Jump to content

Pravo doživotnog uživanja stana nakon rješenja o naslijeđivanju


_desant_

Preporučene objave

Poštovani,

 

 

našao sam se u jednoj situaciji te bi mi dobro došli savjeti i nekakve upute kojima bih što lakše i bezbolnije rješio problem.

 

Naime, djed je prije smrti sastavio oporuku te je ona ispoštovana prilikom rješavanja naslijeđivanja. Njome je meni i bratu u naslijeđe(napominjem da smo nas dvojica zakonski nasljednici 1. nasljednog reda) ostavio trosobni stan. U rješenju je navedeno da dobivamo svaki po 1/2 dijela. Dodatno, na rješenju stoji da pravo doživotnog stanovanja ima njegova snaha, tj naša ujna, koja je oporučna nasljednica. Oporuka je priznata od svih strana i potpisana. u Zemljišne knjige smo uvedeni brat i ja pod Vlasničkim listom a gospođa pod Teretnim listom.

 

Nedugo nakon smrti djeda, u stan je došao živjeti ujnin brat te je uz moje dopuštenje obitavao tamo dok ne nađe posao, takav je bio usmeni dogovor.

Kroz određeno vrijeme u jednu sobu u tom stanu doselio sam se ja, sada sam u stanu već 3 godine.

Moj brat se isto odlučio preseliti u jednu sobu, jer je pronašao posao te smo razmišljali krenuti u renovaciju stana. Stan ima 3 sobe te je u ovom trenutku svaka zauzeta, a kada sam prenio informaciju ujni i njenom bratu oni su počeli tvrditi da ja nisam vlasnik stana i da se on(njezin brat) neće iseliti i prepustiti sobu mome bratu.

 

Molim Vas za savjet i nekakvo laičko objašnjenje koje mi solucije preostaju, tj kako u ovom trenutku postupiti... Koja su pravna gledišta oko toga i imam li ja pravo pozvati policiju, budući da dotični gospodin posjeduje stan koji je dobio od majke u naslijeđe. Mogu li podignuti privatnu tužbu? Ili imam drugog izbora? Htio bih to što nježnije riješiti ovaj problem za sve strane, ali nažalost, te dvije osobe su jednostavno nerazumne i apsolutno je nemoguće s njima razgovarati na ljudski način...

 

Dio računa za stan, onoliko koliko potrošim, plaćam i ja uz ujne, te naravno, ukoliko bi moj brat došao u taj stan, također bi pridonio uzdržavanju stana, dok gospodin koji trenutno živi ovdje troši novac na alkohol i duhan te ne pridonosi suživotu apsolutno ničime.

 

 

Unaprijed velika hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

Vi kao vlasnici stana imate pravo tražiti iseljenje ujninog brata .Pravo na doživotno korištenje stana odnosi se samo na ujnu ,a ne i na druge osobe .

Vi najprije pismenim putem ,s povratnicom tražite oslobađanje stana od osoba i stvari u roku od 15 dana .Zatim možete sudskim putem tražiti njegovo iseljenje ,ako to ne bi učinio dragovoljno .

Za korištenje Vašeg vlasništva prije svega ponudite mu ugovor o najmu ,uz određenu cijenu i rokom plaćanja-recimo unaprijed do svakog 5. u mjesecu .Ako korisnik ne pristane tada idite na otkaz i tužbu .

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

Vi kao vlasnici stana imate pravo tražiti iseljenje ujninog brata .Pravo na doživotno korištenje stana odnosi se samo na ujnu ,a ne i na druge osobe .

Vi najprije pismenim putem ,s povratnicom tražite oslobađanje stana od osoba i stvari u roku od 15 dana .Zatim možete sudskim putem tražiti njegovo iseljenje ,ako to ne bi učinio dragovoljno .

Za korištenje Vašeg vlasništva prije svega ponudite mu ugovor o najmu ,uz određenu cijenu i rokom plaćanja-recimo unaprijed do svakog 5. u mjesecu .Ako korisnik ne pristane tada idite na otkaz i tužbu .

 

Pozdrav!

 

 

Puno hvala na odgovoru.. Imam dodatno pitanje, isprike na neznanju, a i zatekla me ova situacija...

Pismenim putem, s povratnicom? To upućujem ujni ili njenom bratu, ili trećoj strani.. Također, mora li to biti ovjereno nečime, tj javni bilježnik i slično?

 

Ukoliko ne izađe dragovoljno, za sudski postupak se obraćam općinskom građanskom sudu, pretpostavljam.. Imate li saznanja koja je financijska strana te solucije?

 

Još jednom hvala na uputi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija