjutim,postoji mogucnost da bi porezna mogla na neki nacin ipak zatraziti od vas da to podmirite buduci da ste vi na neki nacin garantirali za njega u financijskom smislu.

2.Moze i nemoze,to ovisi o vama u mupu. Naime,zakon o strancima stavak 72 kaze da strancu prestaje privremeni boravak prestankom postojanja uvjeta za odobrenje privremenog boravka. U vasem slucaju prestanak bracne zajednice je itekako razlog buduci daje na temelju toga i odobren. E sad mup nemora znati to. Znaci i vi i on mozete to presutjeti medjutim ukoliko se iz nekog razloga sazna posljedice bi eventualno on mogao snositi.

Sa druge strane postoji mogucnost da i nedodje do ponistenja ukoliko imate djecu.

Navest cu vam dva primjera iz kojeg je vidljivo kako isti mup razlicito reagira u identicnim situacijama.

Dvije zene strankinje(nepoznaju se medjusobno) ostavljaju svoje muzeve i odlaze sa djecom kod familije.Obje podnose razvod braka.Njihovi muzevi kako bi se osvetili odlaze na mup i to prijavljuju racunajuci da ceim boravak biti ponisten i da ce se morati vratiti u maticnu drzavu. Mup jednoj od njih automatski ponistava privremeni stim da joj dopustaju da ostane u HR dok se razvod ne rijesi kako bi se vidjelo kome ce djete biti povjereno na odgoj i cuvanje.Nakon vise od godine dana sud njoj dodjeljuje djete i ona dobiva ponovno privremeni na racun djeteta i nove izvanbracne zajednice.

Drugoj pak ne ponistavaju privremni cak joj ga ponovno odobre na racun djeteta iako razvod je u tijeku i sudska odluka nije donesena. Napominjem da se u to vrijeme(2012 god na 2013) boravak izdavao na godinu dana.

Sve je moguce.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija